Jump to content
Българският форум за музиканти

Добър звук без усилвател - Mission (im)possible?


Recommended Posts

Значи, каква е историята ...

По една или друга причина стигнах до решението, че на този етап няма смисъл да поддържам усилвател (кубе) в инвентара за репетиции и клубно свирене.

Сега се чудя какво the hell да си взема, че хем да е компактно (в сравнение с усилватели и кабинети), хем да ми даде наистина качествен звук за репетиции и на живо на нивото, до което съм стигнал. Единственото сигурно нещо е, че съответното решение трябва да работи директно през пулт.

Първата идея естествено беше (и си остава) висок клас педален процесор с качествени амп симулации (пр. Boss GT-8, Vox ToneLab LE, Digitech GNX нещо си, Line 6 Pod XT Live ...). Изчетох тонове мнения, слушах семпли и в крайна сметка се налага изводът, че, колкото и да са хубави, всички тези неща си имат своите хубави страни и кусури - на всяко му е добро едно, ама не му е добро друго и т.н.

И стигнах до въпроса: може ли в крайна сметка да се намери някакво решение, което със сигурност да даде добър и естествен звук без кубе? Примерно, да си наредиш чейн от добри камиончета и те да минат през нещо, което да балансира и същевременно да даде живец и обем на звука преди пулта ... или да прекараш процесора през такова нещо? Досега единственото такова нещо, което знам, са DI box-овете, но те повече вършат работа за балансиране, отколкото за "обемизиране" (егати думата измислих:)) на звука.

 

Бих се радвал по-разбиращите да дадат някак читав съвет по въпроса!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Берингер имат един DI Box "Ultra-G"(една такава червена кутийка...), който освен че ти стабилизира сигнала има и симулация на 12". Не съм го чувал лично как звучи, но само хвалби съм чел за него. Връзваш го след камиончетата.

 

Исках да си взема такова, ама го купиха от магазина и продавача все ми обещава, че "следващата седмица" ще му докарат... Дори не успях да го пробвам goddamnit :)

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам и червената кутийка на берингер и Ибанез парот бокс

парот бокса е супер - правил сьм АБ тест - с вгредения спийкьр симулатор в Маршал лампов приемп

и парот бокса е по - добьр (взимайки линейния сигнал от сьщия приемп)

червената кутийка още не е пробвана - но знам, че я бива и нея

все някой ден ще я пробвам

 

ами, като не те удоволетворяват горните процесори,

мини едно ниво нагоре

приемп сьс врадена симулация

или приемп - плюс отделен спийкьр симулатор

смисьла на отделния е, че дава повече вьзможности за регулация

решава се според нуждите и бюджета

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по едно време се подвизавах като о(без)звучител в един клуб и в общи линии стигнах до заключение, че ако свириш метъл за тукашните условия най-добре звучат хората с процесори които имат добри симулации ръгнати в пулта, ГТ-8мицата ми направи силно впечатление

друг процесор който ме изкефи беше Корг-а на Явор от Fallen Angels, много успешно докарваше звук ала-мейдън, обаче убии ме немога да си спомня какъв модел беше...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
ами, като не те удоволетворяват горните процесори,

мини едно ниво нагоре

приемп сьс врадена симулация

или приемп - плюс отделен спийкьр симулатор

 

Можеш ли да ми дадеш примери за добри пре-ампове и спийкър симулатори (като изключим Берингър, да ме простят почитателите на тая марка:))? Примерно, Sansamp-овете на Tech 21 в тази категория ли попадат? Предполагам, че по-ценни са ламповите варианти ...

 

Всъщност схемата с преамповете е пак директно в пулт, така ли? Един вид, все едно, че изкарваш Line Out от глава или кубе?

 

(Ше ме извините за тъпите въпроси, ама не съм се интересувал от подобна апаратура досега).

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чети ми и обявите

 

H&K Warp Factor & parrot box - 270

тьй като си седма струна - предполагам би бил доста удачно решение на проблема

 

има и скьп вариант - с лампов приемп

 

екзеф preamp-а & джи мейджьра & джи майньра & parrot box-a - 1460

- за килър дайрект тон - към миксер или PC

 

екзеф preamp-а & parrot box-a - 700

 

това са неща които може реално да пробваш

може да се направи и АБ тест с червения берингер

 

а по принцип лампови и транзисторни приемпи бол

 

санс амп три ац - е едно удачно решение сьщо.

цената по прицип сама си говори,кое кьде се намира-

уорп фактор - 120

три ац - 300

екзеф приемпа - 600

както виждаш седи между тях, и всяко едно от тях си заслужава

като в цената на три ац - влиза и вьзможността да се програмира.

((има и вграден симулатор -който става, без да е кой знае какво)-лошото е, че е винаги он))

плюс това всеки отделен човек би имал различна преценка,

кое колко го кефи и каква работа му вьрши.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^OK:). Виждал съм ти обявите, просто не се бях замислял над тях досега:).

