Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да си изберем китара...


Raxus

Recommended Posts

Така...Реших да направя тази тема във помощ на всички начинаещи(и не толкова начинаещи), които искат да си закупят китара.Беше ми малко трудно да измисля как да систематизирам отделните видове китари за различни стилове, но си мисля че ако ги представя като марки ще ми разберете по добре...

Така, да започваме

1. Gibson - Това са китарите мечта за (почти)всеки китарист. Висок клас китари със цена над 1000 лв нови.Нямат офиалин представител в България затова могат да се внесат отвън.Всички видове имат една обща черта-хъмбъкери(двоини адапрери). Китарите на тази фирма се отличават със своя характерен "мазен" и "топъл" звук. Идеални за всички видове стилове-от блус да хеви...

2. Fender - Едни от най познатите ни по форма китари (стратове и телета). Китари от среден и висок клас според страната на производства на даден модел.Цените са от 500 лв нагоре. Идеални са за всички видове музика. За тези, които се зачудят-да си припомним Iron Maiden...

3. Ibanez - Идеалните китари за метъл. Китари от нисък,среден и висок клас.Цените им започват от 300 лв нагоре(Ibanez GAX 30).Внасят се в България...

4. Epiphone - Дъщерна фирма на Гибсън.ПРвят китарите им по достъпни до масовата аудитария на бедните китаристчета. Цените им започват от 500 лв.Внасят се в България(но на много високи цени по мое мнение).

5. Squier - Нашите любими Скуиери на коита всеки китарист е свирил(дали негова,дали на приятел). Не мога да си кривя душата-нисък клас китари с начална цена от 230 кинта. И те като Майка си-Фендер-са идеални за всичко...

6. BC Rich - The Ultimate Heavy Metal guitar.Прекалено ангажиращи, но все па уникални. Самата фирма си е разделила производството на 3-нисък,среден и висок клас, като най- ниската начална цена е 300 кинта за нисък клас.Може да се намери нова в Бг.

7. Jackson - Идеални за по тежка музика-от пънк до хеви.Започват от 500 лв и са от среден и висок клас.Има внос в Бг.

8. Gretch - Блусарските китари. Висок клас с цени над 1000 лв.Има ги в Бг.

9. Stagg - Нашите любими стаг.Колкото и да си кривя душата не мога да кажа че са добри,но все пак са добри за всеки начинаещ(има изключения-на добри китари съм попадал от тази фирма,но всичко и въпрос на къмет).Цените започват от 250 нагоре...

 

Така засега само толкова, ще помоля всеки,коита иска да помогне да направим един пълен списък на предлаганите китари да ми пише ЛС с марката и малко инфо относно фирмата.Искам само да уточня че както съм раздел така китари по красове е според мен и ако някои има възражения ,пак да пише ЛС... :) Това беше от мен...до нови включвания ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 49
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

честно казано след като прочетох заглавието на темата помислих че тук ще има обяснения за това какви са различните предимства и недостатъци на разлините видове китари. разбирай: mahogany vs. alder vs. ash vs. maple, ebony vs. rosewood, humbuckers vs. single coils, bolt-on vs. set neck vs. neckthrough. и такива разни поучителни работи.

 

а то се оказа списък на няколко фирми...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм...идеята беше тъй като много хора питат за кква китара да си вземат и главно фирма, а пък и тези,които дават съвети също отговарят с фирми,та така... Иначе идеята за различните предимства и недостатъци остава,само че няма да мога да се справя сам...А иначе така кат са систематизирани по лесно поне според мен де...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм...идеята беше тъй като много хора питат за кква китара да си вземат и главно фирма, а пък и тези,които дават съвети също отговарят с фирми,та така... Иначе идеята за различните предимства и недостатъци остава,само че няма да мога да се справя сам...А иначе така кат са систематизирани по лесно поне според мен де...

 

Според мен идеята си я бива, но дайте да назоваваме нещата с истинските им имена - за китари под 400 лв да се споменава че си е чист късмет да попаднеш на нещо свястно...всичко останало върши работа само за завършек на концерт според мене.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава идея, ама дайте да систематизираме някакви критерии, по които хората да следят. Тогава може да се сложи темата отгоре и да се спре(или почти) с тея теми.

 

-При възможност най-добре е да се отиде с познат, който разбира.

-Китарата да е удобна. Да се пробва нагоре-надолу по грифа дали на ръката й е що годе добре, дали като цяло формата "пасва" с тялото като я хванеш хубаво...

-Грифът трябва да е прав. Хващаш китарата и я отпускаш надолу. Поглеждаш отгоре по цялата дължина на грифа(само в областта където почва главата на китарата може да е извит). Иначе е доста важно да е прав.

