Jump to content
Българският форум за музиканти

Основен ремонт на акустична китара - завръщане към корените


Recommended Posts

http://img167.imageshack.us/img167/2113/s5001700vl8.jpg Искам да попитам къде се провадат уелите за стрините (така да ги нарека), които са над първо прагче. Мойте са счупени и трябва да ги сменя.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 164
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Явно детето пита за нъта.

Можеш да си направиш и сам, но е тънка и адски отговорна задача. Това е много важна част от китарата.

За дургото виж в xxxx - там съм виждал нътове, ама за електрически.

Много зависи и с колко широк гриф си, с каква дебелина струни свириш и т.н.

Поразтъпчи се по музикалните магазини като преди това направиш необходимите измервания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почнах да шкуря , за час и половина съм изшкурил 1/3 от предния панел.Само че от изшкуреното се получава така , че на някой места е по-светло , а на други по тъмно , защо е така ? :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^+1

 

 

@CursedSoul, шкуренето е бавен, методичен, изнервящ и изпълнен с псувни процес.

Отдели му необходимото времеи оголи дървото без остатъци от боя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда. А отделно разликата в цветовете може да се дължи на много неща - ако дъската е тангенциално рязана, може да си попаднал на жила. Може в петната да е попил повече грунд/лак/байц и т.н. неизвестни, зависещи от това на колко ракии е бил дърводелецът, който я е сглабял тая китара на поточната линия :hysterical:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мисля че е от дървото , щото колкото и да шкуря не излиза...Имам друг въпрос...От къде да купя нова розетка?Тук във Фактор-а нямат , някой ако може да ми даде сайт за подобни чаркуляци... :)

П.П След малко почвам грифа :greenball:

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тъй като скоро минах през този тъй неприятен процес шкуренето(а и ми предстои още финно шлайфане:)) ще си позволя и аз един съвет за избягване на не еднаквостта. Шкури равномерно нявсякъде. Не прешкурвай някой места повече от други. Сваляй боята отвсякъде по мялко. Така шкуренето става още по изнервящо но поне резултатът е по добър.

 

пп.Сега виждам че съм закъснял стоя ъвет:greenball: Междувременно си питал вече друго...

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И грифа си замина :) Обаче изшкурих и част от боята на фингърборда (такм където е закрепен за грифа) та дали да го боядисам в същия цвят в какъвто е грифа(черен най-вероятно , то всъщност фингърборда си е черен ама ще стане ли с байц?)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си бил с ключове 8-ици и си сложил 10-ки очевидно ще се наложи, да ;)

 

Не топля къде си изщкурил боята, като където се закрепва за грифа (доста голяма площ) е залепен плътно (дай, Боже) с ПВА лепило или туткал? За какво точно говориш? Розетки НЕ можеш да си намериш - ходил съм в Кремона - нещо ме моткаха сума ти време с глупости и май не продават нищо, освен ако не си Наш човек, а бг лютиерите, които се занимават с акустични инструменти си правят розетките от парчета цветни дървета, акто ги групират на шарки и правят мозайка, която се лепи в улей, издълбан специално за целта, после се шкури и става Шукарибитно...

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето за това говоря:

jhkn.jpg

А относно розетката и въобще топа сега се чудя , дали да го боядисам в един цвят или да направя някви декоративни нещица.Имам един познат , който е художник , може да го помоля да нарисува нещо.Ама дали ще влияе много на звука? :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://img167.imageshack.us/img167/2113/s5001700vl8.jpg Искам да попитам къде се провадат уелите за стрините (така да ги нарека), които са над първо прагче. Мойте са счупени и трябва да ги сменя.

 

За нътове вземи от Капъша, но вземи и китарата.

Има много видове нътове в наличност, и само трябва да изберете подходящия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.