Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

Добрините новини са, че в скоро време пак почвам работа по проекта. :)

Ще обясня какво реших да направя, когато стигнем до самия етап на правене.

 

Сега да отговоря на колегата Феникс:

 

Горере, човече, евала на ентусиазма ти и по принцип винаги с интерес чета постовете ти и особено тая тема, както и съм забелязал, че често сме на едно мнение с тебе, ама на тия последните постове направоо...

Ти искаш хем така, хем иначе. 'ем перфектната китара, 'ем страхотната интонация, 'ем визията дето ти се иска, 'ем ако може за 35 лева... еми не виждам как ще стане.

Не ти се дават 45 лева за прагове, не ти се занимава да пробваш, обаче пък "мизерните скуайърски грифове" са ужасни и не стават за "учебна цел" (каквоато доколкото разбрах е целта на проекта)

Моите ми излязоха по 45-50 лева парчето, да кажем, че от Джаксън ще са по 50-60.

Е като вървят по толкова, къде са? А и сам каза по-надолу, че самите грифове са си гадни. еми за 45 лева (колкото само прагчетата) няма как да се перфектния гриф.

 

От дурга страна искаш Джаксънски гриф, ама да не е с шаркфин, да не е с нът (айде това ясно), и ако може сигурно да е ис ривърс хедсток...

 

Просто като ги прочетох последните постове, останах с тия горните впечатления от всичко. Не го приемай като заяждане, просто го погледни от друг ъгъл.

 

Като помисля малко, честно да ти кажа не очаквам скоро да намериш за 50 лева гриф какъвто търсиш, освен при някакви добри стечения на обстоятелствата. Замисли се, че повечето хора, които си купуват Джаксън от ниските модели са.. да кажем "прохождащи метълчета" или както искаш ги наречи (никой да не се обижда, просто се опитвам да класифицирам хората, които биха имали тези китар) и повечето от тях най-вероятно са си купили Джаксън за да свирят Металика и болшинството от тях най-вероятно са със стрели. Дотук ако си съгласен, като се има предвид, че стрелите ниските са със шаркфин, някои и с флойд, тия болшинство отпадат. Значи ти търсиш другата част от хора, които си продават китарата или по-скоро грифа, която са купили за 500 лева и сега търсиш грифа им за 50... еми честно да ти кажа, по моя преценка, 2 месеца търсене... тепърва си в началото. Единствения вариант, които ми се вижда възможен в тая насока, е нечия китара да преживяла голямо корабукрошение и затова да е останал само грифа (и тя случайно хем да е от ниските модели, че да даде грифа евтино, хем грифа да е с точки, хем...)

 

Честно да ти кажа, според мен е най-разумно при тия обстоятелства да вземеш да окепазиш някой от грифовете дето имаш. Поне ще научиш нещо. Нали в края на крайщата, това е целта. Ако не стане, няма да го слагаш. Нали казваш, че и самия гриф си е гаден, все тая дали ще го окепазиш или не. Ясно ми е че не ти се харчат пари на вятъра за нещо, което не заслужава много такива.

 

:D В никакъв случай не приемай горното като някаква провокация или заяждане, просто друга гледна точка.

Айде дерзай и подхващай проекта, без да се обясняваш :D

 

Успех и кажи какво е станало!

:recourse:

 

едит: сега като го погледнах :D извинявай за дългия психологически профил, оставаше само да кажа и че тежко детство си имал... :lol:

 

Не знам дали ще покрия всички точки, които много правилно си изтъкнал, но ще се постарая.

Подсети ме, ако съм пропуснал да отговоря на някой от гореизложените от теб въпроси.

 

 

Наскоро ми предлагаха цял отлично запазен Джаксън "стрела" за 300 лева.

Следователно за гол гриф от такава китара давам не повече от 80, максимум 100 кинта.

 

За съжаление тогава не бях на тази вълна и пропуснах да купя китарата.

После ми предлагаха един за 350, но ми се видяха много, хахахаха. :D

 

 

За скуайърските грифове - много грешно си ме разбрал. Адски грешно дори.

Грифовете от Скуайър не са "мизерни" по принцип.

Просто не ми вършат работа за моя проект, демек - да, "мизерни" са, но само, ако си решил да ги слагаш на Джаксън Ренди Роудс.

 

Цените им са абсолютно адекватни на това, което са - 40-50 лева. Цял скуайър на старо върви между 120 и 200.

С удоволствие бих купил още един, но той ще ме ограничи да правя от него по- олд скуул неща, а в случая очевидно се занимавам с нещо друго, което няма връзка с Лео Фендер и 50'те години на миналия век.

