Jump to content
Българският форум за музиканти

Теория на Фурие


Recommended Posts

p.s. теоремата за квантуване на Nyquist, в университета ни я набиваха в главите още и като теория на Котелников, преподавателя си знаеше предмета, ама човека се е учил по времето на комунизма - та се сещате, че на всичко западно се е търсело аналогия - аве няма значение.

 

Теорията на семплирането е известна още като теория на Whittaker-Nyquist-Kotelnikov-Shannon, защото върху нея са работили видни учени от цял свят и не виждам какво общо има комунизма с името на Акад.Котелников, който впрочем е починал тази година. Малко повече уважение към научните му трудове!

Мисля, че човекът е искал да каже, че останалите имена не са се споменавали. Над теорията са работили и четиримата, но по-често се споменава името на Nyquist.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз нищо не можах да дръпна ;)

вече час се мотам неще.

моля пратете ми теорията и презентацията :rolleyes::P:P

idinev@abv.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз като по-прост чета учебника на Опенхайм 'Сигнали и системи'.

май трябва да се потърси...

ако можеш го качи някъде...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

около 500 страници е ,ако по4на да сканирам, ше се побаркам. А ина4е по него се учи в Масачузет, оня техническия дето са мутантите на света.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобно на една книга по акустика, която имам - над 600 страници идеше май. Включва и сигнали. Вероятно и тук метода е да се почне от АБ и елементарности и плавно изкачване нагоре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тези дискретизации и квантизации и Фуриета и ФФТ-та си ги четях за лека нощ, по време на сериозната ми част от докторантурата. Много теория и формули да ееее.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че как искаш да е другояче. :blink:

Ако има желаещи и за такова, освен поисканото в темата, може да им наблъскаме и това в главите, а те да си го дооблъскват после. :rolleyes: Макар от тия формули после малко да остават у главо. Учене директно на математически език обикновено не е учене, а зубрене. И се помества в краткотрайната памет. Но както споменах, авторите на малко писания са си правили труда да го анализират, опростят, разложат и преведат. Па който иска да го разбере добре и от класическото, ще си мобилизира мисленето (че и въображението) и ще превежда сам.

Редактирано от Stone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз нищо не мога да дръпна. Моля ви някой да ми ги прати на evtaka@abv.bg!

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ау, предложение за beering, това чак сега го виждам. :) Благодаря! С удоволствие, и то без значение кой ще черпи, стига да си от Русе-то. :) Или да имаш наминаване насам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.