Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Не говоря за китайските стоки, а за "чайна-майна" стоките :thumbs_up:.

 

Това за труда е така - няма спор. За 8-левовия - ако регулатора е добре изпълнен, значи всичко е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митак, в Квазерелекроникс, нса сточна гара, срещу рилон центъра има поялници по 6-7-8 лв, който вършат работата , за която ги търсиш.

 

 

 

 

@Никифена, баце то е ясно, но защо прост китарист, като мен да си купува поялник за 500 лв., какъвто е твоя :):thumbs_up: На мен ми трябва да направя спойка веднъж в месеца я има, я няма. И евтиното не винаги е гаранция за некачествено - аз имам поялник, който е на 9 години , купен за 1 лв. и още си бачка ,кат пушка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

"евтиното не винаги е гаранция за некачествено" - имам един поялник от вече 10 години и си работи перфектно.Стар, малък , руски, без диод вътре, не съм му сменял никога човката, а като запоявам съм като метълхамъра - не го изключвам от сутрин до вечер.С него съм правил адски много неща, а още е пушка!ЗПСН 25/220 се казва...

БЛАГОДАРЯ НА ЧОЕКА ДЕТО Я Е ПУСНАЛ ТАЯ ТЕМА! За да напиша името на поялника станах и отидох да го видя - оказа се че е пуснат....значи е седял на празен ход пуснат от поне 12-15 часа......благодаря още веднъж!

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Подкрепям Металхамър за твърдението, че поялника трябва да държи от сутрин до вечер. Тъй като се занимавам с разни нещица в свободното си време, обикновено така се получава и при мен - сядам сутринта, сортирам си всичко, което ще правя и го почвам. До вечерта поялника не спира. В тази връзка аз съм фен на споменатата от Евтим марка Про'с кит. Тея хорица, произвеждат всякакви джаджи за работа - клас хоби като за хора като мен. Купих си 30W поялник за 6 лева, който се оказа осмото чудо на планетата. Взех го преди година и половина, като още тогава му купих резервна човка, която така и не се наложи да сменям. Даже един-два пъти ми се случи да го оставя да пренощува включен. На сутринта му нямаше нищо, само дето се носеше аромат на препечен колофон във въздуха. Оказа се обаче леко немощен при разпояване, та от същата серия си взех и един 60-ватов за тази цел.

 

П.П. Междувременно, индукционния поялник за ненам-си-колко-стотин кинта на едно приятелче, което се занимава професионално с електроника, гърмя няколко пъти през последните 3 месеца.

Редактирано от patient
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Купих си за 7 лв срещу централна гара.

Бачка, но до кога... :headbang::D

Взех и резервна човка за 2 лева :)

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..и аз купих поялник от 'Конрад' на бул.Прага, 30W за 4,50лв...имаше избор между 5-6 вида и различни цени...даже има и гаранция 1 год.., но дано изкара поне половин...:-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ники, не знам защо си чак толкова критичен към евтинджос поялниците. Смятам, че е по-важно кой държи поялника, а не за колко пари е купен!!! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За мен е важно:

1. Поялника да не гори(демек реотана да не е от много некачествените).

2. Човката да издържа и да е удобна.

3. Конструктивно поялника да е здрав и удобен - да не се нагрява около ръката, да не се изплъзва, да не става "гумен" от високата температура, да е направен така, че да няма шанс от невнимание да си приплъзнеш пръстите надолу до металната част.

4. Да предава добре топлината към човката, а нагоре към ръкохватката(металната тръба 4-5см над реотана) да е топъл, но не твърде горещ, да ти е трудно да се опариш там без специални усилия.

5. Да има някаква форма на електронна регулация, която да не го прави твърде горещ и да му удължава многократно живота на реотана.

 

Ако тези неща са изпълнени, всичко е ОК.

 

Има глезотии на скъпите станции - датчик за температурата, автоматично регулиране на желаната температурата при различни нужди - това последното е доста гот, понеже с един и същи поялник хем може да се работи с миниатюрна електроника, хем може да се разпои и някаква по-обемна и упорита спойка, понеже когато трябва, поялника отдава повече мощност така, че по-голямата спойка да може да достигне температурата на топене -> електрониката се стреми да поддържа температурата на върха постоянна.

 

Като изключим тези малко по-скъпи екстри, всеки поялник, който отговаря на по-горните 5 условия е напълно ОК.

 

Рядкост са случаите, в които плащаш по-малко отколкото получаваш.

Средночести са случайте в които плащаш каквото получаваш.

Най-чести са случаите, в които плащаш повече, отколкото получаваш.

 

Затова мисля, че когато не оборудваме цех може и да не се изхвърляме много.

Най-скъпото, според мен, което е практично за вкъщи е M-Solder.

По-скъпи има смисъл само ако се изплащат бързо от работата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах един български 100вата с дръжка от бакелит - предполагам, че тези които се занимават отдавна се сещат.

 

Ползвах го 7-8 години с оригиналната човка докато изгоря, когато съм имал повече време да се занимавам е стоял цял ден включен, но откакто изгоря нагреватела край - купувах 3-4 нови - държат седмица-две и горят, накрая ми омръзна и купих тоя китайския за 6лв 80ватов - още не е мръднала човката :rolleyes:

 

Спор няма, че получаваш за което плащаш - виждал съм 20 годишен Weller, който е бил включен по цял ден откакто е станал поялник и още работи перфектно, но не смятам че това е необходимо дори и за най-големите маниаци, а по-скоро за производства, където след някоя година работа по цял ден ще си избие парите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Аз също имам един български поялник-пистолет, правен в Радомир - 50 вата. Доста добра машинка, на поне 25 години е, но си бачка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ patient

Ами до сега съм сменил няколко поялници. От евтинджос до средно ниво. От 2-3 години имам weller и знак какво е истински поялник.

Критичен съм защото знам недостатъците на евтините поялници :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Аз също имам един български поялник-пистолет, правен в Радомир - 50 вата. Доста добра машинка, на поне 25 години е, но си бачка.

Лошото на индукционните поялници е, че не стават за работа с по-фина електроника. Имат силни магнитни полета.

Това са груби поялници.

 

Поялниците, за които говори ники са Наистина гот - работил съм с Weller в старото бачкане - самия поялник е лек, не се нагрява много и запоява бързо, много добър контрол на температурата има.

Но както казах - струва си само когато се изплаща.

 

Със евтин поялник съм запоявал успешно микропроцесори със по 120+ пина, къдетo на едната страна на чипа имаш по повече от 30 пина, а страната е широка около сантиметър. За всичко си има чалъми. Поялника трябва просто да е удoбен и надежден.

 

За оставянето по цял ден -> и цял месец да го оставиш да работи, не трябва да изгаря. Трябва просто да достигне някаква температура и да си остане така. Реотаните най-често се повреждат от сътресения.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото на индукционните поялници е, че не стават за работа с по-фина електроника. Имат силни магнитни полета.

Това са груби поялници.

 

И с това твърдение не съм съгласен. Продължавам да упорствам, че е важно кой държи поялника. Ела да видиш какви чудеса върши с индукционен поялник на 20 години главния ни инжи(е)нер. Човекът не ще и да чуе за друг уред. Но в крайна сметка всеки си бачка с каквото е свикнал... Важното е да се свърши работа. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стана доста прекалено... Вярно е, че от човека зависи много, ама има разлика между Москвич407 и Мерцедес450SLC. Темата прерастна в празнословие.

Човекът, пуснал темата си купи поялник,

хората взели участие се изявиха,

ясно е индивидуалното им отношение.

Време е The King to left the house....

 

Как мислите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.