Jump to content
Българският форум за музиканти

"Лесли" за орган


Recommended Posts

Може би въпросът ще ви се види глупав, ама аз наскоро си взех орган. След като споделих, вчера с един познат (музикант е), той ме попита дали имам "Лесли" за органа. Единственото, което разбрах за това нещо е, че това е не върви с инструмента, а се взима отделно.

Предполагат тук знаете какво е това. Някой ще може ли да ми обясни по-подробно? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би въпросът ще ви се види глупав, ама аз наскоро си взех орган. След като споделих, вчера с един познат (музикант е), той ме попита дали имам "Лесли" за органа. Единственото, което разбрах за това нещо е, че това е не върви с инструмента, а се взима отделно.

Предполагат тук знаете какво е това. Някой ще може ли да ми обясни по-подробно? :)

 

Donald James Leslie, (April 13, 1911, Danville, Illinois - September 2, 2004, Altadena, California) created and manufactured the Leslie speaker that refined the sound of the Hammond organ and helped popularize electronic music.

The Leslie speaker is a specially constructed amplifier/loudspeaker used to create special audio effects utilizing the Doppler effect.

Leslie model 16

 

Notable models

 

Model 122

The Model 122 is the classic two speed 40 Watt tone cabinet most commonly used with Hammond console organs, such as the B3, C3 and A100 models. Some organists connect two or more of these to their organ for a louder and more widely-spaced "surround" effect. A modern reproduction is the model 122A. This is the Leslie of choice for recording studios or other sonically demanding applications due to the quiet operation of the Model 122's differential signal input design. Leslie Model 142 is identical to Model 122, except that it is housed in a 33" tall cabinet, and thus slightly easier to transport than the 41" tall Model 122.

 

Model 147

 

The Model 147 has the same cabinet, speaker and mechanical components as the Model 122; however, the amplifier input and motor speed control circuits are different. This is primarily because this series was designed to be "universal", which means it could be connected to other brand organs other than Hammond. The signal input is "single-ended", allowing a more simple connection to organs that have a built-in speaker system, as the Hammond A100 or a Wurlitzer. The Model 122 input is a differential, "double-ended" or "balanced line" design that is provides for cancellation of any spurious noise that may be present. Also, the motor speed switching uses a separate 120 VAC signal, rather than the DC voltage control of the Model 122. In operation, the noticeable differences between the Model 122 and the Model 147 are the Model 122's lower susceptibility to induced noise, and a delay between operation of the speed control and the actual change in speed. Just like with the 122 and 142, the Leslie Model 145 is identical to Model 147, except that it is housed in a 33" tall cabinet, and thus slightly easier to transport than the 41" tall Model 147.

 

Model 125

 

The first model to have two speeds, the model 125 was introduced in 1963. Leslie produced two editions of each model, one for Hammonds (H) and one for Wurlitzer (W). Many organists still use combinations of these editions. Leslie also made an edition for Conn, the 50C, the first Leslie to have two discrete channels.

 

Model 16

 

The smallest Leslie is the Leslie Model 16, made in 1970. It has a Fender-like speaker body and a rotating foam dispersion block. It was built for rough club touring, was portable, and had "Leslie" written on the front. It was also released later as Fender/CBS's "Vibratone". Stevie Ray Vaughan used this model on the song "Cold Shot" from the album Couldn't Stand The Weather. It can also be heard on Cream's "Badge" and Jimi Hendrix' "Little Wing". With supplies decreasing, its availability is becoming limited.

 

Model 760

 

One of the favourite models for gigging Hammond X5 owners, the Model 760 with 90 watts of power is still a popular choice for organs with 9-pin connectors, despite being a "solid-state" model.

 

 

MODEL 330

leslie330_inside.jpg

 

925_brochure_front.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми това е кабинет за органи, специфичното е, че има роторна хорна и роторна перка пред басовия говорител и чрез това се постига нещо като тремоло, променя се звуковата вълна в зависимост колко бързо се въртят перката и хорната. Скоростта се контролира от органа с копче или врътка, обикновенно е на степени, виждал съм и потенциометър който плавно я намаля, като с това постига плавен преход на ефекта. На повечето леслита конектора към органа е 8-пинов. Но незнам дали твоят е такъв, най-сигурната комбинация е един хамънд и лесли :thumbs_up: Но като цяло в БГ незнам на колко места има такова чудо, аз нито съм виждал, нито съм чувал. Но удоволствието си излиза доста скъпо, тежко и няма лесно обслужване, защото ги правят май само в щатите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баща ми като е бил басист едно време и разправяше как са правели лесли-та с подръчни материали...както и всичко останало всъщност - поради наличието на комунизъм и липса на техника :)

 

Доколкото разбрах от него, не е кой знае каква философия да се направи, така че може да се обърнеш към някой майстор-съфорумец да ти го построи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва сега, след като изчетох отговорите разбрах, че не съм се изяснил. Този мой познат явно също се е объркал. Става дума за орган, работещ със семпли от тръбен такъв, т.е. класически тип, за изпълняване на класическа музика. И определено "Лесли" няма каква работа да ми свърши. Обаче определено ми стана изключително интересно що за изобретение е това и разпали интереса ми! Долколкото разбрах, това е нещо като тремулант, който може да се регулира, само че пригоден за необходимостите на "Хамонд" органа. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пригоден е към Хаммонда дотолкова, доколкото се свързват с много специфичен куплунг, някакъв хамав щепсел. Четох навремето по разни други форуми, че се смотавало захранването ако пипаш по връзките и др. такива. Съжалявам, че нямам по-ясни спомени...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Тук https://ccrma.stanford.edu/~jos/doppler/doppler.pdf има за физиката на процеса, ако обичаш формули. Има и разни електронни леслита, ама всяко си звучи различно.

 

Ей това е многообещаващо:

 

DV016_Jpg_Large_151040_top.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.