Jump to content
Българският форум за музиканти

Акорди, прогресии или "омотал съм се яко и ми трябва помощ" :]


Recommended Posts

Здравейте!

Ами имам един може би глупав, може би не чак толкова, въпрос.

(5 минути размисъл да се сетя какво точно искам да питам...)

Та.. Пиша китарата на някое парче, която е наполовина фрази в определена тоналност но има моменти из цялата работа в която просто няма как да няма някой акорд(а тия моменти са доста често). И за това чувство което се опитвам да прибутам тия с петичките на края(power chords) са ми крайно недостатъчни. Та как ви идва музата кой точно акорд би бил подходящ?

Попаднах на някакъв сайт в интернет в който пишеше, че за хард рок(той най-много се доближава до това което мъча) са подходящи sus4 и 6 акорди. Но аз като свиря всякакви отворени акорди излиза някакво мазало от колоните(нямам кубе).

А и отделно, че с тия новите(за мен) акорди ми стана прекалено сложно да налучкам каквато и да било прогресия.

Та след като написах някакво полу или изцяло безсмислено есе, мога все пак да си задам въпроса. Дали ще може някой с повечко свободно време и желание да обяснява елементарни глупости да ми обясни същността на прогресиите и как се измислят, изобщо как да стане така, че да вържа акорди към и да звучи.

Май написах някаква пълна глупост ама мисля че се схваща основната идея :]

Айде приятно писане ако въобще на някой му се занимава :]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предлагам ти да разгледаш по-обстойно този раздел - ще намериш както преки отговори, така и връзки в Интернет.

При наличие на време заедно с желание, едно запознанство с елементарната теория на музиката и хармонията ще ти е полезно, за да си отговориш на тези въпроси, а това е едва партерът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Послушай господата горе. Като прочетеш елементарната музикална теория ще разбереш какво е интервал, акорд, метрус, лад, тоналност, мажорно тризвучие, минорно тризвучие, квинтакорд, септакорд, квартсекстакорд и т.н.

 

Ако имаш някакви амбиции да пишеш музика, най-добре научи тези неща..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Ами имам един може би глупав, може би не чак толкова, въпрос.

(5 минути размисъл да се сетя какво точно искам да питам...)

Та.. Пиша китарата на някое парче, която е наполовина фрази в определена тоналност но има моменти из цялата работа в която просто няма как да няма някой акорд(а тия моменти са доста често). И за това чувство което се опитвам да прибутам тия с петичките на края(power chords) са ми крайно недостатъчни. Та как ви идва музата кой точно акорд би бил подходящ?

Попаднах на някакъв сайт в интернет в който пишеше, че за хард рок(той най-много се доближава до това което мъча) са подходящи sus4 и 6 акорди. Но аз като свиря всякакви отворени акорди излиза някакво мазало от колоните(нямам кубе).

А и отделно, че с тия новите(за мен) акорди ми стана прекалено сложно да налучкам каквато и да било прогресия.

Та след като написах някакво полу или изцяло безсмислено есе, мога все пак да си задам въпроса. Дали ще може някой с повечко свободно време и желание да обяснява елементарни глупости да ми обясни същността на прогресиите и как се измислят, изобщо как да стане така, че да вържа акорди към и да звучи.

Май написах някаква пълна глупост ама мисля че се схваща основната идея :]

Айде приятно писане ако въобще на някой му се занимава :]

 

Акордите не се налучкват - това е дилетантско. Добре е най-напред да ги чуеш в главата си. Ако незнаеш какво търсиш, как ще го намериш?

Учи, експериментирай, анализирай. Слушай много и различна музика. Обърни внимание как използват акордите, в различните стилове, големите майстори. И пак анализирай. Изпробвай всичко научено върху инструмента си. И пак анализирай. Непрекъснато се усъвършенствай. Тогава успехите ще почнат да идват сами.

Нещата наистина са по-сложни, отколкото изглеждат. Научиш ли ги, стават лесни. А удоволствието - по-голямо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това със сигурност ще го направя. Щото открих че ситуацията ми е точно все едно съм в някоя чужда страна. Имам техниката и знам как се говори, знам какво искам да кажа, но нямам ни най-малка представа от езика.

Та идеята ми беше преди да почна да дълбая в теорията да ми кажете някои основни "изразни средства" за свирене на рок(ладове, акорди и т.н).

Сигурно ще кажете да прегледам песните на любимите си групи, но аз попринцип почти не слушам рок. Просто китарата като усещане което създава ме кефи много.

Изобщо положението ми е някво объркващо :Д

 

XAS, това което написа е достойно човек да си го сложи в рамка. Като го каза се сещам, че всъщност главно експериментирам, почти не уча разни неща камо ли да ги анализирам. Май ще трябва да преосмисля начина си за навлизане в музиката. Изобщо едно голямо мерси за краткия и много полезен пост.

Редактирано от perkele
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музиката има природа и закони, логична е и почива на зависимости. Когато опознаеш тази природа, тя ще работи за теб и ще можеш спокойно и с разбиране да се разхождаш из нея - в посока възприятие ще можеш да оцениш музиката по-пълно и ще знаеш защо нещо се случва, а в посока изразяване по-ясно ще виждаш какво да сториш, за да стигнеш до целта си.

Когато правиш конструкция (каквото е и композицията), нужно е да познаваш материалите и да имаш инструментите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

XAS и Stone - от много време не бях чел по-образни, смислени и оригинални разсъждения върху музиката и нейната природа! Моите уважения :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.