Jump to content
Българският форум за музиканти

* Крадени песни *


Jordan_J

Recommended Posts

А Мишо Шамара, и неговите произведения е не безиезвестен факт, че са крадени от по неизвесни хип хоп формации...не знам нищо конкретно, но по нета се въртеше една МП3-ка на която са записани тия от Ъпсурт ..викат нещо от сорта на "Ее Мишоо, ша ти е*@ майката" и пускат оригинала на 'Фенките' :hysterical:

Но аз иначе съм чувал, че Шамара чинно си плащал авторски права... не знам дали обаче в албума му пише нещо... чак до там интересът ми към творчеството му не стига :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей тука са събрани повечето крадени рап песни. Шамара освен, че краде инструментали, на някои песни ползва дори текста, преведен на български и с малки промени, че да му се върже римата :) Но като цяло смисъла и идеята в песента са като в оригинала.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм чувал досега някой като прави кавър на песен да иска разрешение на авторите.

Кражба е когато пишеш, че музиката е твоя, а тя е на Моцарт, примерно.

 

Сигнал за авторско парче ли я водят тази песен "Спри се"?

Ако да - значи е крадена.

 

Пише си "музика - Кен Кенсли, текст - Сигнал" (а бе, не беше ли "Хенсли") - това е от една касета - оригинална, разбира се!

А по темата - до сега не съм писал, защото нямам време да седна и да си пропомня, но почти цялата естрада от онова време си е външна. Проблемът е, че нямам и повечето от плочите, но например Лили Иванова има доста такива парчета -

 

Тя днес си купи билет - Ticket To ride

 

... разбира се има и още доста - не ми се мисли сега,

някой пееше и

 

Лодка по реката - Boat On The River - сещате се нали, а имаме и

 

Там, край реката - Down By The River - Тоника (може и СВ, а може и нещо друго, знам ли)

 

Интересни са и следващите два случая -

 

ФСБ - След десет години - ор'гиналът не го знам и не мога да кажа отбелязано ли е на плочата чия е музиката.

 

Най-силното, гвоздеят на вечерта и други е

 

Моя страна, моя България - популярна френска песничка

 

Разбира се, останах с коктейл от бяс, тъга и др. когато разбрах, че

 

"Гладиатор" на Импулс е парче на RacerX - жалкото е, че са се опитали да откраднат дори звученето, но нали се сещате.

 

Синева - Диана експрес - Soldier Of Fortune - чувал съм, че преди да запишат парчето солата им били еднакви, но след това го мръднали малко - ха-ха.

 

... и нещо смешно за финал - помните Вълкът и 7-те козлета на Развигор и Мими - оригиналният риф на пианото (едно дълго слизане) е взет абсолютно от Юрая Хиийп.

 

П.П.:

Щях да си оправя поста - да бъде подреден, изчерпателен и точен, но като нидях по-горе как се е писало, без да е изтрито, въпреки препоръките в първия пост и реших да не се деля от общия стил.

Тези дни ще събера едно по-дълго списъче, с по-малко приказки, може би и по-точно.

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Пичовото, говоря за солото - чети малко!

 

П.П.:

А тази, в която не пее Васил Найденов е същата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм чувал досега някой като прави кавър на песен да иска разрешение на авторите.

Кражба е когато пишеш, че музиката е твоя, а тя е на Моцарт, примерно.

 

Сигнал за авторско парче ли я водят тази песен "Спри се"?

Ако да - значи е крадена.

 

Пише си "музика - Кен Кенсли, текст - Сигнал" (а бе, не беше ли "Хенсли") - това е от една касета - оригинална, разбира се!

Именно.

Песента не е крадена, а кавър с български текст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правете разлика между кавъри и крадени песни.

"Спри се" на Сигнал със сигурност не е крадено парче, а по-скоро българска адаптация на оригинала.

 

я да дефинираме кражба - използването на мелодия или цяла песен без официалното разрешение на собственика. Та Сигнал дали имат официално разрешение да запишат и разпорстраняват чужда песен със собствен текст (под разрешение се разбира - дали си плащат за това). Аз не мисля - значи парчето е крадено !!!