 

 

Защо смяташ, че е прекален каприз да търся гриф, който хем да няма bindings (обкантване), хем да не е със sharkfin inlays, хем да не е с Флойдовски нът, хем да е със супер Джъмбо прагчета????????????

Може би на пръв поглед тези изисквания изглеждат твърде много, но, ако човек анализира за кво иде рече ще установи, че всеки гриф от НАЙ-ОБИКНОВЕНИЯ Джаксън, ЕСП, Крамер или дори евтина китайска "метъл" китара отговаря на тях.

Ако бях написал "Търся гриф от Джаксън Динки", щеше да звучи далеч кратко, просто и непретенциозно, но де факто е същото.

Понимаеш?

 

И забележи - търся гриф от обикновен модел китара, не защото ми свиди за по-скъп, а защото просто ненавиждам метълски лайна по грифа, особено триъгълниците, от които ми се драйфа.

Въпрос на естетически предпочитания.

Дано да е станало ясно.

 

Уверявам те, че младежите (па и старежите), които имат Джаксън "стрела" съвсем не са много в България.

Аз по-скоро търся гриф от Динки, понеже е същият и понеже тези китари буквално са наводнили българския пазар, за разлика от стрелите.

Всеки втори келеш е с Динки.

И мен ме учудва, че досега не се е появил някой на части.

Това всъщност е и проблемът в случая.

 

За цените на грифовете - ами толкова са браточка 45-50, максимум 60 кинта. Поне аз моите на токова ги взех, па и преди това съм попадал на точно същите цифри из обяви във форума.

Просто е въпрос на време да излезе нещо.

Но проблемът е, че времето, както знаем, е адски относително понятие и може да се разпростре между една минута и една година.

А зимата иде и някои хора се отопляваме на дърва, ако ме разбираш.

Е като вървят по толкова, къде са?

И аз това питам - не по колко са, а къде са. ;)

Демек още вднъж да се повторя за неразбралите - трябва ми гриф и то възможно най-скоро.

 

А иначе си прав - не ми се дават 45 лева за прагове.

Надявам се, че от предишните няколко изречения е станало ясно защо.

Това, че имам мангизи и че мога да си купя гриф и прагове за 200-250 лева от eBay е ясно.

Ма аз и цяла китара мога за тия левчета, пък виж как не си купувам, а? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Човеко, само да не разкостиш някой Крамер заради грифа, че гледам си надъхан, пък е грехота :recourse:  Иначе успех с китарката.

 

Слагай повечко снимки от междинните етапи, да виждаме детайлите от работата, че има ламери като мене и другия ни китарист, дето сме почнали една "китара" от една година и не знаем що да я чиним и как да й сменим фасона. Друго си е око да види, то само с туториали не става. Както и само с ядене де, трябва и акъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbs_up:

Важното е, че пак ще се занимаваш.

 

А относно грифовете, нямах предвид, че 45 лева са много за гриф на скуайър, точно заради началната му цена и цената му на старо. Но имах предвид джаксъните. Аз в момента се сещам, поне за 3-4 човека, дето са със стрели от ниските (абе нещо не мога да намеря на сайта на джаксън вече, да не би да са спрели да ги правят?). Имаше из малкия цум и технополис Ви-та за по 500 лева и бяха JS1, но сега намерих снимки само на другите JS1 Dinky и всите бяха със шаркфин (всичките Вита) и затова съм останал с впеачатлението, че повечето са с такива и че, като искат да си сменят скуайъра хората, избират Вито за 500 пред динкито, щото им изглежда по-метълско или знам ли. Сега се сещам само за един човек с китара Dinky и включително и аз, но и моята Dinky e със Шаркфин :) ... всъщност моята е със Шарктуутх :)

 

Аве дано да намериш, все тая как го мисля :greenball:

 

:metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://jacksonguitars.com/products/search....subcat=jsseries

 

^ Тук са Динкитата от JS серията.

 

http://jacksonguitars.com/products/search....rtno=2900016527

 

^ Тук - Витата, пак от ЖС серията.

 

Иначе, и аз съм с Динки (JS30DK) и грифа ми е с точки. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човеко, само да не разкостиш някой Крамер заради грифа, че гледам си надъхан, пък е грехота :) Иначе успех с китарката.

 

Слагай повечко снимки от междинните етапи, да виждаме детайлите от работата, че има ламери като мене и другия ни китарист, дето сме почнали една "китара" от една година и не знаем що да я чиним и как да й сменим фасона. Друго си е око да види, то само с туториали не става. Както и само с ядене де, трябва и акъл.

