Jump to content
Българският форум за музиканти

Топ блус китаристи


Baby Thomas

Recommended Posts

-  Фамилията Кинг - Б.Б., Албърт (особено) и Фреди

-  Робърт Джонсън - бащата

-  Т-Бон Укър

-  Чарли Патън

- Робърт Крей

- ПАТ ТРАВЪРС

-  Джони Уинтър - с който сме родени на една дата

-  продуцента му Рик Деринджър

-  СРВ и брат му Джими

-  Бо Дидли

-  Дуейн Алман

-  Гилмор тоже

-  АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ РОРИ ГАЛАГЪР

 

И маса други хора.

 

Специални благодарности на DOCC, че ме светна за Вивиан Кимбъл. Като абсолютен фен на ДИО, това е най-добрата новина, която съм чул напоследък.

Роко,баце ;) ,забрави големия Албърт Колинс (оня изрУд с Телекастера,лека му пръст...),и да се сетим за Дедовците-Мъди Уотърс,Биг Бил Брунзи,Хаулин Улф,Джери Рикс (е от те-тоя за 1 път чух блус) и още много стари негри,от които е тръгнало всичко.

Ако на някой му е интересно,достатъчно е да намери албуми на авторите на парчетата от кавър-албума на Клептън "От люлката".

А и аз съм фен на Ангъс Йънг,Хендрикс,Стиви Вон и т.н. ,ма Гари Мур не е блус китарист според мен(не че не може и това да свири страшно :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 120
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...ма Гари Мур не е блус китарист според мен...

Леле, леле, какво доживяхме. Тцъ-тцъ-тцъ-тцъ-тцъ-тцъ-тцъ... ;);):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ма Гари Мур не е блус китарист според мен...

Леле, леле, какво доживяхме. Тцъ-тцъ-тцъ-тцъ-тцъ-тцъ-тцъ... ;);):)

Ми не е, Тин лизи блус група ли е?

Също така "баладите" не ги мисля за блус (нали за Ритъм "н блус е темата?)

Също така казах,че го свири страшно(бързо :green: ),но някак,не му е "кръвната група" :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз винаги съм мислил че Г.Мур не е точно блус китарист,но не съм сигурен,че съм прав.В тази връзка искам само да задам един въпрос към по запознатите.А именно- Какво точно е блуса,в смисъл на какво трябва да отговаря един музикант или група за да бъде включен в това понятие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво точно е блуса,в смисъл на какво трябва да отговаря един музикант или група за да бъде включен в това понятие.

Благодаря за този въпрос!

Значи:

 

1. Свири се 12-тактовата схема до безкрайност, във всички парчета;

2. Изключение от "1"-некое буги-вуги или нещо "тежко", 12 минутно на един акорд, задължително трябва да може да се изсвири;

3. Нещата от предходните две точки трябва да се свирят по различен начин, всеки път - сега, ако някой попита как, след като всичките ти парчета са всъщност едно (че даже често и тоналността и темпото са същите), значи, НЕ става за блус;

4. Разбира се и тук идва мястото на най-важното, а то е "и още нещо"-то, което вече прави изпълнителят/групата, блус-музикант с характерно звучене и дъра-бъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Свири се 12-тактовата схема до безкрайност, във всички парчета;

Вярно е, че това се използва най-често, но изобщо не е във всички неща и изключенията не са само споменатите в т.2.

В едно интервю за Guitar.com, на въпросa дали би показал някои не толкова популярни блус схеми B.B.King отговаря, че освен 12 тактовата се използват и 8 тактови схеми, и то не рядко от много изпълнители...

 

B.B. King - Guitar Lesson

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

че освен 12 тактовата се използват и 8 тактови схеми, и то не рядко от много изпълнители...

Уф, ми да - много бързах с отговора и за това само започнах, пък ще се допълва, разбира се...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да бъда съвсем честен, смятам да споделя някакви такива мои наблюдения в/у блус китаристите (абсолютно без претенции да са верни).

СРВ, Джони Уинтър, Гери Мур, Ерик Сардинас, Пат Травърс, Рори Галагър, Питър Грийн, и прочее а ла Тексас Фийл (Гери Мур и Питър Грийн имат известни отклонения)пичове, по-скоро са китаристи отколкото блус китаристи. Докато Джон Лий Хукър, Коко Монтоя, Би Би Кинг, Лъки Петерсън, Бъди Гай, Робърт Крей, архаиците Чарли Патън, Ти-Бон, Букър Уайт, Мъди Утърс, Бо Дидли и прочее, свирят някакви абсолютно натурални пинизи без претенции за велико изкуство и по-скоро с китарата дооформят настроението на разказа и тя е на втори план след историята. Общо взето Блус без Ритъм не става. Та на този маниер викам Блус. А иначе всички цепят зверски, просто белите са по-състезатели ...

 

- John Lee Hooker и

- Lucky Peterson

пропуснахме

Ще се присетим и за други.

 

1. Свири се 12-тактовата схема до безкрайност, във всички парчета;
А точно на тебе ли да ти разправям за 12-те такта и как ги няма в основни парчета. Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаех си че ше ме убиете с камъни за Гари Мур :green: :green: .Ако трябва да обобща мнението си за него -Универсален китарист(демек свири отсекъде :) ).

За 12-тактовата-от най-любимите ми Блус китаристи е Ангъс Йънг,а АС/ДС имат само едно The jack в тази схема-а са де?? :)

Жокер-почти всички цепят основно и най-вече Пентатоника :idea:

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно подкрепям относно Гери Мур на мен ми е сред фаворитие, но не в блуса, а съм пропуснал много блусари.

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разказвайте след тях, що иде?

За B.B. King блусът е това, което идва от сърцето му и което се харесва от ухото му, но нещо ми се струва, че почваме много да бягаме от първоначалната тема... :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.