Jump to content
Българският форум за музиканти

Повече струни или повече китари?


Свилен Бас

Какво предпочитате?  

91 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...който вади много объл звук...

Моят пък вади много приятен оранж, като на моменти стига и до охра... :)

 

А иначе по темата... зависи какво търсиш. Ако си конкретен и един стига, иначе повечето не вредят. И все пак последният най-малък нюанс на звука не е НАЙ-ВАЖНОТО в музиката. Всичко е в главата...

Естествено ако си ПРО и утре си в Лондон да записваш в накое студио, а другиден в Ню Йорк за концерт и 100 няма да ти стигнат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм за 2 баса максимум. Един с който да знаеш, че можеш да свириш и един, на който ти е истински кеф да свириш :) Аз имам първия :) Вторият още го обмислям, но засега се спирам, че е голяма инвестиция. Истината е човек да има реална преценка колко качествен басист е преди да започне да се катери на повече струни и повече басове. Аз май прекалих с моя 5 струнен... ама си го ползвам и ми е приятно, че го имам. Самата му покупка за мен има много голямо значение! От този форум съм сигурен, че само на 3-4 от басистите наистина им вършат работа повечето басове и струни... а за другите е въпрос на престиж и самочувствие да ги имат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свилка,май трябва да си вземеш нов бас и да почерпиш. :)
Да те земат продавачите в плод-и-зеленчуците от Турция - не мое сички да сме като тебе, баце :P

 

Повече струни или повече китари?

 

аз съм най-вече за басове и след това за китари :greenangel:

Ами, виж, зависи - отивайки надолу, стигаме до контрабас (че даже бях пускал и една тема за октобаса, ма това е друго вече...), а качвайки се с една струна нагоре, стигаме до тенор баса и вече сме в регистъра на 7-струнна китара, дроп Ла. При пиколо басът, нямаме нищо от басът, сещаш ли се.

И още нещо - и на фендер, баритон-китарата им, дето е една октава по-ниско от обикновената е наречена баритон-китара, а в същото време има по-нисък регистър от баритон-басът, но кво да прайш, бате...

 

По темата, която съм пуснал - лутах се, лутах се и в момента съм в настройка До, Сол, Ре, Ла (от ниска към висока), а на фретлеса тези дни ще взема струни (специални, разбира се) и ще го направя Ми, Си, #Фа, #До. Също така, почти завърших и дву-струнния си фретлес за слайд, вдъхновен от Марк Сендмен :recourse:

... и в същото време, бих искал да имам ето туй, например - http://www.conklinguitars.com/facebass/9gallery/9zebra.html - 9-струнен, 36 прагчета, МИДИ изход... ... или нещо подобно де :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си имам един 5 струнен и си му ползвам доволно всичките 5 струни - просто такъв е стилът на групата, в която съм басист. В смисъл - не мога да си представя да свиря без първа или без пета струна да кажем, въпреки, че някои басисти почти не ги ползват, ако им дадеш такъв бас в ръцете. По-джангър ориентираните и с 2 струни да се задоволят, но това е друг въпрос. :surprise: Затова от мен - повече струни!

 

По-големият брой басове според мен бива оправдаван единствено от различна настройка и специфично различно звучене на всеки отделен. Първото има по-голямо значение при свирене на живо, където понякога се налага само за една песен, да кажем, да се мине в друга настройка, а претенциите към звука са по-малки. Второто е оправдано при наистина качествен инструмент, използван в студио, с качествена апаратура, където е важен повече звукът, а настройката (дори интонацията) на баса няма проблем да бъдат променяни за всяка песен, дори риф - по отделно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почитател съм си на 4-струнния бас и не мисля, че са ми нужни много повече, но не бих отказал и един 5-струнен фретлес :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Един 4 струнен басс Fender .... е това ми трябва. Кво повече ... с едно кубенце SWR. Кво ше ги права многото басове .... ще свиря всеки ден на различен ли :thumbs_up: Един чиста ти работа В)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично смятам наличието на повече инструменти за по-практично, особено ако човек се занимава със повечко студийна работа.

 

В крайна сметка качествените характеристики не се заключават само в броя на струните и наличието/липсата на прагчета :no:

 

 

Аз например, бидейки студиен музикант, често се сблъсквам с проблема, че за конкретен случай ми трябва точно определена китара, която обаче не притежавам и това си води до проблем, щото не може да записваш с Ibanez RG да речем, пък после да го докараш да звучи като Telecaster или Les Paul. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм за 2 баса максимум. Един с който да знаеш, че можеш да свириш и един, на който ти е истински кеф да свириш :) Аз имам първия :) Вторият още го обмислям, но засега се спирам, че е голяма инвестиция. Истината е човек да има реална преценка колко качествен басист е преди да започне да се катери на повече струни и повече басове. Аз май прекалих с моя 5 струнен... ама си го ползвам и ми е приятно, че го имам. Самата му покупка за мен има много голямо значение! От този форум съм сигурен, че само на 3-4 от басистите наистина им вършат работа повечето басове и струни... а за другите е въпрос на престиж и самочувствие да ги имат.
:thumbup:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам,че един четириструнен и един петструнен бас са достатъчни.Това с десетструнните балалайки не го схващам особено.

И аз съм на това мнение. "Балалайки" rox! :greenangel::greenball::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.