Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене с перо....


Urban fever

Recommended Posts

Здравейте! Имам въпрос свързан със свиренето с перо на бас. Свиря от 5-6 години, но никога не съм се занимавал професионално - свирил съм си за кеф. Напоследък обаче имам голямото желание да се развия и захвана сериозно със свиренето. Проблема е че досега винаги съм свирил с перо и рехавите опити да свиря с пръсти ме връщат в първи клас. Смея да твърдя, че съм развил добра ритмичност и техника на лявата ръка, но в момента в който се опитам да изсвиря дадена фигура с пръсти(която не ме затруднява въобще с перо) резултатите са плачевни. От друга страна имам тегавото чувство, че невъзможността да използвам пръсти ме ограничава доста. Намерението ми да напредна е твърдо и за това ще ви помоля да дадете мнение - ограничава ли свиренето с перо възможостите на баса и трябва ли веднага да се захвана с упражнения за свирене с пръсти? Ако е отговора е положителен - ще ви помоля да ми дадете някой полезен link или съвет с какви упражнения да развия пръстите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

готино е да може да свириш и с пръсти и с перо щото понягока е нужно за някои песни да ги праснеш с пръстенца..звука е специфичен......иначе упражнения му е майката..и концерти на Мейдън ако си начинаещ свирач с пръсти :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

братле , свиренето с пръсти е изкуство и ако не го усетиш сам никои не може да те научи...http://www.activebass.com/ това е саита !!! ако ще се учиш на нещо от баса според мен това е саита...успех :headbang::headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не може да се гледа едностранчиво - всяки един то похватите си има и положителни и отрицателни страни, но е добре да се владеят и двата прийома, щом имаш мерак - останалото е свирене, без да бързаш и да очакваш скорошни резултати, като всичко останало и свиренето с пръсти си иска вниманието и упражняването

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля, че е добре да се владеят и 2та похвата, но мисля, че само свиренето с перо е по-ограничаващо като похвати.

 

Свиренето с пръсти му е майката :headbang:

Ако се научиш да свириш с 3 пръста ти гарантирам страшна бързина. (чуй били шиън от мр. биг като пример, и всички джазмени)

 

Аз личко се ограничавам страшно ако се налага да свиря с перо (а и не мога де :headbang: )

 

Така, че се научи да свириш и с пръсти, щом можеш вече с перце.

 

1 пример: с перце не можеш да свириш фънк :headbang::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм, сори чер се бъркам щото малко съм свирил на бас, но определено смятам, че пръстите ти дават по-големи възможност за звукоизвличане на един струнен инструмент и по-благороден тон, но пък перцето ти дава по равен, чист тон. Както бе споменато по-горе всичко си има предимства и недостатъци

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля, че е добре да се владеят и 2та похвата, но мисля, че само свиренето с перо е по-ограничаващо като похвати.

 

Свиренето с пръсти му е майката :godbless:

Ако се научиш да свириш с 3 пръста ти гарантирам страшна бързина. (чуй били шиън от мр. биг като пример, и всички джазмени)

 

Аз личко се ограничавам страшно ако се налага да свиря с перо (а и не мога де :P )

 

Така, че се научи да свириш и с пръсти, щом можеш вече с перце.

 

1 пример: с перце не можеш да свириш фънк :P:o

Аз свиря с три пръста и нямам проблеми с бързината, както и не мога да свиря с перо много много :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе като за начало можеш да почнеш и с два пръста.Аз и досега си свиря само с два и нямам проблеми с бързините, да не говорим, че вече съм споменавал, че не обичам да се състезавам... А с перо също има няколко различни начина на свирене, както и може да се постигне много интересен звук с характер на slap... Иначе си звучи по-остро и малко по-тънко като цяло. Аз харесвам и двата начина за свирене-имат си своя чар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Имам и аз 1 въпрос.Значи до сега съм свирил само и само с пръсти...с 2 пръста свиря и съвсееем малко слап(само началните упражнения от един урок на Victor Wooten).В музикалните стилове които ме привличат обаче,баса в доста от песните е с перо.Перо не съм си купувал,защото в момента няма как да стигна до магазина(защото съм в друга страна).Направих си сам едно перо,което е горе-долу добре(удобно ми е),но съм пълен инвалид.Дайте някакъв начален съвет...примерно с какво да започна?Искам да развия доста голяма бързина с перо.Дайте някакви съвети и насоки.Мерси предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарежи перото.Перото е само за басисти,които не искат мазоли и т.н. според мен.Плюс това ако звука от перото беше як,щеше ли да съшествува пианото...още щяхме да сме на клавесини... :metalist: разцъквай пръстите...и динамика има там,и бързина,и плътен басов тон най-вече.Аз така мисля.Ако някой иска,да продължава да насърчава перото... :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Някой може ли да покаже за всеки случай,как се държи перото,защото не искам после да се окаже,че даже и това незнам...?

напълно съм съгласен с basist4eto,защото ти ако свириш само с перо няма да стане нищо от това,просто не ти трябва,ако искаш да се занимаваш сериозно раздвижвай пръстите при тях има много повече динамика отколкото при перото,плюс туй звука от пръстите звучи с по-плътен тонов обем,дано съм ти бил полезен

Редактирано от slapin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Здравейте! Имам въпрос свързан със свиренето с перо на бас. Свиря от 5-6 години, но никога не съм се занимавал професионално - свирил съм си за кеф. Напоследък обаче имам голямото желание да се развия и захвана сериозно със свиренето. Проблема е че досега винаги съм свирил с перо и рехавите опити да свиря с пръсти ме връщат в първи клас. Смея да твърдя, че съм развил добра ритмичност и техника на лявата ръка, но в момента в който се опитам да изсвиря дадена фигура с пръсти(която не ме затруднява въобще с перо) резултатите са плачевни. От друга страна имам тегавото чувство, че невъзможността да използвам пръсти ме ограничава доста. Намерението ми да напредна е твърдо и за това ще ви помоля да дадете мнение - ограничава ли свиренето с перо възможостите на баса и трябва ли веднага да се захвана с упражнения за свирене с пръсти? Ако е отговора е положителен - ще ви помоля да ми дадете някой полезен link или съвет с какви упражнения да развия пръстите.

Не съм привърженик на свиренето с перо, но трябва да призная, че понякога се налага(от гледна точка на тона, който се получава). Но ако искаш свиренето ти на бас да е пълноценно и удоволствие за теб и тези, които те слушат трябва да научиш свиренето с пръсти.

P.S. Имам уроци на John Patitucci , в които се показват техниката на лявата и дясната ръка. Ако те интересуват, трябва да се разберем как да ги получиш.

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.