 

Та, нещо друго освен това, което продава Тони?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та, нещо друго освен това, което продава Тони?

има тонове преамповер както и спикър симулатори ... най-добре си барави един рисърч чрез гугъл и питай конкретно. В тоя случай обаче не забравай че ще ти трябва и процесор за ефекти, нещо ала G-Majro и там пак си към 400 евро нов или 300 2ра ръка.

Значи един хубав преамп го взимаш за към 400 евро, още токова за процесор с ефекти и турни един спикър симулация към 100 еворо (примерно на Palmer) и спокойно отиваш на 900 евро ... т.е. приблизително двойно на един добър Line6 POD. Разбирасе и качеството на звука дето ще вадиш ще е на съвсем друго ниво (няма да е дигитален шит)

 

разгледай, харесай макри модели и питай конкретно, но това са в общи линии възможностите.

 

Аз лично бих ти препоръчал все пак да ползваш кубе/кабинет защото точно от там се вади най-яката динамика която в рока/метъла е от огромно значение. Ако свириш джаз, блус или нещо от тоя сорт може да минеш и без кубе.

 

Надявам се помогнах с нещо

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та, нещо друго освен това, което продава Тони?

 

 

Аз лично бих ти препоръчал все пак да ползваш кубе/кабинет защото точно от там се вади най-яката динамика която в рока/метъла е от огромно значение. Ако свириш джаз, блус или нещо от тоя сорт може да минеш и без кубе.

 

:greenangel::metalist::metalist: не можах да се сдържа....
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На едно концертче миналата година Иван Лечев беше със същото и саунда беше перфектен! Само мисля ползва Live варианта.

 

АМР симулации имат и нескъпите педалчета. Тези на DigiTech например съвсем спокойно свирят в миксер, но резултатът не е от най-читавите. Тези червените кутийки на Бери хич не са зле. От нещата, които съм тества аз обаче най-много ми хареса AMT California. За мое съжаление обаче тоя ефект за ритъм и за клийн няма НИКАКВО приложение, но за сола просто е нечовешки!!! Мисля всички АМТ-та имат същата симулация, та може д асе опита някое друго, като да речем Dist Mashine III или каквото според зависи. За тях конкретно най-добре да питате Дими Налбантов. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На едно концертче миналата година Иван Лечев беше със същото и саунда беше перфектен! Само мисля ползва Live варианта.

 

Иван Лечев - от лайн 6 - отива в лампово крайно на Маршал - оттам в Маршал 4х12 (което е доста за мькнене)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В София може би. Аз съм от Русе и тук не мъкнеше нищо друго. Специално гледах кое къде слага и т.н. Успях да видя от 5-6 метра как слага ПОД-а на пода ;) , слага жицата в него, а другия край го подаде на "миксиращия", който го пльосна директно в миксер на Ямаха, 16-канален. Имам и видео от концерта, та мога и доказателства да представя ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, оставете го Лечев и карайте по темата.

Тони, не мисля, че сансамп-а или wrap factor-a са с нещо по-добри от процесорите (моделиращи усилватели, кабинети и т.н.), които изреди човека. За цени и обяви си има друг раздел.

 

По темата.

От тези процесори, които си изредил има и по-добри. Най-високия клас, които са с лампови предусилватели и пак са бъкани с ефекти като Rocktron - Prophecy, Engl също имаха някакви такива. Иначе идеята лампов преамп (амп) с процесор също не е лоша. Лампови преампове има всяка една фирма произвеждаща лампови усилватели, така че трябва да видиш, чуеш и т.н. Естествено ценовия клас скача съществено. Като заключение няма ALL-IN-ONE универсален процесор за съжаление ;) Писано ни е да страдаме и да търсим докато намерим звука си ;) Иначе нямаше да е интересно <_>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех да се замислям за Line 6 Pod XT Live ... все пак от всички изброени май е най-предназначен за директно включване. Най ми беше на сърце Vox Tonelab-а заради вградената лампа и страхотните отзиви за звука, обаче всички май са единодушни за едно - много е хубав, ама не е направен за метъл, пък аз за момента най-вече това свиря.

 

Рак преамповете май ще ги оставя за по-нататък:cheers2:, щото, като се калкулират и педалиери и expression педали, бюджетът и обемът на оборудването вече наистина стават сериозни. Неща от рода на Sans Amp изглеждат и звучат относително добре, но има нещо, което не ми е ясно - ако се използват и като direct box, и за дисторшън, би трябвало по някакъв начин останалите ефекти (chorus, delay и т.н.) да влизат в loop след гейна, а send/return там няма.

 

Иначе ми стана интересно дали може да се комбинира дигитален процесор с нещо по-просто, но лампово, като ей тая грозотия на Electro Harmonics: http://www.musiciansfriend.com/product/Ele...amp?sku=153326; http://www.ehx.com/ehx2/Default.asp?q=f&am...09%5FLPB%5F2ube.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.