Пич, не знам дали си забелязал, че Крамер в момента правят най-евтините от всички евтини китари и хич няма да е грехота, ако одялкам някой, за да си направя custom китара от грифа му.

Не говоря за vintage Eddie Van Halen Kramer от 1982. ;)

Отвори http://www.musicyo.com и забележи какви евтинджоси правят Крамер в момента.

Например това се продава за 390 лева, а допреди два месеца беше около 300: http://www.musicyo.com/product_specs.asp?pf_id=342

 

Относно липсата на подробни снимки в упътването ми - аз пък си мислех, че правя доста подробно упътване, снимах дори и консумативите от близо...

Виждал съм доста реномирани упътвания в нета, които са с по 5-6 снимки и повечко лаф. ;)

За съжаление, няма как да снимам докато държа рендето или фрезата и дялкам с тях, нито ми се плаща на професионален оператор, който да ме снима докато работя. :(

 

 

 

:metalist:

Важното е, че пак ще се занимаваш.

 

А относно грифовете, нямах предвид, че 45 лева са много за гриф на скуайър, точно заради началната му цена и цената му на старо. Но имах предвид джаксъните. Аз в момента се сещам, поне за 3-4 човека, дето са със стрели от ниските (абе нещо не мога да намеря на сайта на джаксън вече, да не би да са спрели да ги правят?). Имаше из малкия цум и технополис Ви-та за по 500 лева и бяха JS1, но сега намерих снимки само на другите JS1 Dinky и всите бяха със шаркфин (всичките Вита) и затова съм останал с впеачатлението, че повечето са с такива и че, като искат да си сменят скуайъра хората, избират Вито за 500 пред динкито, щото им изглежда по-метълско или знам ли. Сега се сещам само за един човек с китара Dinky и включително и аз, но и моята Dinky e със Шаркфин :greenball: ... всъщност моята е със Шарктуутх :)

 

Аве дано да намериш, все тая как го мисля :thumbs_up:

 

:metalist:

За втори път ти казвам - такъв Джаксън на старо е 300-350 лева. Динкито сигурно ще се намери за към 250-300 макс.

В такъв случай колко лева мислиш ще е само грифа от такава талпа???

 

А за тези десетки келеши със стрели, които познаваш лично - дай някой отказващ се насам да му конфискувам Джаксъна, па да видиш после кво ще направА от него. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

а един страничен въпрос - продаваш ли грифа от скуиер които не ти върши работа??

ако не ти е такъв проблем липсата на наклон на главата от грифовете които имаш лесно може да се направи джаксънска глава - режеш заоблените форми, пълниш дупките за ключове, лепиш по 1 парче отдолу и отгоре и изрязваш после новата форма :) а прагчета се сменят не толкова трудно и струват около 20-25лв :)

наскоро правих от отвратителната и неравно дебела глава на орфей джаксънска форма и стана задоволително (скоро като свърша цялата китара ще направя тема със снимки)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а един страничен въпрос - продаваш ли грифа от скуиер които не ти върши работа??

ако не ти е такъв проблем липсата на наклон на главата от грифовете които имаш лесно може да се направи джаксънска глава - режеш заоблените форми, пълниш дупките за ключове, лепиш по 1 парче отдолу и отгоре и изрязваш после новата форма :greenangel: а прагчета се сменят не толкова трудно и струват около 20-25лв :cheers2:

наскоро правих от отвратителната и неравно дебела глава на орфей джаксънска форма и стана задоволително (скоро като свърша цялата китара ще направя тема със снимки)

Еми да, склонен съм да продам единият гриф от Скуайър - така или иначе няма кво да го правя.

Цена 45 лева - за толкоз по груби сметки го взех преди два месеца.

 

На мен именно наклонът на главата спрямо фингърборда ми е един от проблемите. Всъщност по-малкият проблем от двата - мога да направя главата да е с наклон, но е голяма играчка и крие доста рискове от осиране.

 

А от смяна на прагчета буквално ме е страх.

Те са ми основният проблем.

Първо не знам дали ще намеря Супер Джъмбо в България.

Второ не знам дали ще са по 20 лева, както твърдиш.

Дано да има и дано да са на тези цени.

 

Но смяната им ме плаши.

С гумен чук не бих сменял в никакъв случай, а преса нямам.

Мислех да си правя, но си останах с мсленето. :cheers:

 

След това - нямам и подходящи готини пили за crowning след смяната и изравняването.

