Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво да избера?От лютиер...


Jotty

Recommended Posts

Разполагам с 1200 лв от които 1000 мисля да дам за китара.Ориентирал съм се към модели като Jackson Warrior, разните там Dime простотии и V-образни (за предпочитане пак JAckson).

 

Въпросът ми е : Да си купя подобна китара от магазин или да дам на лютиер да ми направи нещо подобно??...Каква е разликата и колко взимат лютиерите за такъв вид китари?

 

Искам да има floyd,24 прага , 2 хъмбъкъра и яка форма :recourse:

Та...КВО?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

По принцип добър лютиер като Dikata от форума, или DB guitars(неговите само съм ги виждал на картинка), би направил много добра китара, но за цените трябва да говориш с тях. Все ми се струва, че ще излезе повече от 1000, особено ако си избереш наистина хубав хардуер - яки ключове, хубав марков флойд, добри адаптери.... но ще имаш много добър резултат. С Dikata се познаваме, свирил съм на негови китари, и определено ги намирам за инструменти от много висок клас, особено що се отнася до тона. Един мой съсед има негов страт с тяло от Swamp Ash ,Tex Mex адаптери и оригинален фендерски хардуер, на който често свиря, когато му отида на гости. Китарката има много приятно гласче, което рядко може да се чуе дори от хубави американски фендери. А и материалите, които са използвани рядко се намират в този ценови диапазон магазински китари.

 

Виж и чуи на www.dikaguitars.com

 

Магазинска китара за 1000 можеш да си вземеш прилична, но предполагам че ще е поне 1-2 нива под това, за което ти говорих горе. Предимство е, че няма да я чакаш(освен ако не я чакаш от чужбина). Китара, която е на някакво близко ниво(по точност на изработка) до въпросните лютиерски китари е например neck-through Ibanez RG?? Prestige серията, която май струва доста над 1000, която също има трески за дялане, като недобър сетъп, например.

Един колега от форума ми носи такава и имаше доста странни неща по нея, което ми удължи работата по сетъпа с може би 2 часа... а китарата е толкова скъпа, че човек очаква да е идеална.

 

Лютиери като Dikata работят на доста високо ниво. Според мен китара с качеството, което той прави, и материалите, които използва, ще ти излезе в най-добрия случай осезаемо по-скъпичко, когато я купуваш от магазина.

Както ти казах, познаваме се с него, ходили сме по складове да избираме дърво(по-скоро той да избира), и знам, че при него работата е сериозна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами...да ти кажа, при лютиер само изработката на дървото (тяло + грифа с прагчетата) ще ти излезе към 700 лева, примерно. Парите за всички останали части, които трябва да се сложат по китарата също трябва да излязат от твоя джоб, а в 300 лева няма как да се вместиш, при положение, че трябват адаптери, още повече щом искаш флойд и т.н... Пък и не си струва да дадеш толкова пари за качествена изработка на китара и след това да сложиш калпави адаптери и лош флойд. Разбира се, цените при различните лютиери могат да варират, но не мисля, че за 1000 лв можеш да си направиш китара, която от магазина би купил за хилята лева.

 

За да изпреваря нападките относно лютиерите:

 

Като казвам, че можеш да си купиш от магазина китара за парите, които няма да ти стигнат за такава китара при лютиер имам предвид, че един лютиер работи със собствените си умения и няма да може, а и да иска, да работи под способностите си, за да смъкне цената. Имам предвид, че изработката на сходна китара от лютиер ще е по-добра, но съотношението на добавена цена към добавено качество ще расте, както е при всички скъпи и качествени продукти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като притежател на Джаксън за към 800кинта, препоръчвам лютиер. Аз си купвах хардуер за къстъм китарата която чакам и ми излезе някаде към 500лв, всичко е взимано от щатите и всичко е марково.

За тия пари ще си купиш джаксън пълен с дефекти, чийто позиции са за смяна или сетъпване още в мига в който го изкараш от магазина.

Ако искаш качествена китара запаси се с търпение и жертвай 1000-1500 кинта.

Ако искаш посредствена мотика, на която винаги нещо няма да и е точно както трябва, било то адаптери, флойд прагове и прочие - отиди и си вземи от магазина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

+1 за китара правена от лютиер.Но тези пари няма да ти стигнат,освен ако не си решил да е нещо по бикновенно.Събери малко повече пари и тогава си поръчай нещо наистина добро.Ще се наложи да изчакаш няколко месеца,но си заслужава.А ако нямаш на какво да свириш-вземи си нещо 2-ра ръка,

докато ти направят хубав инструмент.Не бързай!

:girl_witch:

Редактирано от рахата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако нямаш специални изискванията към китарата, по-добре купи някой сериен модел. Инструмент се поръчва при лютиер когато имаш нестандартни изисквания, които не се покриват от серийните модели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Май не си много доволен от твоята къстъмка....?

 

Според мен, при ДОБЪР лютиер, съотношението цена/качество е по-добро отколкото при купешките китари, продавани у нас. Би трябвало да е обратното, понеже къстъм шопа е глезотия, но такива са ни пазарните реалности в БГ-то.

 

За 1000 може да се вземе просто прилична нова китарка, но едва ли ще е нещо особено и като хардуер, и като звук.

Просто ще е сравнително добре направена лъскава китарка с някакъв хардуер, някакви адаптери и някакъв звук.

Не е изключено и леки дефектчета да има.

 

Къстъм шопа няма да е чак толкова по-скъп от това, а ще бъде с хардуер и звук, който е в класа на значително по-скъпи инструмерни.

 

Но трябва лютиера да не е кой да е.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, просто предположих. Повечето хора с къстъм инструменти обичат да възхваляват къстъм изработката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори по-скъпите серийни китари се правят на конвейр някъде из Азия и няма гаранция ,че материала е добре подбран и изсъхнал,ако не можеш да пробваш си е до късмет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, просто предположих. Повечето хора с къстъм инструменти обичат да възхваляват къстъм изработката.

 

Проблемът с моята къстъм китара не е в изработката и пърформънса, а във финиша - знаеш, че цялата е изрисувана, а аз имам фобия да не я одраскам или ударя, и това е причината да си стои само вкъщи, и да я вземам на концерт като втора китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и ас съм за къстам :punk_guitar:

ето и сайта на един приятел

belevskiguitars.com

извинявам се от негово име че има проблем съсъ сайта,който скоро ще бъде променен на:belevskiguitar.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако нямаш специални изискванията към китарата, по-добре купи някой сериен модел. Инструмент се поръчва при лютиер когато имаш нестандартни изисквания, които не се покриват от серийните модели.

 

Като например качество на изработката и саунд, което при цени около 1000 лева, човек просто не може да намери при серийните китари. Мисля, че трябва просто да се радваме, че живеем в БГ където един добър къстъм инструмент, противно на всяка логика , може да бъде по изгоден от евтина серийна китара (казвам евтина, защото всички знаем от колко негоре почват наистина качествените инструменти)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Проблемът с моята къстъм китара не е в изработката и пърформънса, а във финиша - знаеш, че цялата е изрисувана, а аз имам фобия да не я одраскам или ударя, и това е причината да си стои само вкъщи, и да я вземам на концерт като втора китара.

 

Ех.. много трябва да я пазиш тая китара. Спомних си за безрезултатните ми молби да я погленда отблизо, когато исках да си поръчвам китара от този лютиер.

 

Все пак, ако някой ден решиш да и напрвавиш близки и ясни снимки на различни детайли(тяло, гриф, финиш, фретинг, кухина на тремолото и т.н.) с висока резолюция, добър фокус и добра осветеност, много ще се радвам да ги видя.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.