-Да не бражди много на най-дебелата струна от 2-ро до 5-прагче да речем. Там по-принцип има проблем с бражденето, но не трябва да е твърде много.

-Като се удари най-тънката струна кагото е свободна, тонът трябва да е същия както като се извади естествената хармония(флажолет) над 12-прагче. Ако знаеш как се прави флажолет...

-За ел.китара на старо-като се включи дали работят ония врътки(потенциомери) и дали има разлика в звука като се превключи....онова копчето(хахах)

 

Засега това се сещам, ако има още нещо жизнено важно, допълвайте. Все пак се очаква, че за първа китара няма да се дават много пари, което значи че не тряя сме много взискателни към талпата. Да е удобна и да издава свестен звук(тук трябва тренирано ухо) е най-важното. Ако има мерак, така или иначе ще се смени някога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е фантастична! Преди време се бях засилил и аз да мисля нещо подобно, но ме домързя! Хайде да не критикиваме, а да се хванем и да напишем нещо качествено и да я доразвием, така че да е от помощ, а не да е поредната тема за офтопик!!! Извинявам се за многото изтрити коментари, но мисля, че хората сами знаят защо го направих :)

 

 

Stagg - Понеже съм се сблъсквал и с китара и с бас на тази фирма ще драсна едно малко ревю от мен.

 

Като ценови клас няма спор, че са евтини и поносими за начинаещи музиканти! Изработката е що-годе прилична, без да имам забележки по външния вид! На БГ пазара може да се закупи всичко на тази фирма, като се поръча по каталог от повечето магазини, които предлагат асортименти на Stagg на територията на София.

 

Ето и това, което мога да кажа за двете китари, които съм имал:

 

13807.jpg

 

 

Тази китара имаше доста поносим звук, както и визия - симпатична имитация на PRS. Приятно звучеше както в чист канал, така и с дистер например. Тествал съм я на няколко китарни кубета и бях учуден от това, което чух. За жалост лапите ми са твърде огромни за тесния гриф на тази китара и се наложи да я продам. Пазарната й цена беше 500 лв. Ако някой иска китара на Stagg със злобен външен вид и прахообразна боя, това е неговият избор, но да я тесвта преди да си даде парите. Тестът да не е по-малко от 10 минути, за да разбере дали постановката му не е много изкривена заради тесния гриф. За ритъм китарист си е удачно решение.

 

 

Бас китарата, която имах на тази марка беше това:

 

 

13796.jpg

 

Звучеше ми доста гадно в интерес на истината! Грифът ми беше неудобен и ми се изморяваха ръцете доста бързо поради този факт. Като изпълнение пак не беше с лош външен вид! Грифът беше без забележки като изработка, но беше много тънък, което ми създаде нерви и болки. За начинаещ басист е ОК като избор. Пак казвам да се изтества много добре, за да няма после подведени и разочаровани като мен, след като я купих. Цената на този бас беше 340 лева. Проблем на тази китара беше и заземяването, което трябваше да коригирам в последствие. Много шумове се махнаха след това.

 

Ако има допълнения за тази марка, казвайте смело да допълваме нещата :punk_guitar:

 

П.П. Забравихме Washburn! :)

 

Май ще е най-удачно да се направи един списък с китари и да се едитва когато има нова, качествена информация. Хубаво е да има и коментари за тестове от някои от нас, за да се каже и малко по-обективно мнение по темата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой каже нещо за OLP също няма да е лошо. Знам само, че се продават при Капъша, и че са евтини.

Мерси предварително :ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОЛП съм пробвал една китара и не мога да кажа нищо добро.Относно Стаг -среден клас китари ,които са радост за окото като имитация на сериозните модели на високобюджетните марки.Другата такава марка "имитатори" която може да се намери в България е Vintage(вносител Райсинг Форс) и дъщтерната и Encore.Encore са нисък клас китари с добра изработка но отвратителна електроника цени около 200 лева.Vintage(с модели СГ и ЛесПол) са среден клас и малко отгоре доста качествени за цената си (500-600лв.) даже в някои ревюта се поставят като конкуренти на Епифоните от по-висок клас.Аз лично съм доста доволен от фирмата-добра електроника(доста тихи адаптери Уилкинсън),добра изработка,нек-тру конструкция на тялото и грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тук се шашардисах. Тотално. От месеци искам да започна да свиря на китара, харесах си някои модели (за тях - след един-два реда) уж удобни ми бяха, уж били подходящи за зеленички китаристи като мен... през тези месеци, за разнообразие от Химията и Биологията, доста сериозничко уча "Елементарна теория на Музиката" на Парашкев Хаджиев, ако не греша, и с такова желание поглъщах страничка след страничка и сега какво? Хубава китара под 300лв. няма да намеря! УЖАС!!! Аз, заблуденото ТЕЛЕ като се загледах в едни класически китари в Малкия ЦУМ, като във сочна ,тучна тревица направо, така им се зарадвах че са ми по джоба... Гледах и се ненагледах, че около 150 лв. с какъв КЕФ щях да дам за една такава...повече просто не мога да си позволя...

