Jump to content
Българският форум за музиканти

Авторски права


Recommended Posts

Здравейте,

 

вчера ми мина една идея за подпомагане при запазването на авторкисте права. По принцип един музикант като измсли негово веднага правото върху творбата му е негова. Лошото е че стигне ли се до съд трябват доказателства кога е измислено и дали наистина това е измислено за което се претендира.

 

Нали осноателите на форума (Рафо&Со) регистрираха дружество с идеална цел та си мисля защо да не се подпомага при запазването на правата.

 

Ето го и самото предложение

 

1. Музиканта праща творбата си в дигитален вид - mp3, текст в Word или други формати.

2. Дружеството потвърждава че на дата хy е постъпула творбата yz от името на еди кой си

3. При евентуален спор дружеството като независима страна може да потвърде че на еди коя си дата е получила еди коя си творба която е звучала еди как си.

 

В крайна сметка дружрството се явява като сидетел, че към някоя си дата някой си автор е изпратил определена творба. Самият спор (ако се появи такъв) би трябвало да се реши разбира се в съда - вещи лица, експертизи и тн. Идеята е автора лесно да може да докаже по кое време е сътворил творбата си. То е ясно че дружеството не може да гарантира дали творбата наистина е от твореца или е плагиат. Единствено и само става дума за периода през които творбата е сътворенa.

 

Разбира се е логично да се изисква и някакво заплащане (примерно 5лв. на творба) - все пак си е разправия цялото нещо и изисква не само време но и финансови ресурси.

 

... само като идея да го подметна. Като се замисля честно ми се вижда доста утопична идеята ама все някой някъде трябва да започне с нещо .. де да знам

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е чудесна но деюре как стоят нещата? В смисъл ние хубаво ще направим такова нещо но после недай си боже да се стигне до съд и се окаже, че ние нямаме право да правим такива неща?

Някой може ли юридически да каже как стоят нещата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в случая музикант.орг се явява свидетел, че въпросното творение е било дадено от еди кой си на еди коя си дата и нищо повече. Иначе кой от кого крал в кои преиод от време, дали въобще е крадено и тн. може да реши единствено и само съда (или на един хубав кютек ;):offtopic-001: ). Сега дали един съд би допуснал подобни доказателства си нямам и представа ...

 

Значи това е само една груба идея от мен която ми мина оная вечер преди лягане и ако смятата че е интересна и си заслужава трябва да се доразвие. Помислете, ако имате познати юристи се консултирайте, разпитайте музиканти дали въобще ги интересува и тн....

 

Поздрави и успехи !

Алекс

Редактирано от vhcs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ето и какво сподели с мен един съфоромник

 

Има един стар номер - изпращаш материалите до самия себе си, или до близък, или пък до собствена пощенска кутия с препоръчано писмо,с обратна разписка. Така 'творението' си е в теб (ако се въздържаш в определен момент, да предоставяш копия), а имаш и официален документ (обратната разписка), че към посочения срок произведението е налице и е твоя творба(подробностите могат, да се опишат в придружаващо писмо). Само трябва пратката, да не се отвря и да стои в архив, до момента, когато би възникнал спор, или друг повод изискващ доказване на авторство!

Това не би могло да бъде универсално и 'желязно' решение, но може да помогне в определени ситуации ( да не дава Господ!).

 

... имена и никове нарочно не съм споменавал, защото той ако искаше щеше сам да се обади тука.

 

В общи линии това също е метод който би трябвало да върши добра работа. Колко е надежден не мога да кажа, както и не мога да го и сравня с това което аз предложих.

 

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алекс, за жалост мисля, че така няма да стане. Навсякаде по света хората си плащат за авторските права. Просто според мен, ако някой ти свие музиката или текста на една песен, няма как да успееш да се пребориш с него в съда само с такова доказателство :recourse: Ще попитам познати и приятели, които имат опит, ако мога така да го нарека...

Иначе идеята ти е много добра и аз лично много ще се радвам ако е осъществима! При положение, че така е възможно да се гарантират правата над определена песен, инструментал или само текст, лично ще имаш бира от мен когато се появиш на пролет :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а ето и какво сподели с мен един съфоромник

 

Има един стар номер - изпращаш материалите до самия себе си, или до близък, или пък до собствена пощенска кутия с препоръчано писмо,с обратна разписка. Така 'творението' си е в теб (ако се въздържаш в определен момент, да предоставяш копия), а имаш и официален документ (обратната разписка), че към посочения срок произведението е налице и е твоя творба(подробностите могат, да се опишат в придружаващо писмо). Само трябва пратката, да не се отвря и да стои в архив, до момента, когато би възникнал спор, или друг повод изискващ доказване на авторство!

Това не би могло да бъде универсално и 'желязно' решение, но може да помогне в определени ситуации ( да не дава Господ!).

... имена и никове нарочно не съм споменавал, защото той ако искаше щеше сам да се обади тука.

В общи линии това също е метод който би трябвало да върши добра работа. Колко е надежден не мога да кажа, както и не мога да го и сравня с това което аз предложих.

Поздрави

Алекс

 

Това е относително валидно доказателство в USA само :) Не знам нашенските правораздаващи/събиращи/разпределещи/еди какви си органи, как ще реагират на това като доказателство - най-вероятно няма да е положително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл ние хубаво ще направим такова нещо но после недай си боже да се стигне до съд и се окаже, че ние нямаме право да правим такива неща?

 

Не мисля, че има такава опасност. В случая въпросът е някой да встъпи в ролята на свидетел и да се представи веществен доказателствен материал. Дали това ще е физическо лице, юридическо с нестопанска цел и т.н. не би трябвало да има никакво значение ... принципно погледнато, може да е всеки Сульо или Пульо. Но може-би наистина има добавена стойност в това да е някаква релевантна организация - ако щете като тежест на присъствието, публичност, която може чрез нея да се даде на съответния спор в подкрепа на автора ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.