С други думи - нямам готини инструменти за смяна и тунинговане на прагове, а с подръчни средства и пили за нокти не ми се прави.

 

Да не забравяме, че смяната на прагове е супер тънка работа и дори да има човек подходящите инструменти, шансовете да осере нещо са осезаемо големи.

Не ми се захваща с таз операция засега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми освен да дадеш да ти ги сменя..:greenangel:

И аз нямам оборудване, но се справям на fair ниво, рефрета изглежда наистина добре, и не звъни никъде, но често лепя позициите, което не е оптималния вариант. Иначе съм сменял едно 20-ина пъти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми освен да дадеш да ти ги сменя..:cheers2:

И аз нямам оборудване, но се справям на fair ниво, рефрета изглежда наистина добре, и не звъни никъде, но често лепя позициите, което не е оптималния вариант. Иначе съм сменял едно 20-ина пъти...

Благодаря за офертата, но знам, че ползваш чук, който неминуемо води до яко пилене с шкурка при изравняванети и засега ще се въздържа. :greenangel:

Трябва да си направим по една преса за прагчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, стига се до малко пилене, не отнемам половината прагче...

Но имай предвид, че и с преса, пак често се пили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за супер джъмбо нз - по 20лв са джъмбо

аз сменях на моя скуиер мин. година и ги пилих със шкурка което доведе до 1,6мм екшън над 12то прагче (измерено със шублер) така че пиленето определено дава много добри резултати

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за супер джъмбо нз - по 20лв са джъмбо

аз сменях на моя скуиер мин. година и ги пилих със шкурка което доведе до 1,6мм екшън над 12то прагче (измерено със шублер) така че пиленето определено дава много добри резултати

И аз не съм срещал Супер Джъмбо (или Ултра Джъмбо, както се казват там...). А точно такива ми трябват.

Ако се реша да сменям прагчета, вероятно ще се наложи да внасям от чужбина.

Междудругото 1,6 милиметра екшън на 12-то прагче е АДСКИ много.

Винаги съм се чудел на хората, които свирят с екшън над 1 милиметър.

 

 

И така, продължаваме с проекта.

Преди два дена си играх с шублера както онова овчарче си играло с пишката и случайно установих гаден проблем.

Оказа се, че дъската е с 3,5 милиметра по-дебела към двата рога отзад, отколкото към нек покета.

Льошо!

Не че тези 3,5 милиметра ще се усетят визуално или ще ми пречат на свиренето, дори някои китари като един сигничър модел на Darrell 'Dimebag' Abbott е нарочно направен да се удебелява назад, но мен лично това ме дразни, защото се стреня към точно копие на Jackson RR, а при тях такова леко удебеляване към задната част няма.

 

Ето защо се налага да изравня дъската и да я направя с абсолютно еднаква дебелеина по цялата и дължина и ширина.

Обмисляйки няколко собствени идеи как да си направя устройство за фрезата, с което да изравнявам дебелината, в крайна сметка реших да направя следната поставка за оберфреза и да уеднаквя дебелината с нея. Идеята почерпих от едно видео, пратено ми от vlex.

 

Подялках малко с тази поставка и тя се държи прекрасно, но когато фрезата "виси" по този начин се чува нечовешки вой, който буквално ми проглуши ушите. Ще ходя да купя тапи за уши (междудругото, те от аптеката ли се купуват?) и след това ще продължа да дялкам.

 

Ето снимки на сетъпа:

s5002039iw4.jpg

 

Ето и началните резултати:

s5002041qm4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Продължавам горния пост.

 

Триумф на добрата вест!

 

Дъската вече е перфектно изравнена и отвсякъде е еднакво дебела.

Стана супер.

Даже минах и без тапи за уши - два памука в ушите, малко тиксо и бях в играта. :thumbup:;)

 

Предстои лепене на преден и заден топ, но преди това ще трябва да купя малко PVA лепило.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам шперплата е резонирал нечовешки :) Иначе радвам се, че всичко пак е ок и чакаме развръзка :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам шперплата е резонирал нечовешки :) Иначе радвам се, че всичко пак е ок и чакаме развръзка :(

Да, шперплатената подложка направи зверски резонанс и усили виенето от фрезата в некакъф много тънък, писклив и пронизителен вой. И адски силен при това. Сигурно са го чули и в Горна Оряховица.

 

Носете защитни средства докато дялкате!

Тия уши, очи и пръсти да не сме ги намерили на пътя?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.