Jump to content
Българският форум за музиканти

тъп въпрос за ракпроцесор поставен върху амп


preIbanez

Recommended Posts

...значи най сетне вчера след много облизване и точене на лиги се сдобих с заветния рак "джи мейджър"...по принцип мислех да му вземе специално кутия...но като го поставих директно върху главата на ампа и много ме изкефи...обаче в инструкциите пише да не се държи до нагревателни тела рака...а усилвателя има лампи които все пак греят....аз лично не съм забелязал да топлят кой знае колко...даже хич ...ама знае ли човек...значи главата е отпред с решетка...а отзад отворена така че се вентилира повсеместно...от лампите до горната дъска на главата има 5-6 см. ...самата дъска е дебела около 2 см...а рака е поставен върху дръжката на главата така че никъде не контактува с въпросната дъска...а има около 2-3см. отстояние...та въпроса ми е мога ли да си държа рака така без да рискувам да го прегрея...и ако ли не...моля дайте някоя мъдра идея....ако ви идва на ум...благодаря предварително за вниманието и отговора на поредния ми тъп въпрос...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо не е добра идея да се поставя полупроводникова система при лампова апаратура. Още повече мощен усилвател. По наи-малко две причини. Едната е топлината, а другата - влиянието на магнитните полета от захранващия и изходящ трансформатори. Препоръките на известни производители са 7инча отстояние...

Ако не разполагаш с такова място, все пак трябва да имаш две неща между апаратурите. Двойно екраниране, обикновенно сандвищ от материали с различна магнитна и електрическа проницаемост; и поне тесен въздушен коридор с вентилиран въздух.

Не навлизам в подробности, че физиката не е силна страна на форума и може да остана неразбран.

Ако пренебрегнеш тези изисквания, може да не получиш проблем веднага, но с течение на времето се получава термично стареене. То изменя параметрите на полупроводниковите елементи (и не само на тях) и като резултат, ако не повреда, може да се получи незадоволителна работа на устройството. Оправянето след това е нерентабилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо не е добра идея да се поставя полупроводникова система при лампова апаратура. Още повече мощен усилвател. По наи-малко две причини. Едната е топлината, а другата - влиянието на магнитните полета от захранващия и изходящ трансформатори. Препоръките на известни производители са 7инча отстояние...

Ако не разполагаш с такова място, все пак трябва да имаш две неща между апаратурите. Двойно екраниране, обикновенно сандвищ от материали с различна магнитна и електрическа проницаемост; и поне тесен въздушен коридор с вентилиран въздух.

Не навлизам в подробности, че физиката не е силна страна на форума и може да остана неразбран.

Ако пренебрегнеш тези изисквания, може да не получиш проблем веднага, но с течение на времето се получава термично стареене. То изменя параметрите на полупроводниковите елементи (и не само на тях) и като резултат, ако не повреда, може да се получи незадоволителна работа на устройството. Оправянето след това е нерентабилно.

 

1000% Cъгласен!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това обяснение ме вкара в тъч !!! Супер точно и на място . Ето за това си заслужава форума .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично смятам да набутам моя G-Major под или над амп в един рак. Ампа ми е с лампов преам и грее в разумни граици.

Та къде да го набутам ? В оделен рак .. а за лампови глави ако ефекта е в рак над или под главата пак ли се очакват проблеми с времето? И още нещо - по тоя въпрос нищо не пише в книжката на ефекта - възможно ли е конструкторите да са предвидили подобни проблеми и да са направили някакви защити?

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично смятам да набутам моя G-Major под или над амп в един рак. Ампа ми е с лампов преам и грее в разумни граици.

Та къде да го набутам ? В оделен рак .. а за лампови глави ако ефекта е в рак над или под главата пак ли се очакват проблеми с времето? И още нещо - по тоя въпрос нищо не пише в книжката на ефекта - възможно ли е конструкторите да са предвидили подобни проблеми и да са направили някакви защити?

 

Ей тук

може да се види на працтика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ти пък на греенето от лампов преамп греене ли му казваш???

 

а тук

kirk1986rack.jpg

ако въпросните кутии с ампове са затворени отзад едва ли е много полезно за самите ампове

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за тази цел из китарните списания съм гледал, устройство наречено

 

Rack Elevator или Amp Elevator - едно от двете

 

снощи не стана дума, иначе щях да изровя списанието , разрови из нета,

устройството е много хитро , повдига така рака над ампа, че да има охлаждане

и няма никакъв проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...за сега процесора остава на дивана до по задълбочено излседване на темата...аз съм виждал снимки на множество ракове в които има пауарамп(лампов)+преамп(лампов)+процесори в един и същи рак...което разбира се не значи че е правилна постановка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично смятам да набутам моя G-Major под или над амп в един рак. Ампа ми е с лампов преам и грее в разумни граици.

Та къде да го набутам ? В оделен рак .. а за лампови глави ако ефекта е в рак над или под главата пак ли се очакват проблеми с времето? И още нещо - по тоя въпрос нищо не пише в книжката на ефекта - възможно ли е конструкторите да са предвидили подобни проблеми и да са направили някакви защити?

По-добре ще е от долу - все пак топлия въздух се издига на горе.Остава обаче въпроса за електромагнитни влияния от трансформатора.В твоя случай до колкото се сещам усивлателя ти имаше вентилатор,който изсмуква топлия въздух навън от кутията и не е толкова фатално ако го сложиш и от горе.Иначе всички полупроводникови устройства би трябвало да имат термична стабилизация и/или защита,понеже полупроводниковите елементи са доста зависими от температурата,но разбира се това е в известни граници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

все пак нека не забравяме че говорим за цифрова техника, а не за ефект от 70те с германиеви транзистори, освен това става въпрос за лампов усилвател, не за трифазен калорифер нали така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...а бе не става май тая работа...след като посвирих известно време с постановка "джи мейджър" на дивана...после като пипнах усилвателя се беше понагрял доволно отгоре...следователно не мисля да упорствам и да качвам джаджата горе за да се препържи...обаче ми хрумна нещо друго...мога ли да държа процесора върху калъфа в който пренасям ампа...направен е от стандартния плат за меки калъфи...подсилен е и стои стабилно...но да не вземе пък и това да се окаже проблематично...понеже все пак и процесора грее...поне докато си купя рак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

От опит знам, че не е добре апаратура да се държи до магнитни полета. Особено CMOS чипове.

Имам едно телевизорче(пластмасово шаси, не екранирано), което седя около половин година в хола до стената, там, където минава сноп кабели вътре в стената.

 

След около 4 месеца започна да пука и премигва странно, а след още месец процесора започна да увеличава звука вместо да сменя каналите, да не помни настройките и т.н.

 

След голямо чудене и бърникане, накрая го преместих на 2 метра от мястото, където седеше, и се оправи напълно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е те TC (в случая) не са съвсем от ранга на "пластмасовите телевизорчета". Преобладаващото количество студийни ракове съдържат от крайните стъпала за студийните колони, през микрофонни предусилватели по 10 кила с трансформатори по 2 кила единия, над които спокойно си преживяват цифрови Lexicon, TC, Eventide, Bricasti, etc. процесори - пък си бачкат.

 

Та всичко е въпрос на реализация.

 

По-скоро биха могли да бъдат проблемни някакви вибрации, ако е върху комбо или както в случая главата е върху колоната при високи нива и евентуално има нещо лабаво в процесора или каквото и да е устройство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.