Jump to content
Българският форум за музиканти

Как пишете песни?


Recommended Posts

@NashaRusia

:thumbs_up:

 

на мен не ми се е случвало да правя нещо което да няма текст ... и както казах съм в процес на преоборудане

тва ако въпроса ти беше директо към предния ми пост ... а ако е просто за самия въпрос - горния пост е много точен ... има програми за това, но трябва и малко да схващаш какво искаш да направиш ...

ако просто куц в ръцете процесът е лесен... ако си куц и в ушите - е те тогава незнам как се прави - сигурно с магия :thumbs_up:

Редактирано от negthorn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако не можешь да свириш на инструмент и всъщотото време имаш много идеи за инструментал? Аз сигурен в това че има много хора който искат да създават своя авторска музика и имат много идеи но в това време не свирят на никакв инструмент ?

Как да създават инструментали ако е възможно?

 

НЕ знам как би могъл да реализираш идеите си и изобщо релизируеми ли са те. Все пак за да правиш някакви аранжименти трябва да си наясно със свойствата и възможностите на инструментите.

Дали ще ползваш програми където да редиш миди и да ги озвучаваш после със семпли или ще "наемеш " музиканти да свирят това което имаш на идея, трябва да можеш да записваш нещата с някакви общоприети значи(ноти примерно).

Вариант в който нито да не се учиш да свириш на някой инструмент(може би пиано ще е супер), нито да не разучиш някой основи поне в теорията и графичните означения(за да можеш да споделяш идеите си) , аз лично не се сещам.

Е може би има начин вече в 21 век да ти влязат в главата и да изкарат звука който се скатава там, ама това е вече скъп научен експеримент, който надали точно на теб ще ти се случи:thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@NashaRusia

:)

 

на мен не ми се е случвало да правя нещо което да няма текст ... и както казах съм в процес на преоборудане

тва ако въпроса ти беше директо към предния ми пост ... а ако е просто за самия въпрос - горния пост е много точен ... има програми за това, но трябва и малко да схващаш какво искаш да направиш ...

ако просто куц в ръцете процесът е лесен... ако си куц и в ушите - е те тогава незнам как се прави - сигурно с магия :ok:

ДА НЕ аз мога да свиря на флейта но ми било очинь любопитно за то что явно има много люди който завали мой вапрос не е така ли?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абслоютно :) .... за това принципно изложих 2та варианта :ok:

 

(едит заради правопис)

Редактирано от negthorn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам ако не пиша правилно но това позволява моя българский. От скоро живея в Бг и немога да се справям добре с вашият език

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра си пишеш, Мада Раша. Все пак пишеш с нашите буквички :) което е изискване на форума.

 

Относно това как пиша песни:

Oбикновено с акустична китара и микрофон, директно вързан към микрофонния вход на звуковата карта, като записа осъществявям с програмата Reaper.

Става бързо, лесно, акуратно. Обикновено на глас, докато свиря казвам и акордите които свиря, защото обикновено не са само минорни, мажорни или "петици".

Отделно си правя и с лист и молив някакъв графичен отпечатък на акордите, текста, който ми идва и куп други неща за "запсиване".

Ноти... няма нужда. бавно е, твромаво, отживяло е.

 

Горе долу така имам около 40 парчета с основни елементи в тях като куплет, преход, припев, но не са точно такива. Това го казвам за ориентация по "стандартните"

термини използвани по принцип. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По темата : Как пишете песни ?

Аз лично се напивам , изтъркалвам се в купчина сухи листа(есента) или се хвътлям в някой храст(пролет,лято) и ако ми дойде нещо у кратуната - готово !

Хората които ме познават могат да потвърдят , нали бре Владо !!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм си казвал "Ще седна и ще напиша малко музика"... Всичко ми идва докато си дрънкам на китарката в кенефа/стаята ми/на път за репетиции (случвало ми се е да мисля готини рифове тогава.. бая път е от къщи до репетиционната все пак, за да не скучая свиря... :bravo: )/процес на лигавене и много други.. Като се насъберат няколко готини, които си пасват ги събирам. Случвало ми се е и текст да пиша за някой от песните си. Дори понякога и барабани (яко, а?)... И така, хоп - една песен +.... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;)

 

@Kurt Uvash

 

....Става бързо, лесно, акуратно. Обикновено на глас, докато свиря казвам и акордите които свиря, защото обикновено не са само минорни, мажорни или "петици".

Отделно си правя и с лист и молив някакъв графичен отпечатък на акордите, текста, който ми идва и куп други неща за "запсиване".

Ноти... няма нужда. бавно е, твромаво, отживяло е.

 

 

Мисля че преди да осъждаш нотите като бавни, тромави и отживяли е редно да умееш да ги използваш перфектно, което не мисля , че е така ( извинявам се ако бъркам ;) , съдя от странния ти начин на записване на твоята музика,сигурно за теб си върши чудесна работа, но това вероятно се дължи на това, че композираш не особенно сложни и комплексни неща и си ги свириш предимно сам). Нотите са най добрия и точен, досега известен начин да се записва музика ( не че са идеални, но по добро за сега поне май няма ) и това дали са бавни и тромави като средство , зависи до голяма степен от собствениете ти умения.

 

Извинявам се много, ако поста ми звучи като заяждане или назидателно, но не мисля, че такива генерални изказвания не са ОК, по добре ( според мен ) би било нещо от типа

... На мен нотите, като начин на записване, не са ми удобни и затова използвам...... и тн.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че всеки си има начин. Даже големите композитори са нотирали по различни начини, но нека не разводняваме и без това кишавата тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един важен ;):nono:

 

Екстра си пишеш, Мада Раша. Все пак пишеш с нашите буквички :)

 

Ние сме славяни и буквите ни са еднакви по произход.

Няма наши и ваши. :cheers:

Има две разлики, едната е "ЬI"...

За другата разлика нямам клавиш :slap:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз лично само веднъж съм сънувал как измислям някакво парче, помня, че (според мен) беше адски яко. И толкова, на сутринта не го помнех. Помнех само, че е в ла мажор. Достя ме беше яд :)

 

Повечето от останалите неща са ми дошли с китара или бас в ръцете - или поне някои от инструментите, основната рамка на парчето, после доразвивам, докато зазвучи така, както ми се иска на мен... Но тук става въпрос за нещата, за които съм имал цялостна идея. С групата обикновено вокалът излиза с някаква прогресия, върху която си е измислил вокал, и с нея си правим групов секс във вид на джем, докато се получи така, както искаме. Обикновено най-трудно ни е да направим цялостната конструкция - особено ако е малко по-нестандартна, а не куплет, припев, куплет, припев, бридж, соло, припев, аутро. Не претендирам за революция в музиката, разбира се. :) Но за мен и за моите съучастници в шумоизвличането най-важно е да звучи смислено - ако ще цялото парче да е два акорда или линия, в която басовият тон през цялото време е един и същ. Може да има резки смени на темпо, спираници, тръгваници, всичко това не ме бърка, стига да не звучи сякаш някой сменя станцията на радиото. :)

Редактирано от Bozzich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.