Jump to content
Българският форум за музиканти

Finger-tapping техниката на китара

Koobenot

Recommended Posts

Широко разпространено е мнението, че finger-tapping техниката е била измислена от Еди Ван Хален, сериозно взаимствана от Джими Пейдж. Истината е, че първите признаци на finger tapping ("почукване с пръсти"?) произлизат именно от италианският китарист Виторио Камардезе през 1965 г.

• Like 1

• 1 month later...

Да, истината е там някъде...

През 60-те, освен Виторио, тейпинг свири и самият Лес Пол!

Имам ноти на пиеса, измислена и изсвирена от Лес през шейсетте... само тейпинг, отдавна не съм работил по нея, кой знае къде са нотите ( вече имам толкова много ноти и списания с ноти, двд-та, че ми трябват поне 1000 години, а и може да не стигнат)

Пускам едно видео, там се говори за други двама, които са свирили тейпинг дори през 50-те!

Наскоро гледах и видео от Дженифър Батен ( която вече изглежда, като баба, но все още свири про) ( остаряването е различно при различните хора, някои по бързо) ( може да сравните как тя свири Полета на бръмбара с тейп и Нуно с пикинг) .  Тя разказва, че се е учила лично от Стив Линч ( Автограф), който има издадена школа по тайпинг, и твърди, че Стив и Еди са развивали едновременно и независимо един от друг тази техника през 70-те. Дженифър също има издаден школа по въпросната техника, нейният поглед е по-различен от този на Стив.

На повечето китаристи ни е ясно, че крал Ед не открива тейпинга, но именно той го прави най-добре и  след неговото Изригване, буквално за денонощие , китаристите приемат и ползват техниката по цял свят.

Само не се сещам, Джими Пейдж да ползва тап, но все тая. По принцип за най-успешен последовател на Ван Хален сочат Нуно Бетънкурт, като не става дума само за техника, а като цяло.

• Thanks 1