Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Изгоря ми 5 левовия поялник.

Кажете някъде в Пловдив да се продава хубав за аматьорски спойки, като кабели по китарка.

Благодаря ви!

:girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и на мен ми трябва поялник...предишния го купих от магазин за 1 лев, китайски, но изчезна и сега си търся нов...

 

...така, че някой да препоръча от къде да се купи евтин и добър поялник в София...за домашна употреба...

 

също така, тук може да сподели кой вид поялници са по-удобни - прави, с изкривена човка или тип 'пистолет'...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

единия ми поялник е менте от магазина срещо централна гара ако се сещаш - беше 6лв, но е доста приличен като за толкова - ползвам го от година-две

 

кофтито е че е направен за безоловни тиноли и загрява много яко и трябва да се включва през нещо което намаля напрежението или да се изключва през 5-6 минути за малко :thumbs_up:

 

поне си загрява там до 4-500 градуса не става червен като тея за левче :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и на мен ми трябва поялник...предишния го купих от магазин за 1 лев, китайски, но изчезна и сега си търся нов...

 

...така, че някой да препоръча от къде да се купи евтин и добър поялник в София...за домашна употреба...

 

също така, тук може да сподели кой вид поялници са по-удобни - прави, с изкривена човка или тип 'пистолет'...

 

Ти не е зле да ми върнеш вече поялника, че баща ми си го търси :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най - важното е човката.

Човката на китайските поялници е мега-зле.

Продават се "керамични" човки, които са с метализирано връхче за по около 2 лв. Те са ОК.

 

Моя съвет е да си намериш подходящо оразмерен 40W поялник, в който човката става, след което да сложиш едната от жиците да минава през един мощен изправителен диод, така, че да му намалиш мощността наполовина, и да не ти прегрява и изгаря.

 

Има едни тайвански поялници Pro's Kit за 10-ина лева, чиято човка се завинтва с гайка(не с гадните винтчета), и е добра човката. Ако им се сложи диод на 40-ватовата версия се получава един доста приятен поялник.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един лаф. Споменавал съм го не малко пъти - "с пръдня боя не става"

Подкрепям лафа и сега. С поялник за 2 лева не може да се направи нещо.

Алтернативата е да си купувате тия поялници за по 2 лева през седмица.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти не е зле да ми върнеш вече поялника, че баща ми си го търси :)

.. а ти не е зле да не спамиш темата с глупости :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Някои поялници вече си имат диодче - по всяка вероятност върнати от някой пазар на 110 волта.

Иначе в Kaufland има едни по 2.50, с човка която се затяга с пръстен и може да се сменя лесно. Не са качествени, но който иска качество да си вземе Weller , ERSA или друго. Лошото е, че се свършват бързо, за тези пари все едно взимаш пакетче семки... Така де, свършиш семките и купуваш следващото...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един лаф. Споменавал съм го не малко пъти - "с пръдня боя не става"

 

Да ти кажа не е точно така, макар и като цяло да е така.

След като изгорих моя M-Solder, ме домързя да му търся реотан(който се оказа и скъпичък, а точно тогава не работех), и си взех един от тези 40W Pro's Kit, на който направих тиристорен "терморегулатор" 0-20W(регулиращ се с потенциометър), и чесно казано не откривам разлика мажду него и M-Solder-а, освен, че М-Солдера имаше терморегулатор вътре, беше на 12 волта, и се изключваше периодично, както показваше един светодиод.

Като удобство, и леснота на запояване аз поставям двата поялника на едно стъпало(а май и по издържливост).

 

Вярно, че без терморегулаторчето, поялника би изгорял за 2 седмици, а не всеки може да си направи регулаторче, но така стана на едно много прилично ниво, бих казал достатъчно добро за домашно, а дори и по-леко промишлено запояване и цялата галимация излезе 20лв. барабар с един резервен реотан за него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В днешно време всичко се прави за еднократна употреба.

