Jump to content
Българският форум за музиканти

Ibanez Ts-9 и Ibanez Ts-10


Slide

Recommended Posts

Така като гледам, май ТС9 и ТС808 се различават само по стойностите на две съпротивления. Реално човек може да си направи модификация с едно ключе да се сменя звукът на ефекта като се превключват тези две съпротивления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 44
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ползвал съм ТС 9 много готин ефект много съм доволен, ползвах го в комбинация с компресор за да има достатъчно състейн и без да усилвам гейна му докрай, така докарваше много приличен саунд...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте.

 

Викам да драсна два реда тука, да не си помислите, че се отказах от проекта. :punk_guitar:

 

Днеска в късния слетобед ми се обадиха да си взема платката, че я бях дал на един познат да я ецва и да прави отворите.

Е, взех я, обаче стана така, че платката е огледална... Нищо де, често срещано явление, когато се чертае по схеми. ;)

 

Добре, че човека ми даде и второ парче текстолит, на което беше пробил отворите, ако нещо случайно се обърка.

Та неска се хванах и си начертах пистите, а утре ще ецваме, че нямам с кво у нас, а така или иначе стана време за бира. :punk_guitar:

 

Ето резултата от сичкоте чертане... Изтекоха ми очите.

 

http://img526.imageshack.us/my.php?image=pic0099wt7.jpg

 

 

ПП: Съжелявам за качеството, обаче нямах фотоапарат под ръка. :thumbs_up:

 

Поздрави!

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Малко късно се сетих да пиша, но... По темата е горе долу, като сме захапали Ибанез драйвовете и в частност Тюбскриймър.

 

Има още един вариант на Ибанез, който аз ползвам, но той не е тюбскриймър.

 

Това е SD 9 - Sonic Distortion (вече не помня цифирчката дали беше точно 9), който са спрели от производство точно по времето на Стиви Рей Вон, не за друго, а понеже Тюбскриймър е станал доста популярен заради Вон и са се концентрирали върху неговото производството (поне така четох някъде, ще се радвам ако някой допълни или поправи информацията).

 

СД 9 има няколко разлики и прилики с Тюбскриймърите.

 

Приликата е в звука, има доста сходно звучене като вид драйв, ясно изразени среди, натуралност.

 

Разликите са две основни.

 

1. Драйва почва от почти максимално кривящ тюбскриймър и свършва малко по нататък от Boss DS 1. Тоест, драйва е доста повече и е с доста голям диапазон.

 

2. Тон контрола е малко странен (макар че за мен си е идеален). Нямам ясни спомени как се държаха Тюбскриймърите, които съм позлвал, но този, когато "намаляваш" тона по - скоро намалява високите, отколкото да бууства ниските (както съм забелязал че доста дист педали правят).

 

Та така де, аз затова го взех, защото наистина звуì като тюбскриймър с доста повече гейн...

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@overdrive

 

Абе то в крайна сметка излезе, че платката, която ми беше правил въпросния човек е правилна, само дето аз си мислех, че е огледална.

Ама кой да се замисли, че на схемата, която имам и където ми е даден чертеж на платката 1:1, погледа е от страна елементи, а не от страна фолио...

 

Та без много да му мисля хванах другото парче текстолит и започнах да чертая и чак неска, като станах, се замислих, че първата платка си е била като хората... ;)

 

Както и да е де, неска налепихме половината елементи.

Останаха само съпротивленията и няколко диода. Само ме притесняват тия 3 потенциометъра, ама утре ще видим кво ще ме излъжат в магазина.

(За сега не съм пазарувал нищо. Всичко го взехме от разни платки от телевизори, основно, които бяха в сервиза на баща ми)

 

В края на краищата, вече трябва сериозно да се замисля за кутия. Утре ще огледам кво мога да си намеря като материал, или пък някоя кутия донор. Днеска си харесах една метална кутия от някакъв усилвател (поне 15 годишен), че и беше прилично боядисана - в жълто :) . Обаче баща ми ме контрира, че е на клиент, който ще си го търси. :greenball:

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж ся за да е добър резултата обикновено се употребяват нови елементи и то от възможно най-високо качество - това е доста важно за кондензаторите например :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж ся за да е добър резултата обикновено се употребяват нови елементи и то от възможно най-високо качество - това е доста важно за кондензаторите например :greenball:

 

За новите елементи не мога да споря, така е и ми е ясно. Просто имам/имаме известни резервации, както за качеството елемнтите, така и за произхода им... Ако тръгна да задълбавам ще стане като с темата на Евтим и xxxx. :)

 

Предпочетох да се сложат проверени/замерени елемнти от телевизор, който е от по утвърдена марка и евентуално елемнтите да са по-качествно. (тва е малко относилтено, ама говоря принципно)

 

Абе, с две думи, сичко ново на пазара е внос от Кирай...