След това смешно-тъжно и по наивнически траги-комично словоизлияние, някой който знае за кое магазинче говоря (Малкия ЦУМ, трети етаж), би ли споделил какви са аджеба онези ми ти цени там и струват ли нещо китарите им (класическите). Който и да направи тази грешка, доброволно се поставя под постоянна угроза от лавинообразно нарастващи по брой и форма въпроси за разните ми там китари, цени, магазини и тн. * Предупредени сте!

 

*Разбира се чрез ЛС, няма да ви флуудя темата...повече...

Редактирано от Михаил
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

начи принципно китарка се избира като отидеш до магазина хжанеш някои които разбира повечко да ти каже дали е добра след това си я пробваш сам и ако вече и 2те мнения са положителни се купува инструмента :ok::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...аз имам OLP MM1...ползвам я за бекъп но напоследък честичко се случва подрънквам на нея...изработката е доста добра за парите си...адаптерите също стават...най-много ме изненадва тремолото...аз съм се превърнал във фанатик на тема флойд и без ръчкане на термоло не мога...та по този повод напоследък измъчвам горкото шестболтно незаключващо изчадие със сатанинска страст...и то държи доволно...всъщност мърдат само пета и шеста струни...при това не особенно...

 

...да добавя нещо и за ВИНТИДЖ...невероятна изработка...феноменален звук...не бих казал че отстъпват на епифоните по каквото и да е...а последните са поне два пъти по-скъпи...просто китари среден клас на цената на нисък клас...в този ценови клас от всичко което съм виждал предоставят уникалния шанс човек да се сдобие с истински професионален музикален инструмент...особенно за лес пол с малък бюджет...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Михаиле, спокойно, тука хората говорят най-вече за ел. китари. До 300 лева със сигурност може да си намериш прилична класическа или акустична китара. Доколкото следя форума, доста хора са доволни от класическите и акустични Стагг-ове например (за разлика от електрическите). Иначе Yamaha, Fender също правят добри класически и акустични китари, но цената им е по-висока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук се шашардисах. Тотално. От месеци искам да започна да свиря на китара, харесах си някои модели (за тях - след един-два реда) уж удобни ми бяха, уж били подходящи за зеленички китаристи като мен... през тези месеци, за разнообразие от Химията и Биологията, доста сериозничко уча "Елементарна теория на Музиката" на Парашкев Хаджиев, ако не греша, и с такова желание поглъщах страничка след страничка и сега какво? Хубава китара под 300лв. няма да намеря! УЖАС!!! Аз, заблуденото ТЕЛЕ като се загледах в едни класически китари в Малкия ЦУМ, като във сочна ,тучна тревица направо, така им се зарадвах че са ми по джоба... Гледах и се ненагледах, че около 150 лв. с какъв КЕФ щях да дам за една такава...повече просто не мога да си позволя...

След това смешно-тъжно и по наивнически траги-комично словоизлияние, някой който знае за кое магазинче говоря (Малкия ЦУМ, трети етаж), би ли споделил какви са аджеба онези ми ти цени там и струват ли нещо китарите им (класическите). Който и да направи тази грешка, доброволно се поставя под постоянна угроза от лавинообразно нарастващи по брой и форма въпроси за разните ми там китари, цени, магазини и тн. * Предупредени сте!

 

*Разбира се чрез ЛС, няма да ви флуудя темата...повече...

 

Е то батко.....повечето китаристи цел живот прекарват в търсене на хубава китара....това е изключително Относително понятие....то по принцип за хубава китара......човек требе си даде...цело състояние.....Обаче поне после ще е доволен.....Относно нас Останалите дето даваме до кам......700лв за китара.....Просто...не мое да сме недоволни....се пак избора е пред нас ние сме направили този избор и че това че китарата не е като на Петручи......или не е удобна като на Алекси Лайхо примерно......си е изцяло наш проблем.........избора на пазара от китари е милионен.....никой не ни вини че сме Оспяли да заделим толкова за китара....като се замислиш ......Стив Вай...не се е Оплакал от адаптерите си.....или от шум в китарата.....нали?!??!Демек ко искаш сичко да ти е на 6.....дай 1500лв (примерно) за китара... и нема да имаш проблеми ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.