Jump to content
Българският форум за музиканти

С какви адаптери да сменя оригиналните


Jordan_J

Recommended Posts

Имам стар японски телекастер. Идва с оригиналните си адаптери. Звучи чудесно и има качествена "дървения", но от едно известно време съм решил да купя нов сет адаптери (оригинални), с надеждата да стане още по-добре. Но имам известни опасения, че не само, че може и да не стане по-добре, ами да не стане и по-зле. Пуснах като анкета възможните сетове, които продава моя човек и се допитвам до вас кой сет да избера, понеже не съм пробвал всички варианти и нямам конкретни впечатления.

 

Тона, който търся за тази китара искам максимално да се приближава до чистия тон на Ерик Джонсън и Стив Рей Вон и особено Албърт Лий. Искам да ми остане характерния телекастерски "туанг", да имам изразени "високи" и характерната за телекастера "среда", но не чак толкова много от нея. Пробвал съм нойзлес адаптери на стратокастер и звучи много приятно, бях впечатлен (още повече, че няма шум, а ползвам хай-гейн апаратури). Но все пак искам максимално натурален и изразен "Фендер"-ски тон. Затова мисля, че тази операция е малко рискована и се колебая.

 

Моля, когато давате мнението си - да се обосновете защо и ако е възможно да дадете вашето впечатление в детайли за различните модели адаптери, ако сте пробвали или свирите в момента с тях. Аз лично не съм пробвал някои от изброените модели и нямам впечатление. Затова и пускам тази тема.

 

Мерси предварително на отзовалите се с инфо !!

 

________________________________

Възможните варианти са:

________________________________

 

- Fender Tele Vintage Noiseless Set

 

- Fender Tele Nocaster Set

 

- Fender Tele Texas Special Set

 

- Fender Tele `52 Vintage Tele Set

________________________________

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

noiseless сета

 

Защото съм ги чувал с един metalcore през бг амп и звучаха убиииииствено

(ако тва е достатъчно де)(едва ли - тряаа ти да си чуеш)

Редактирано от trolla
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

noiseless сета

 

Защото съм ги чувал с един metalcore през бг амп и звучаха убиииииствено

(ако тва е достатъчно де)(едва ли - тряаа ти да си чуеш)

 

^ По-важния въпрос за мен е - ЗАЩО точно тези ????? Моля всеки да се обоснове зощо предложения от него сет е по-близък до това, което търся ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...аз пък ти предлагам да си запазиш оригиналните адаптери и почвам да се обосновавам на секундата....твърдиш че ти харесва страшно много как звучи китарата...тогава защо по дяволите искаш да сменяш тази очевидно работеща система с нещо за което я звучи по-добре я не... има сериозен шанс да се звучи по-зле с новия сет и тогава си назад с парите...и назад с щастието...другия вариант е да изредиш чрез покупкопродажба всички сетове докато си намериш подходящ...ама много нерви се хабят...аз също понякога се замислям за смяна на адаптерите но всеки път се отказвам поради многото неизвестни...изобщо според мен ако нещо работи добре изобщо не трябва да се пипа...ама хората сме вечно недоволни и все искаме повече...една легендарна баба веднъж е казала на внук си легендарната фраза "внимвай бабе да го не предобриш" и е била права според мен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имай в предвид че не съм пробвал нито един от изброените комплекти за телекастер -само съм чувал и чел, повече имам опит със страт адаптери, така че може да не ми вземаш мнението на сериозно, а то е да не вземаш ноислес, защото не звучат особено винтидж и натурално, става фазово гасене на звукови честоти освен на шума и звучат горе-долу добре но нещо липсва - страт ноислесите не ме кефят никак

 

тексъс спешъла са доста хот, което е добре за блус, но пък имат твърде много среди и малко високи (туанг) и страт варианта им също не ме кефи - няма достатъчно от типичната сингъл-коил звънливост и кристален звук

 

'52 сет и нокастера като погледнах в нета май са много близки до параметри и би трябвало да имат по-балансиран класически теле звук, нокастера е къстъм шоп и май се водят по-качествени/по-скъпи

