Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво означава транспониране?


Recommended Posts

  • Отговори 37
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

За съжаление, обаче, не е само от уважение към светите музикални братя тая работа с енхармонизма. И определено има огромна разлика между E, E# и E,F - тъй като първото предполага конкретно разрешаване и дава съвсем ясна посока на движение на мелодията, за разлика от второто, което по-скоро говори за промяна на тоналният лад или преминаване в друга тонално. И тъй като това е раздела за Теория е редно да се стараем да сме теоретично коректни. А и не само във форума :whistle:

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целият този разговор не би помогнал на никого да се научи да транспонира. :whistle:

Така си е....ама този 'някой' не трябва да впряга коня зад каруцата, а първо да се запознае с "А" и "Б" на хармонията. По-горе някой му го беше обяснил съвсем разбираемо, а той в следващия си пост показа, че никога не е попрочел даже буквите на кои тонове съответстват. -_- За да му се обясни транспонирането трябва да е наясно с 'естествените' полутонове (ми-фа/си-до) и едва тогава при транспониране да слага диези/бемоли на останалите тонове, за да запази съотношенията на тоновете в интервалите. :)

Всяка материя изисква предварително запознаване с най-основните й принципи, иначе ще има само да си говорим като за ;) ...в което всъщност няма нищо лошо. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Целият този разговор не би помогнал на никого да се научи да транспонира. :)

 

Разбира се, че типично в твой стил, мнението ти не носи никаква полезна информация, дори и по други въпроси :whistle:

 

Ако за теб няма значение, че при транспониране се появяват ситуации, в които човек може да се обърка при използването на енхармонични тонове(Е# вместо F и/или обратното), то за хората, които четат и пишат ноти това е много важно.

 

Успех!

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност не съм момче,момиче съм...имам изпит по музика в университета,по принцип съм в педагогическа специалност,и скоро разбрах че на изпита ще има освен теоретична задача и такава за транспониране....Повечето хора от курса хал-хабер си нямат за какво става въпрос....аз не бях на това упражнение в което учителката е обяснила транспонирането и понеже не познавам хора,които да са наясно с метариала реших да попитам вас.Понеже виждам,че така вв форума няма да се разберем...давам си icq номера-който иска нека да се включи205-243-367.Знам че не съм задала въпроса си правилно,ето сега ще опитам пак:искам да ми дадете пример как дадена мелодия вв ремажор може да се транпонира вв фа мажор със съответните му там ноти(научих ги буквените обозначения)и други знаци-бемоли,бекари,диези.Пък ако не разбирате какво ви питам не отговаряйте,ще видя какво ще правя...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекалено много неща са се изписали тук... Давам два линка, английският, надявам се, не е проблем.

 

http://www.musictheory.halifax.ns.ca/20key_trans.html

http://cnx.org/content/m10668/latest/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преподавателката ти няма да ти откаже да ти обясни индивидуално - това е нейно задължение - пише го в договора ти с Университета! По-добре не питай тук за такива неща, защото /както вярвам разбра от отговорите/ малцина знаят какво е транспониране, а от тях никой не успя да ти го обясни така, че да разбереш.

 

Изпит по музика - предполагам, че не си музикална педагогика, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Транспониране означава пренасяне на една мелодия по-високо или по-ниско при запазване на тоновите съотношения. Погледни тези примери:

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2/415_705.BMP

 

И не забравяй да се консултираш с преподавателката ти!

 

Успех!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте сега пичове, прочетох постовете относно транспонирането и общо взето нищо не разбрах от вашите обяснения....ха, не знам кои от вас учат в Консерваторията, по Музикални училища, ходят по самостоятелни уроци и прочее, което в случая не е толкова важно, но според мен всеки, повтарям ВСЕКИ, който прилага транспонирането трябва да е запознат с The Circle of Fifths....ей това е цялата философия...а никъде тук не срещнах някой да го споменава...

 

..та ето ви и линк: http://images.google.bg/images?q=circle+of...es&ct=title

 

...те това е от мен по този въпрос..

 

ПС:..никога не съм ходил по уроци и учителки..всичко става с малко повече четене и доста инат....no offence..

 

Айде поздрави..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако така започваме - дай да кажем, че всеки, който прилага транспонирането трябва да е запознат и с квартовия кръг. Че и с ладовете, с нотите...

Ако трябва да сме точни - не всеки, ПОВТАРЯМ - НЕ ВСЕКИ, който ПРИЛАГА транспонирането трябва да е запознат с тия ми ти кръгове - ако искаш да изпееш любимата си песен, но оригинала ти е високо - трябва ли да знаеш нещо повече за транспонирането от това нагоре или надолу ще ти е по-удобна?

 

Както и да е - насрах се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...трябва ли да знаеш нещо повече за транспонирането от това нагоре или надолу ще ти е по-удобна?

 

хм...еми няма как..тук вече всичко опира до чувството и начина по който дадетия артист ще/подхожда към песента...

 

..всъщност...тъй като не сам се занимавал с пеене..не съм се замислял дали circle of fifths..важи за вокалното транспониране на мелодията...но до колкото това се отнася до инструменталната страна на нещата мисля, че този "кръг" е доста полезен за едно придобиване на първоначални познания в тази област..и тук вече идва нуждата от учител...

 

 

:)

 

Vlad...останах с впечатление, че нещо си се поздразнил от предния ми пост...

 

...нищо против музикалните педагози...камо ли към музикалните училища...просто лично мнение....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е пряката връзка на транспонирането с квартов/квинтов кръг на тоналностите, освен за определяне на арматурата? За да съм по-конкретен - как да използвам знанието за квинтовия кръг на тоналностите, когато искам да транспонирам една мелодия от Ddur в D#dur ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е това казвам и аз - няма пряка връзка, освен посочената от теб!

Ама какво да говорим, щом нямало никакво значение ми диез ли пише, фа ли, какво...

С гении не се спори!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.