Jump to content
Българският форум за музиканти

По ко Ви е по-лесно?


Таблатури или ноти?  

63 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

oпитвам се предимно по слух да свиря и да не позлвам горните. С нотите се оправям, но както се казва във вица дето е чиста истина - бавно.

 

предимно ASCII, за да съм сигурен за пръстовката

Не ми е ясно как можеш да си сигурен за прсъстовката от някакво тхт. На тхт дори не можеш да кажеш, дали тона е верен, пък камо ли прагчето...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами попринцип уча песни от табове. Не мисля че е правилно да кажа че свиря по таб, защото китара(..поне аз) се свири по памет...

А и имам въпрос за нотите:"Как ще научиш песен по ноти ако не си я слушал много, като същата нота я има на няколко места по фретборда :) ?".

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ами попринцип уча песни от табове. Не мисля че е правилно да кажа че свиря по таб, защото китара(..поне аз) се свири по памет...

А и имам въпрос за нотите:"Как ще научиш песен по ноти ако не си я слушал много, като същата нота я има на няколко места по фретборда :) ?".

Е то ти чрез табулатурата пак свириш тонове, като това, че ти е оказано къде да се свирят, не значи, че само там може, камо ли че винаги там е "най-правилно", нали? :)

 

Колкото до нотите: Защо да не я изсвириш?

 

При акорди, като се има предвид предишен опит с ноти (и не само), сравнително лесно можеш локализираш дори подсъзнателно най-удобната позиция за тяхното изсвирване (а и в контекста на песента до този момент, за удобен преход) и оттам нататък евентуалното арпежиране се вижда лесно.

 

При гами/ ладове, може да се изсвири действително по доста начини, и тогава или тръгваш по някоя заучена удобна апликатура на въпросната гама/лад от "еди къде си" или просто го изсвирваш както ти е удобно след известни проби, за да е максимално близо до предишния и следващия акорд/арпеж/друга гама и т.н. примерно.

 

Да не говорим че всичко това лесно може да бъде упоменато в нотитет чрез номера на пръсти на лявата и на дясната ръка, позиции, означения за баре-та, да не говорим за трайности - Именно с ноти може да научиш нещо без да си го чувал , доста често с табултатура това е трудничко до невъзможно.

 

Според мен нотите се научават по-трудно отначало, и често казано отнема доста време процеса да се автоматизира (пък и зависи от произведението, все пак), но в последствие имаш +-а да свириш на всеприетия музикален език и да си сигурен, че винаги ще ти свърши работа. При класически/джаз произведения например, за мен нотите са и много по-надежни - като автентичност на текста.

А и не винаги възможността човек сам да си "създава" апликатурите е нещо лошо, нали? Според мен например при класиката е точно обратното понякога.

Редактирано от CaptiveAlien
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предимно ASCII, за да съм сигурен за пръстовката

Не ми е ясно как можеш да си сигурен за прсъстовката от някакво тхт. На тхт дори не можеш да кажеш, дали тона е верен, пък камо ли прагчето...

 

При програмите със собствен таб формат също не можеш да бъдеш сигурен за пръстовката. Това че свирят и мигат, не ги прави по-готини, защото в крайна сметка всичко зависи от този, който е писал таба - ако е някой баламурник едва ли има значение какъв е форматът.

 

Не казвам, че всички табове в TablEdit, PowerTab или GuitarPro са с грешна пръстовка, но много по-често попадам на объркана пръстовка в тези програми, отколкото при текстовите таблатури.

Не казвам и, че няма грешни ASCII таблатури. Просто при ASCII липсата на автоматизация и възможности за импортване от MIDI, да речем, прави процеса по табване малко по-контролиран от човека и се елиминира факторът "програмата-реши-да-ги-подреди-така".

Разбира се, няма гаранции, че ASCII таблатурата не е сгрешена от пишещия, също както няма такава гаранция при по-съвременните програми и формати за табване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Па то пръстовката си е изцяло нова тема - аз обикновенно винаги си я променям(спрямо таб-а, който съм прочел) както ми е удобно или както ми звучи по-добре.

А тъй като "доброто звучене" е разтегливо понятие между различните хора... схващате :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е все пак такова нещо като правилна пръстовка няма.. В едно клипче Mark Morton(китарист от Lamb of God) споменава, че той и другия китарист на групата Willie Adler много често свирят еднакви нешща, но по различен начин. Така че ..кои кат му до'й..

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ползвам таблатури - предимно ASCII, за да съм сигурен за пръстовката...

По-малоумно изказване не бях чел скоро!!! :)

А в любимите ти ASCII ТАВ-ове (ако изобщо могат да се нарекат така) къде са записани нотните трайности? В Гитар Про поне това е реализирано на 99% както и при нотите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз свиря по табове,защото не мога по ноти и може би нямам желание да се науча. По скоро се надявам да си развия слуха.За сега табовете ми помагат до колкото могат , но както каза Firehouse в началото винаги гледаш и от някъде другаде за да добиеш по-пълна представа :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по таблатурка. то кой китарист ползва ноти въобще? само класическата китара. ако някой си мисли че може да свири страшно добре щото вади парчетата по ноти не съм много съгласен. аз познавам няколко страхотни китариста които си вадят сичко на слух, щото не им представлява интерес да го учат от хартия, те просто като го чуят и си го вадят. някога са учили и ноти но са ги забравили от тва че не им трябват. иначе нотите са си добро знание според мен

:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
GP5!!! Ако исках ноти щях да ходя в консерваторията. Аз съм китарист не музикант!!!

Е и аз ползвам само GP, ама тва напрао ме удари у челото. Ти на китарата какво свириш ако не е музика...

П.С.

Искам да допълня, че използвам guitar pro, защото докато учиш песен я учиш заедно със барабаните и придобиваш чувство за ритъм. Аз даже уражненията си съм си ги направил на табове заради това..

Редактирано от Talic_Zealot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам само един въпрос:

 

Как ще се запише конкретна и точна ритмика на някакъв пасаж само на табулатура, без ноти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

прав е според ме таблатурите SUCKS от всякъде, аз затова ве4е развивам слухаси и почнах малко по малко на вадя по слух това е истината !!!!!!!!!!!!!! , а таблатурите са тъпня с тях само заучаваш позициите кудето се свирят парчетата но развиват техниката това не мога да го оспоря и го мисля щото аз свиря пт 3 години и само с талатури но смея да твурдя 4е сум развил добра техника именно заучаваики чрез таблатури парчетата. Но пак пожтарям зада си музикант трябват НОТИ а наи вече слух !!!

:whistle:

Искрено се радвам, че ще развиваш слуха си, това е истината!

Също толкова силно се надявам, че покрай слуха си ще поразбудиш и някои, изпаднали в кома, части от централната си нервна система, свързани с основното образование.

Става дума за нормалната (не говорим за книжовната) употреба на българския език.

Защото, както каза някой по-горе: музиката е език.

 

On Topic:

Струва ми се, че е доста важно за каква музика говорим.

Дет-метъл рифове с ноти ми изглеждат доста смешни.

А ако ще говорим за азбука...

Вярно, музиката е език.

Но нотите могат да се разглеждат и като ЕДИН от начините да се записва този език.

ТАБ-овете просто са нов вид писменост, и както се вижда от гласуването - завзема позиции.

Освен това ако свиренето се разглежда като хоби - ТАБ-овете доста по-добре развиват въображението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.