Jump to content
Българският форум за музиканти

Основен ремонт на акустична китара - завръщане към корените


Recommended Posts

Най-елементарното, което можеш да ползваш е йод(на тинктура) - това е кристален йод, разтворен в спирт с малко калиев йодид за стабилизиране на тинктурата. Продава се в аптеките под гениалното име... "ЙОД" :whistle: Съмнявам се да се отрази по-различно от байц на звука, защото реално погледнато си е точно байц на спиртна основа, но нека и другите си рекат мнението... Подчертавам това е само за случай от графата "Като няма риба, и мидата е рак..."

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 164
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

абе може ли да попитам неколко неща?

the_gorer с какво е лепил клечките за зъби на магарето???

с "Йод" става ли за цялата китара( и тялото и грифа)

и какво ще стане ако на ""Метало-акустична"" китара се сложат найлонки

и на ""найлоно-акустична"" се сложат метални струни????(сори за изразите ама нз как да ги нарека иначе :) )

И от каде може да се намери розетка?

:surprise:

 

иначе китарата на the_gorer е страхотно станала!!!!!!! :)

Редактирано от Spi† Fire
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повтарям, че боядисването с йод е приемливо само в краен случай, ако живееш в Долно Уйно и там доставките на байцове са преустановени! Иначе не виждам причина да има някаква разлика в поведението на дървото при третиране с йодна тинктура от това с третиране с байц на спиртна основа => защо да не става :surprise: И все пак аз го казах по-скоро по инерция - с всеки изминал момент се чудя дали няма да има някакви последствия за дървото...

 

Колкото до струните - ако сложиш на класическа китара, предвидена за найлонови струни, метални, най-много да й откъртиш я грифа, я бриджа или просто да се изметне грифа. Ако сложиш на уестърн, смятана за метални, найлонови, то не виждам да има някакви други последствия от може би евентуално фалшивеене - има драстична разлика в мензурите и не съм сигурен, дали това няма да повлияе на поведението на струните. А розетки питах откъде се "намират". Можеш обаче да пишеш на някой от лютиерите, които пишат тук да ти спазарят/харижат една розетка - все пак се съмнявам, обаче, че ще е ваденка, а по-скоро очаквам шевица от компоненти от цветни дървета...

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ня живея в "Долно Уйново" , както се изрази.Тука по магазините има всякакъв вид бои , но байц няма.Питам за някакъв друг вид боя ,който ще въздейства минимално на звука...Иначе това с йода ми се струва все по-странно.Как се прави? Купуваш йод на кристали и го разреждаш в спирт? Така ли?

 

Поздрави !

 

П.П Ако поръчам на Диката една розетка , дали ще ми направи?

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тинктура=спиртен разтвор

 

Колкото до цвета - наистина йодът сублимира докато е на кирстали, не знам какво му е поведенеито след разтваряне в спирт, смесването с калиев йодид и нанасянето върху дърво. Предполагам, че няма да е особено краткотраен и да избелее за 2-3 дни, но има шанс да избелее за няколко години - не знам!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Йодната тинктура е това което се продава в аптеките под наименованието "йод".На кристали поначало не се продава(освен ако не намерите някоя стара аптека където работят магистрални и официнални рецепти и им трябва йод....).

Цвета и зявиси от разреждането - колкото по-разредено - толкова по светло.Може да се експериментира и с риванолен разтвор(жълт е).Двете ако се смесят йода изсветлява.

Ако се лакира отгоре би трябвало да не избелява с годините,поради запечатването му(иначе сублимира - демек изпаряват се кристалите).

А, приятелю Кърсд Соул, според мен си точно в "Долно Уйново" щом не можеш да намериш един байц там....нищо лично, мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Може и да си прав...

Иначе ще експериментирам...утре ще мина в аптеката да купя малко йод , ще го разредя в спирт и ще го нанеса върху парчета от подобна дървесина...Може да се получи.

Писах и ЛС на Диката ,да видим как ще се развият нещата за розетката...

А дори и да се получи с йод , какъв лак да сложа , както беше планирано ли (нитроцелулозен май се казваше)?

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нотрото е най-добре за акустиката на китарата.Само тествай на парчета дърво че не знам как ще се държи йода +разредителя....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В аптеките се намира един много траен и леснодостъпен байц - калиев перманганат. Превари си вода, или ползвай дестилирана, разтвори си толкова перманганат, колкото тъмен байц ти трябва. Ползвай пресен разтвор. Байцва от светлокафяво до черно. Сложи си ръкавици като работиш. Успех - Рудолф. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се бях сетил за калиевия перманганат, но си прав!Сигурно ще свърши работа!Хитро!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да заформим аптечната поредица за заинтересуваните споменавам: калиев перманганат - от кафяво до черно; риванол - светложълто; гранофурин - лазурно зелено. За сега толкова. Йодът наистина не е много траен. ВСИЧКИ БАЙЦОВЕ СЕ НАНАСЯТ СТУДЕНИ, НЕ СЕ ЗАГРЯВАТ! Рудолф :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успях да намеря байц в един забутан магазин :) На водна основа...Сега работата се подновява и започвам приглаждането с шкурка 220...После мисля да мина и с 500 и накрая с 900...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.