 

Пък като цяло май българските елемнти не са никак никачествени и като се замисля, сигурно няма нищо лошо да се пробва човек с българското...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се опитам да разясня от части от началото разликите относно тс9, 808, 10 и другите

 

Идеята на тубскриимърите е еднаква. Разликите са незначителни като схемотехника и стойности на елементите. Целия благодат (разбирайте готин звук) на тия ефекти идват от 2-3 неща:

1: хубав операционен

2: хубаво кривене (визирам двата обърнати диода)

3: хубави елементи

 

По точка 1.

Като цяло в интернет се захласват излишно и безсмислено по JRC 4558 - това е стар операционен, който се ползУва в ранните тубскриимъри (9 и 808) и звучи да кажем малко по-различно от останалите. Киили и разните му други там модери правят следното - сменят чипа с тоя 4558, но с някви NOS (new old stock) чипове на JRC а не със сегашните 4558D на Тексас инструментс (TI).

Аз виждам нещата така: Тук трябва да се експериментира много за да се открие по-готин чип. Всички в интернет действат на процедурата copy-paste и не мислят, и за това седят на едно място. Всички, вкючително и уж големи фирми като фултон и те копират без да мислят.

Давам един хинт: ползвайте чип с jfet или mosfet архитектура, чип с високи параметри. Забравете ги някви си стари чипове. Не е там ключа на бараката.

 

По точка 2.

Хубавото кривене трябва да е несиметрично - използване на нечетен брой диоди. Това дава повдигане на четните хармоници и съответно по-готин звук.

Класическите схеми с диоди ала 1н4148 или със светодиоди са смотани (според мен). Пробвайте как звучат шотки диоди или мосфет транзистори вързани като диоди (моля не ме питайте как да го направя, това оставям на вас). Целете се към нечетен брой елементи в клипиращата верига, или различни елементи. Тук е мястото да спомена, че някои слагат стари германиеви диоди. Ако ви се намират експериментирайте, но не забравяйте, че не се намират толова лесно.

 

По точка 3

Киили слага стари резистори по пътя на сигнала смятайки, че това ще направи звука The best, но аз смятам, че ползването на стандартни въглеродни съпротивления си е добро решение. За тези които искат да имат по-чист звук (понякога това се търси) да слагат металслойни резистори.

И идва ред на кондензаторите. Те оказват наистина голяма роля. Аз лично ползвам кондензатори на Wima, които са добри. Ефектите от уж ботикови представители ползват от "зелените" или от "оранжевите" кондензатори, но лично според мен вима са по-добри.

 

 

Относно звука. С хубави елементи и добра идея за нещата ефекта може да звучи добре както в лампова апаратура, така и в транзисторна. С кофти елементи няма да е кой-знае какво

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^

Само да попитам за едно по-експертно мнение.

 

По схемата, която гледам, ми е дадено точно операционен 4558.

 

Обаче ние сложихме LM358 за проба. Ако има кофти тръпка при пробата, разбира се, ще го сменим.

 

Та идеята ми е, че между тях няма кой знае каква разлика, за това питам какво ти е мнението, както и на останалите. :)

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да изгори нищо.

90% от операционните са със стандартен цокъл и са взаимозаменяеми като крачета.

 

Мнението ми за LM358 е, че е нормален операционен усилвател.

 

 

За добрия звук трябват експерименти а не копи пейст ;)

 

 

Като доказателство ще добавя, че в нас съм приготвил 10тина операционни за тестване за новия файърсаунд.

 

Без да тестваш няма как да разбереш ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

LM-a поне по мое мнениее евтин и посредствен чип за такива неща - най-добре сложи цокъл и пробвай ;)

едит: опа Ники ме е изпреварил ;)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Опа, айде аз пак да ви занимавам с мойте глупости и homemade ефекти :)

 

Днеска се наложи да направя нещо, което никак не ми се искаше в началото - компромисно решение... или по-конкретно, компромисен вариант с кутията.

 

След редица обещания за материал, рязане, огъване и заваряване, в крайна сметка се стигна до най-реалистичния вариант - отивам до магазина и си вземам една кутия за универсално ползване... Ма така е, след като човек не може да си изготви и направи всичко сам и е зависим от други фактори, трябва да се съобразява. Пък след като на ляво и на дясно ти се обещават разни работи и после ти излизат с извинения.

 

Та, ето с кво се прибрах днес, въпреки, че наминавах през магазина по други причини.

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/32/7887_308.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/32/7889_392.JPG

 

Кутията е пластмаса, но поне не е тънка и крехка. Е, не е и като от желязо, ама аз няма да играя хоро върху нея.

 

И тука малко офтопик.