 

защо не видиш и разни модели на дънкан?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди няколко месеца свирих няколко дена на едно Теле на един познат.Беше американско ,някъде от 80те,доста добра китара,а пича беше сменил адаптерите с Nocaster.Звучеше много автентично и особенно задния много ми хареса,много приятен ,хем ярък хем мек звук.Според мен това са добри PU,ако търсиш винтидж саунд.Когато съм си имал взимане даване с японски телета,ми е правило впечатление много добрата им направия,но мисля че адаптерите им са леко по слаби(в смисъл волум),макар и автентично звучащи.Може би и твоите отиват в тази посока и затова не ти допадат изцяло

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Благодаря много за ценната информация!

 

Моята идея е, че все пак "сток" адаптерите са готини, но може и да е по-добре. Иначе дървенията наистина е безупречна. Просто събирам мнения, за да мога да взема вярното решение, а не да разваля положението и после да ме е яд :) Иначе и за Сиймор Дънкан сингли ми е интересно, но не знам кои модели как звучат, и не ми се рискува :recourse:

 

Много интересно, но най-хубавия "туанг" и кристален тон, който съм чувал от всичко което съм пробвал изобщо, е на Мюзикман Аксис Спорт. Не знам какви синли слагат на тоя модел, но забива в земята всичкото Фендер Страт и Теле ;) - направо ги размазва ... Не напразно Албърт Лий свири с ММ явно :)

 

Все пак продължавам да събирам мнения преди да поръчам новия сет адаптери идните дни.

 

Интересно ми е още нещо:

 

Каква е конкретната разлика/полза от вързване на адаптерите с обратни фази. Гледам че Фендер продават 4-степенни ключове, вместо 3-степенни, за да могат адаптерите да се вързват с обратни фази.

Освен това - по сравняване на характеристиките на адаптерите стигнах до извода, че адаптера има силен аутпут (волум) ако има ниско съпротивление. Например - Еволюшън адаптерите са адски мощни като индукция, а по слаби (волум) от адаптери с 2-3 пъти по-малка индукция и по-малко съпротивление. Това мое впечатление вярно ли е ?

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да развалиш положението? -

Ако се стигне до сваляне на оригиналните адаптери -преди това си правиш схема на свързването им.

После мериш отстояние от първа и шеста струна и си ги записваш.

Така винаги ще може да въстановиш оригиналното положение.

( ако те е страх - май с Грег сте приятели :) )

Както каза Овърдрайв - Сеймър Дънкан , а аз ще добавя и Димарзио - Чопър (май това беше за теле)-

също са опции - не ги подценявай.

А и като се прави такава смяна - проба , е хубаво да се направи пълна екранизаия на китарата ,като по учебник - тук има цяла тема за това (значи Грег -просто трябва да го замесиш).

Аз направих - смяна на алнико адаптерите на мой скуаяр стандарт - с 3 сеймър дънкана , като тона ми играе роля за нек и бридж адаптерите ( а не за мидъла), супер екранизация - и който е пипнал тази китара - само хубави неща казва за нея. За мен смяната беше абсолютно оправдана.

 

За да нямаш съмнения - запиши как звучи сега това теле.(запиши си сетингите с които си го записал).

После драсни горе долу същите рифове , със същите сетинги и новите адаптери - и ще си сигурен,

дали да връщаш оригиналите или да запазиш ъпрейта.(макар ,че идеята е след ъпгрейта да те кефи толкова, че да няма нужда от този тест)

Вярно става голямо главоболие - но според мен това е пътя да си сигурен, че каквото си направил -

си постигнал резултат и да нямаш съмнения, че нещо си прецакал.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Албърт Лий ММна е със Сеймър Дънкан и под бридж пикъпа има метална пластина по подобие на Телето,понеже преди е свирил с Теле.Не мога да дам мнение за изброените сетове,само съм слушал демо.За мен ли4но ММ Албърт Лий е един от най жестоките инструменти. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Благодаря много за ценната информация!