 

в тая държава дето се кръде като за световно какво ви учудва че и музика се краде колкото и от където може

 

Де да беше толкова просто....чувал съм много дефиниции по този въпрос една от които казва, че повече от 7 поредни ноти си е кражба...Понякога може да става въпрос дори и за кражба на стил, похвати итн което също може да се окаже подсъдно. Ето и един пресен пример:

 

Фондация холст съди Ханс Цимер за нарушаване на авторски права (eng)

 

Фондация холст съди Ханс Цимер за нарушаване на авторски права (eng)

 

Понятието "авторско право" се появява през ерата на барока през 17в и за пръв път споменато в един или друг вид от музиканти като Филип Рамо, а също така и личности като английския крал Джордж 1ви, които ревниво пазил ораторията "Месия" на Г. Фр. Хендел, който бил негов придворен композитор и почетен поданик.

 

Ето и малко история:

 

История на авторското право(fr)

 

История на авторското право(eng)

 

История на авторското право(руски)

 

Илюстрована история на авторското право(книга)

 

Приятно четене!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм чувал досега някой като прави кавър на песен да иска разрешение на авторите.

Кражба е когато пишеш, че музиката е твоя, а тя е на Моцарт, примерно.

 

Сигнал за авторско парче ли я водят тази песен "Спри се"?

Ако да - значи е крадена.

 

нали го продават .. няма значение за кво го водят - изкарват пари от него и не плащат за това че са ползвали чуждо парче. Това ако не е кражба кое е тогава ?

 

Кавър е нищо друго освен преработка на една съществуваща песен. Като се записва кавър той трябва да се прати на лейбъла който държи правата на оригинала и той да кажа ДА - че в този вариант може да се разпространява кавъра както и да сподели каква сума иска за това.

 

По твоята логика тогва всичко тука дето изброявате като крадено е само кавър и автоматично не е крадено.

 

Ако продължаваш да си мислиш че не съм прав ти пожелавам някоя чалгаджийка да ти направи един кавър на най-доброто ти твое парче ама с подобен текст .... па после ми обяснявай кво е кавър, за кво трябва да се плаща и за какво не. Дори бандите дето свирят кавъри трябва да плащат за това, ама това няма да го доживеем ние

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пише си "музика - Кен Кенсли, текст - Сигнал" (а бе, не беше ли "Хенсли") - това е от една касета - оригинална, разбира се!

Именно.

Песента не е крадена, а кавър с български текст.

Обърнах внимание защото често изпълнителите не си признават - нали се сещаш?

 

Чудех се, дали това, което следва ще е по темата, но все пак, реших, че е повече полезно, от колкото офтопик...

1. Та, преди три години бях на една хижа, взех за малко една китара и един-некъв ме попита - ще изсвириш ли "Две следи" на Д2 и аз му отговорих "Мммм, не?".

"Две следи" е на Щурците (това за младите музиканти у форума).

2. В същия дух са и следващите парчета, които давам, не като пример за кражба, а като списък за ограмотяване, а и като въпрос - признали ли са си чия е музиката (тези изпълнители) - нека който знае, отговаря!

 

Емил Димитров:

1. Арлекино - Ала Пугачова - Арлекино - то си е интерпретация, при това много силна. Аз съм доволен;

2. РокенРол - Спиди Гонзалес;

... има още много, със сигурност, но не ми стига културата до там и не зная, крадени ли са, заимствани ли са - просветлявайте!

 

Една добра компилацийка от прочити на българска и световна естрада са ранните НЛО - двойна плоча - кърти миФки, цепи Мрака, бута от коня и други!

 

Любимо ми е и "Нашият сигнал" (тук вече говорим за композитори, музика и изпълнители, но все пак, по-популярно е изпятото от Емил Димитров) в изпълнение на Тодор Колев, както и "Жена на всички времена"(Петя Буюклиева), ма то, за Тодор Колев цял раздел трябва да направим, а и той някак си беше пропуснал музиката в авторския си, автобиографичен, моноспектакъл.

 

Мммм, така - ето и сега продължение на списъчето

 

Лили Иванова - Ако имах чук - If I Had A Hammer

и повечето й рокенроли от онова време, макар че е нормално де, а и аз не ги знам как се наричат оригиналите...

... и т.н., а съвременната естрада няма да я обсъждам, че не знам подходящи за форума заместители на думите, с които бих могъл.

 

В РнР-то -

 

Гошо Минчев - почти всичко, но той си признава

Три и половина - Идваш пак сама - SusieQ, но нея я правят само по концерти и не знам дали ще си признаят (а ако я имам в албум, значи нещо съм пропуснал).

 

Васко Кръпката - и той прави доста интерпретации, за които също си отбелязва, чии са. Тук искам да бръмна за първия албум, в който почти нищо (а може би, всичко?) не е негово, но обложката не стига за да се отбележи това.