Изненадах се, че на пазара още има български стоки. Мислех, че кутията ще е китайска, ама вътре имаше лист с телефони и за моя изненада излезе, че не е. Дори фирмата, която прави кутиите е местна. Може за някой следващ проект да имам къстъм кутия, хаха. ;)

 

ПП: Абе, да му се не види. Що не мога да поствам в полето? Казва ми, че не мога да слагам динамични страници, а от който и хост да пробвам, все така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

давай на самите снимки "копи имидж адрес" и слагай него :bravo:

 

тея кутиики съм ги ползвал преди но откакто без да искам си смлях един фуз и минах на метални, нищо че е скъпо - педпазва от инциденти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли аз съм най-големия капацитет на тема Тюбс, обаче съм голям фен и имам 3 в къщи. Освен това бях цитиран и се чувствам длъжен да се изкажа...

Моите играчки са TS-7 (Made In China, stock version); TS-9DX (Made In Japan, green one, Analog.Man MOD); Firesound by Nikifena. Ся последното не е оригинален Тюб, но е базирано на него (а и звучи така), затова го броя към тях.

Характерно за всичките е, че са меки драйвове, а не брутални дистъри, каквото може би някои очакват основавайки се на известността му. Сам за себе си Тюба става за драйв педал, но само за много леки неща. Силата му в комплект с други драйвове и то най-вече лампови. Работи доста добре и с транзисторни, в комбинация с друг Тюб и т.н., но ИСТИНСКИ звучи преди лампи!!! Друго характерно е, че сток версиите сакс. Чух няколко моднати драйв педала, които по принцип звучат зле, но след интервенциите се "отпушват" и работата вече става както требе! За подробности - някой от по-разбиращите. Аз лично не съм модвал засега...

 

TS-7: има сравнително повече гейн от другите, освен това има едно копченце за някакъв турбо режим ли беше, но там вкарва само мазало и шум и не го ползвам. За буустър с типичните настройки (драйв 0 - тон 5 - левъл 10) е чуден, но дори с малко драйв (3-5-10) скапва тона и настава мазня. За цената си от около 100 лева (нов) смятам, че е удачна покупка, с оглед на това, че лесно може да се модне до TS-9/TS-808 спецификациите или някакви подобни и то за почти никак пари. Металният корпус го правят удачен избор за такъв експеримент. Оценка: 6/10. :)

 

TS-9DX: Звучи МНОГО прозрачно. По-мек е от 7-цата, но не много. Допълнителните 3 режима прогресивно добавят повече левъл и малко баси. В определени случаи са подходящи и определено са използваеми! При него с настройка 0-5-10 резултата е почти същия като на 7-цата, но оцветяването е видимо/чуваемо по-малко. При пускане на драйв (да речем 3-5-10) АМР-а реагира много положително и тона си остава чист, но с повече гейн и компресия, добавят се повече хармоници и един много готин "bite". Най-готиното е, че дори с настройка 10-5-10 тона остава ДОСТА ясен и напълно използваем, за разлика от 7-цата, когато се чува само пръдня без гащи! Не знам как е сток версията му, но тази 9-тка определено е невероятен педал! Ефектът, който се постига е просто размазващ и смятам, че всяка от многото комбинации, които могат да се направят с различни настройки на комбото/Тюба, е напълно използваема в реални условия! Не знам дали цената от почти 300 лева (нов) е особено оправдана, но пък за сметка на това върши това, за което е направен и хората, които имат достатъчно средства и държат на ТОНА, не биха се колебали много да го ползват. Оценка 9/10 (заради високата цена). :headbang:

 

Firesound: Всичко, което казах по-горе за 9-тката, важи в пълна сила за Файърсаунда!!! Педалът е невероятно прозрачен и чист, с много малко оцветяване на звука и ефектът, който предизвиква в следстоящите драйвове е просто уникален! Страхотна работа на Ники, а за цената си от 100 и малко лева е просто..."must have"! И без драйв (0-5-10) бууства сигнала прекрасно и лампите почват да се обаждат чудесно, но като се вкара и малко драйв (3-5-10) работата става извънземна! На МАХ настройки за драйв и левъл (10-5-10) тонът отново е чудесен, въпреки излишно многото гейн, който се получава - няма мазня, няма пръдни. Само напомпен гейн, страхотна компресия, чудесни хармоници - невероятен ТОН!!! Шумът е да не кажа никакъв, но несравнимо по-малък от разни други напомпани дистър педали. Същото важи и за 9-тката. Двата ефекта са доста сходни, но и се различават. Лично моя Файърсаунд е леко моднат за малко повече гейн, но пък контролите имат голяма амплитуда и това не е проблем, защото мога да ги регулирам в широки граници. За момента използвам настройка около 4-6-6 за да помпя ламповия драйв или следстоящия TS-9DX, който пък е около 9-6-3 и става са драйв на чистия канал или леко присъствие и в ламповия драйв. Оценка 10/10. :):D:godbless:

 

П.П. Скоро ще са готови и надписите ми (боята е факт) и ще постна снимки на Файъра, който по моя молба Ники направи само на платка, за да имам и аз малко пръст в играчката си. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.