Jump to content
Българският форум за музиканти

Духови оркестри в България?


Recommended Posts

Държа в ръката си едно малко книжле, издание на община Димитровград и Съюза на българските музикални и танцови дейци. От него се вижда, че предстои VII Национални празници на духовите оркестри през 01 / 02 септември т.г. в Димитровград. Повод - 130 години ДУХОВИ ОРКЕСТРИ В БЪЛГАРИЯ. Ще участват:

* Биг-бенд Благоевград * Духов оркестър - В. Търново * Духов оркестър - Враца * Духов оркестър - Габрово * Забавно-духов оркестър Димитровград * Духов оркестър - Добрич * Духов оркестър - Ловеч * Духов оркестър - Перник * Военен оркестър на ВВС - Пловдив * Духов оркестър - Русе * Естрадно-духов оркестър Севлиево * Духов оркестър - Силистра * Духов оркестър - Стара Загора * Духов оркестър - Търговище * Духов оркестър - Хасково. Общо - 15 оркестъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 72
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Във връзка с поста на XAS. Наистина предстои едно вълнуващо събитие в Димитровград на 1/2 септември, но искам да направя едно уточнение! - Не всички от изброените оркестри ще участват във форума. Аз съм от Габрово и нашият оркестър няма да участвува. Габровският духов оркестър чества своя 50 годишен юбилей тази година и каня всички, които имат възможност дадойдат на юбилейния ни концерт на 15 октомври в Габрово!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Габровският духов оркестър чества своя 50 годишен юбилей тази година и каня всички, които имат възможност дадойдат на юбилейния ни концерт на 15 октомври в Габрово!

 

teko29 e като каниш, напиши каква ще е програмата зада имат представа хората за какво става въпрос!

 

Или поне какъв стил музика ще е военна маршове,народна,класическа,джаз.......? :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми то май никой не ми отговори сериозно :lol: , ама да благодаря все пак на Маестрото :);) Тъй като г-жата ми по музика ни зададе този въпрос аз се поинтересувах, а и все още се интересувам ;) Ако може някой да ми отговори на 100% ще съм му благодарна много ! ! ! :greenball:

Редактирано от nati_1996
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:unsure: Не знаех къде да попитам, а случйно открих този форум. Може ли някой да ми каже кога е създаден първия духов оркестър? Благодаря предварително! :greenangel::thumbs_up::recourse:

 

Въпроса е как дефинираш духов оркестър...И не на последно място предполагам, че имаш предвид в България, а не въобще...?

 

Тази вечер от 17,45 ч. празниците продължават на централната естрада на пл. “Жеравица” с изпълнения на Духов оркестър и Мажоретен състав към Общински комплекс “Дворец на културата” – гр. Перник. Това е първият български градски духов оркестър. През 1902 г. по инициатива на „Мини Перник” чешки и български капелмайстори изграждат този уникален за времето си състав. През 1911 година е записана дългосвиреща плоча с изпълнения на оркестъра, която е притежание на частен колекционер. Принос за утвърждаването на оркестъра имат диригенти като капелмайстор Кубичек, Венцислав Кауцки, Александър Миладинов, Асен Карастоянов, Никола Тонев, Райчо Христов, Александър Видлишки, Георги Мирчев, Андрейко Вълев. От 1995 до 2007 година диригент на Духовия оркестър е маестро Христо Тонев. Почти всички оркестрации и композиции за оркестъра са създадени от него. Днес репертоарът на Духов оркестър - Перник, е изключително богат: религиозна и джазова музика, народни песни и евъргрийни, инструментални класически пиеси от български и световни автори
цитат от Първият български духов оркестър свири тази вечер в Монтана Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hysterical: Разгледах почти целия сайт, но не видях нищо за духови или струнни оркестри... Виж вокални и народни състави много...аз ли не разбирам....? Фестивал, дай малко повече инфо какво точно имаше в предвид....
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През лято 2010 в КК Албена ще се проведе ІІІ фестивал на детските и младежки инструментални състави. Подробности към края на септември http://www.festival-bg.com/cat/c3.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Да имам предвид за в България. :) Имам нуждата ( :greenangel: ) от този отговор. Благодаря предварително !!! :godbless:

 

Мисля, че вече отговорихме на въпроса ти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Еуфониума е нещо между баритон и Es бас. В някой оркестри го използват вместо бас, но.. това е компромисен вариант. Правят го защото е малко трудно да се накара някое дете да свири на туба (радвам се, че нямам този проблем и си имам 3 В баса и 1 Es ) :):bravo:

Eufoniuma si e 4ist Bariton v "B" kakto i tenorhornata

razli4nite raznovidnosti na izrabotkata i proizoha porajdat razli4ni imena

kato Eufonium,Barionte,baritonehorn i vsu6tnost sa edin i su6ti instrument

kato napopsledak se pravqt ve4e vsqkukvi modeli kato ugprade model i deluxe line na Amati...

za nai dobur ton kato baritonov' takuv e dobre da se izpolzvat instumenti s ovalna forma....iz rukovodstvo po duhova okrestraciq...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, аз съм от Ловеч и искам да кажа, че в ловеч оркестрите са два, единият е градският духов оркестър, а другият е младежки духов оркестър с мажоретки :P, в който аз съм член, горд съм с това, че свиря в този младежки оркестър. Поздрави на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравление за фестивала в Албена. Само, че аз като диригент на младежки духов оркестър и мажоретен състав, мога да кажа,че подобен фестивал за мен е непосилен като финанси. По- добре е да отида на 2-3 фестивала в чужбина ( Франция, Испания, Германия примерно) и ще коства по - малко средства на децата от тези десет дена в Албена. Това е и причината да не участваме в Албена. Успех на всички които са част от подобни състави.

Константин Гайдарски

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Радвам се, че сме подхванали тази тема. Има много какво да си кагем, но мен ме боли, че няма или поне в голямата част се загубиха детските муз. школи откъдето идваха кадрите за тези орк. Загубихме традициите, а в другите страни ни изпревариха със светлинни години. Аз съм започнал от детски оркестър и още 88-89 (там някъде) сме правили дефилирно шоу - това което сега правят военните оркестри. Това може да се види на воеения фестивал в Търново септември. Но разбира се разликата в класата си личи. Да неговорим за разликата в музицирането. От там и нататък. Традициите ни в нашета духова музика се трасформира. А където това не става оркестрите изглеждат вече демоде. Личи и нодостатъчното ниви на оркестрантите, тъй като който можа избяга навън, а много се захванаха с други занаяти. В тази посока и родителите не запосват децата да свирят, даже и за хоби.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.