 

Когато бях ученик на баща ми му подариха един руски поялник около 30 вата с кутия с 2 малки легенчета за колофон , резервни човки , а самата кутия ставаше на стойка.

Този поялник съм го забравял да работи с денонощия и до ден днешен не е мръднал 15 години вече ....

 

Преди година си купих поялна станция от около 60 лева с термодатчик в човката и с управление на температурата и с цифров дисплей.

Включих го три пъти и изгърмя.Беше в гаранция - мотаха ме 1 месец и накрая ми върнаха парите.

 

Човките за поялник каквито спомена Евтим са по левче но са адски некачествени спрямо оригиналните на поялниците - карат няколко дни и край .

 

Така , че ако ви трябва поялник за една 2 спойки купети си за 2 - 3 лева и докато изкара или си купете 2 броя ако изпуши единия да имате резерва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде се продават такива 'човки' за поялник..

и какви метални жички могат да се използват за поялник, защото имам един много стар поялник тип 'пистолет' с прогоряла и прекъсната жичка, която сменях с най-различни медни, железни, алуминиеви жички и резултата е незадоволителен...и се отказах от него, за това по добре нов...даже и за 3-5-8-10 лв...мисля, че ще върши работа..все пак не запоявам всеки ден, а само при нужда някой кабел или букса...

освен в Кауфланд (за които не се бях сетил), мисля че в тези техничарските магазини (като 'Конрад') би трябвало да има поялници...някакви други препоръки за поялници - марки, магазини ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При запояване през ден за около час-час и нещо, въпросните човки ми издържат по 2-3 години. Не знам metalhammer, дали говорим за едни и същи човки. За около 2 лв ги взимам.

 

Въпросния поялник струва около 11лв в електронинвест. Син, с черна гумичка там, където се държи, 40W.

Ако го включа в 220В без регулатор, обаче, почва да червенее - загрява много - не е никак добре.

 

отдолу на дръжката(дето излиза металната част) пише Pro's Kit 6PK-356N

 

С терморегулатор или поне диод, който да отреже едната полувълна, няма да има проблем.

От миналия юли го имам - запоявам доста - за сега не мърда изобщо.

С регулаторе не става и ненужно горещ - леко е потъмнял за година, но още метала около реотана си отразява - не е да почернее както при много нагряващ се китайски поялник, до който да ти става топло, като си доближиш главата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Термурегулатора за който говори Евтим - кво да кажа:

 

Продават се по 15 кинта поялници с вграден такъв термуреголатор със стойка - приличащи на мини станции - просто е нерентабилно да си го правиш сам....

 

Когато седна да запоявам не гася поялника - понякога сядам събота сутрин и поялника се гаси вечерта - ако е такъв без регулатор - човката заминава още наобяд....

 

п.с.

 

Поялник с вграден регулатор в дръжката и светодиод - струва около 8 лева - изкара ми 1 месец бачкане с оригиналната човка.

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Toчно заради качеството на чайна-майна стоките, предпочитам да си направя регулатора сам - има готови китове с части. Регулатора излиза 6-7 лева с кутийката, потенциометъра, кабела и контакта, в който включваш поялника, и се прави за 2 часа. Излопзва многократно, за много поялници.

 

М-Solder е българска марка, за около 100-ина лева парчето, пък ми се повреди за не чак толкова много време.

Затова си мисля, че ако на човек му се бъзика, може да по-малко пари да си спретне нещо, което не е никак скъпо, а върши добра работа. Разбира се, евтиното, ако не го бъзикнеш малко, си е много зле -> като при китарите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не слагаме синоним китайско.

 

Там нещата не са под един знаменател. А най вече всичко е китайско на нашия пазар !!!

 

Другото което е начисли си и % за твоя труд който е специализиран - все пак да не подвеждаме хората, че всеки може да си го направи сам - доста хора нямат твоите знания и опит.

 

Ако четеш добре нагоре - поялник с вграден такъв регулатор с пот и светодиод е 8 кинта .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.