 

Моята идея е, че все пак "сток" адаптерите са готини, но може и да е по-добре. Иначе дървенията наистина е безупречна. Просто събирам мнения, за да мога да взема вярното решение, а не да разваля положението и после да ме е яд :) Иначе и за Сиймор Дънкан сингли ми е интересно, но не знам кои модели как звучат, и не ми се рискува ;)

...

 

Интересно ми е още нещо:

 

Каква е конкретната разлика/полза от вързване на адаптерите с обратни фази. Гледам че Фендер продават 4-степенни ключове, вместо 3-степенни, за да могат адаптерите да се вързват с обратни фази.

Освен това - по сравняване на характеристиките на адаптерите стигнах до извода, че адаптера има силен аутпут (волум) ако има ниско съпротивление. Например - Еволюшън адаптерите са адски мощни като индукция, а по слаби (волум) от адаптери с 2-3 пъти по-малка индукция и по-малко съпротивление. Това мое впечатление вярно ли е ?

 

Здравей,

 

Ползата от четирисгепенния ключ за Телекастер е, че на едно от положенията му двата адаптера са свързани последователно в нъмбъкинг(шумопоглъщащ режим), звукът е по мощен и по масивен(с повече средни честоти) много доближаващ се до звука на стандартния хъмбъкер. Що се отнася до индукцията от това което си написал смятям, че не си запознат добре с теорията за работа на адаптерите. Мощността( изходното ниво) на адапрера е право пропорционална на индукцирания в намотката ток! При пасивните адаптери силната индукцията е право пропорционална на броя на намотките а пък от този брой право пропорционално зависи омическото съпротивление ( DC Resistance). Така, че при високо изходно ниво не можеш да имаш ниско омическо съпротивление! Естествено има и редица други фактори които оказват влияние върху силата на звука на един адаптер, но аз просто се опитах да обясня, че двете понятия за които говориш взаимно си противоречат!

 

Ако харесваш звука на настоящите си адаптери, но смяташ, че нямат достатъчно силно изходно ниво има още един вариант - бустер (малък чист преамр) който само ще вдигне нивото на силата без да промени честотната характеристика.

Бустерът е достатъно малък и без проблем се монтира в китарата освен това е изключително икономичен като консумация

на ток от батерията, а имаш и още едно преимущество - той служи и като буфер запазвайки по този начин високите честоти които се губят при кабели с по голяма дължина.

 

Изборът е твой!

 

Успех!

 

Поздрави,

 

Петър

 

P.S. Самият аз притежавам и съм изключително горд с моя оригинален "78 Фендер Телекастер!

Виж снимки :

http://s156.photobucket.com/albums/t2/Smar...y%20Telecaster/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм пробвал на страта бридж и нек с обърната фаза и става много странен звук (липсват някой честоти и избиват други все едно си сложил уа-то на някакво средно положение)

май марк нофлър ползваше подобни работи и на страт и на теле

 

иначе за теле може и с 5 позиционен мега суич - имаш освен стандартните - нек+бр сериино - много мощен тон и нек+бр сериино с обърната фаза

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ На теория сигурно е така и звучи достоверно, но със сигурност съм имал случай китара с пасивни адаптери (и то сингли) да звучи по-силно от пасивни Еволюшън (които със сигурност са с по-голяма индукция от първите и то с пъти повече). Обясни ми това? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време бях търсил подобни дискусии на същата тема по разни чужди форуми и много хора се обединяваха около варианта бридж: JD Tele Lead APTL-3JD + фендер нек адаптер по избор. Или ако искаш изцяло seymour duncan сет, може би това или Alnico II Pro. За съжаление не съм свирил с JD адаптер и не мога да дам лично мнение, но много други казват само хубави неща.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предполагам за силата освен от адаптерите зависи и от китарата - резонанс на дървенията, какъв бридж има и тн

 

сериите на дънкан "antiquity" са доста добри копия на винтидж адаптери, а ММ на албърт лии е с "Seymour Duncan custom-wound", така че можеш да пишеш до съпорта на дънкан кои адаптери от масовото им производство са най-близки и предполагам ще ти отговорят - чувал съм че са доста любезни :)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.