 

Атлас - Кукла - не знам на кой е оригинала, но Васко Кръпката го пее, а и съм го чувал по радиото.

 

За мързеливите, до тук съм казал, без интересните подробности, съвети и др., следното:

Лили Иванова

1. Тя днес си купи билет - Ticket To ride;

2. Ако имах чук - If I Had A Hammer;

- и др

.

3. Мими Иванова - Лодка по реката - Boat On The River;

4. Мими Иванова и Развигор Попов - Вълкът и седемте козлета - някакво парче на Юрая Хийп (чух го отдавна в един приятел, на касета) - става въпрос само за пианото, дето слиза продължително - якия риф;

 

Емил Димитров

5. Моя страна, моя България - френки хит;

6. Арлекино - Арлекино (руски хит);

7. РокенРол - американски хит - Спиди Гонзалес, демек;

 

8. Тоника СВ - Там, край реката - Down By The River;

9. Диана Експрес - Синева - Soldier Of Fortune - СОЛОТО само

10. ФСБ-след 10 години - френски или италиански хит - не помня;

11. Атлас - Кукла - некъв блус, стар, а може и кънтри да беше;

12. Импулс - Гладиатор - RacerX - Sacrifice...

 

 

Само мога да добавя към това едно "Ужасссс" и като събера сили, да продължа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искренно се извинявамза обръщението "пич". Но.....това със солото преди даго заишат???? Всеки е "измислял" нещото, което след време осъзнава ,че не е негово. Но когато почваш да то продаваш евече друго! :rolleyes:

1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки е "измислял" нещото, което след време осъзнава ,че не е негово.

 

Напълно съм съгласен! Аз примерно след толкова свирене на Металика, като ми дойде нещо на ум се чудя аз ли съм го измислил, или неумишлено съм плагиатствал пак. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То това не е съвсем оффтопик щото си е по темата ама...

Хм за крадените добре-ама ако напишеш песен която не си чувал никога ,и звучи в голям процент като друга песен,пак ли си крадец?

Днес музиката е бая изчерпана, така че все повече ще се среща явлението тепърва.

Естествено наглите кражби не трябва да те толерират..

За кражба на стиловете обаче не съм съгласен.......-аз утре ще патентовам изпускането на газове и ша ви съда само някой да ме повтори!!! :rolleyes:

 

И един пример по темата :Един приятел наскоро беше пренаписал "Вива Форевър" на "Спайс Гърлс" ,но песента му как се казваше незнам.

 

В заключение мисля че "нищо" не е на "никой" но както и да е - щом има авторско право трябва да се спазва.

И на мен не ми харесва да пиша песни пък друг да обира парсата ама се е случвало... Булгаристан брат ми!!!!

А не пропускайте и факта че всеки човек си има двойник-аз познавам един дето прилича на Кърк Хамет!!! Щом хората си приличат какво остава за песните?

 

В карйна сметка мисля че всичко ще се окаже крадено някой ден .

Теорията че музиката не е на никой ми звучи поне по-малко обвиняваща .

И без това си имаме достатъчно грехове - и това ли да ни тежи на съвестта.

 

Яка и интересна тема иначе с много интересна информация.

 

П.П.

Малее докато пишех и двама души са казали вече отчасти това което имах педвид . Е-валата!!!

 

:)

Редактирано от avaavaava
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:rolleyes:

 

Но.....това със солото преди даго заишат???? Всеки е "измислял" нещото, което след време осъзнава ,че не е негово. Но когато почваш да то продаваш евече друго! :)

Съгласен съм за този случай, но защо се отрича другия, при който умишлено се взима "нещото" и евентуално се "доизпипва" малко? Аз познавам хора, които са ми признавали, че по този начин творят.

... а "това със солото преди да го запишат" - ми, знам го, някак си, не го предполагам, не се притеснявай.

 

П.П.:

Ако някой има да добави още нещо за композирането, напомням, че има раздел за това .

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емил Димитров:

1. Арлекино - Ала Пугачова - Арлекино - то си е интерпретация, при това много силна. Аз съм доволен;

 

Toя път не го докара на чалъм 'ма нейсе.

Първия хит на Пугачевата е на Е. Димитров.

Пропуснал си и Плаче старата лоза без глас (Холидей на Скорпионс)

И маса звезди от онова време.

Бъди като мен - Форевриоан (Стейтъс Куо)

Не занеш умора - Гууд моли нещо си - Щурците

Танцувай със мен - Рол овър Бетовен.

и т.н. и т.н, а ко познавах манлко и италианската естрада ш'си е.. коча нали прочее..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.