Jump to content
Българският форум за музиканти

Фалцет


Hatered

Recommended Posts

Новобранец съм във форума и във пеенето като цяло, прочетох доста теми, но така и не си отговорих на въпроса- "какво е фалцет всъщност"

Моля за съпричастност към невежеството си, а не омраза :yahoo:

Бих се радвал на разбираемо определение, начин на изпълнение(техника) и по възможност линк към песен/изпълнитиел, който да набляга на фалцет(rock/metal по възможност).

Също ме интересува как става всъщност "извеждането на гласа напред", защото ми се струва че моя глас е имменно "вглъбен и дрезгав"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фалцета с глас е същото, както когато свириш на духов инструмент от типа на флейти, кавали и други.

Нямаш дупки за смяна на тоновете по шията си разбира се, това го правиш волево със свиване на цепката между

гласните си струни за вдигане на тона и обратното за сваляне височината на тона.

 

Това сам ще трабва да си го усетиш как се прави, никой не може да ти бръкне в гърлото и да нагоди нещата, нали!

Фалцета е не толкова глас, колкото е по-скоро въздушен стълб, който ти сам караш да затрепти с някаква честота

с участие на белите дробове, трахеята и цепката на гласните струни.

 

Вземи празна бутилка с бира и пробвай да сложиш устните си така върху гърлото, че като духнеш надолу към дъното

да "застопориш" въздушният стълб в определена скорост на "влизане-излизане" от бутилката.

Влизането го подаваш от твоята уста (бели дробове и трахея) както и при фалцетирането с гласа си.

Формата на бутилката е устаната ти кухина и гърлото. Устните ти, запушили частично входа на бутилката и самият ръб

на гърлото на бутилката симулират гласните ти струни. Разбира се устната ти кухина може да резонира само по-високите

честоти за разлика от бутилките и телата на кавала и флейтите, които могат да прозвучат и ниските честоти, заради по-дългия

въздушен стълб (като запушиш всички пръстови дупки примерно).

 

Например издившай си съвсем нормално, но шумно, както се казва - това също е фалцет, но тъй като въздушният стълб

няма как да стане стоящ, както това бе при бутилката, кавалите и флейтите, защото гласните ти струни не взимат участие

в този процес, следователно и не изкарваш тон. Когато включиш и тях, но само като стесняващи (гърлото на бутилката)

издаваш фалцет. Когато ги включиш в трептене пък, заедно с резонанс от гърлото, ларингса, устанат и носната кухини и други

отвори в черепната кутия - издаваш божествен глас... като моя! :yahoo:

Разбира се този процес за гласа, разбирам че ти е ясен, щом питаш само за фалцета!

 

Слушай Be Gees, някои неща на Led Zeppelin, Queen, King Diamond (това е метъла)... има и други, разбира се!

 

Извеждането на гласа напред става, когато пееш и не се притесняваш, че някой ще ти каже, че зееш като батланин.

Основното е да не натоварваш с резонанса гласните си струни (те да трептят с голяма амплитуда, което ги измаря е пресипването),

като пресипването се случва на концерти, стадиони и т.н. когато искаш да надвикаш 30 000 души или 300 киловата, за да ти

чуят мнението за съдята или за песента или групата!

Основното е да не звучиш все едно ти изкарват въздуха, каквато е често срещана грешка при 99% от певците навсякъде по клуб-

чета и кръчмета, като маниерниченето го оставяме на страна, то пък е трагедията на повечето лаици, но пък изглежда все едно

си пял, пял, та ча си се занесъл от пеене... ато при кръчмарските певци с клавирчета Casio.

 

Така че, дерзай... никой няма да ти влезе в гърлото и главата за да те настрои.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под "фалцет" *НЕ СЕ* разбира само тънкия писклив глас.

Фалцет буквално значи "фалшив глас", тоест пеене с престорен глас - нехарактерно тънък ИЛИ нехарактерно дебел за пеещия.

В този ред на мисли, дет метълите, дето грухтят като свине също пеят фалцет. :yahoo:

 

Друг е въпросът, че 99,99% от всички хора осъзнават само тънкия писклив глас като фалцет.

Има си техника за пеенето му - прави се със стегнато гърло и е доста опасна за гласните струни техника!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ За n-ти път - не че певците в този раздел не говорят глупости, но айде поне абсурдните тъпотии на всички останали да си ги пазите за себе си. Човекът може да не види, че си китарист и да вземе да ти се върже и да си скапе гласа или да не си развие фалцета. Малко вероятно наистина, но кретените в този раздел, както вече дадох да се разбере, не са малко.

 

Edit: Абсолютно нище не се пее със стегнато гърло! Това ебава майки!

Редактирано от Termy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Под фалцет обикновено се разбира точно високото. леко въздушно звучене в най-горния регистър, което, ако гърлото се стегне, звучи дразнещо и пискливо най-често. Това не трябва да се бърка с метъл-писъците(стил Manowar), които често също са на фалцет, но са свързани и с много техника, задиране и т.н, и изобщо не са за всеки.

 

По това което пишеш разчитам, че въпросът ти е :

 

"Абе аз не мога да пея високо, ама искам, искам да се дера като моите любими певци метълите, ама понеже съм чувал, че фалцета е висок, та сигурно на фалцет ще да трябва да пеят моите идоли. Та как се пее на фалцет?"

 

Значи в повечето време певците пеят с гръден глас, или на главов регистър, във високите тонове, като има и певци, като Ковърдейл, които си цепят навсякъде, и не минават на мекия микс във високите тонове, въпреки, че очевидно, им е трудно да взимат височините.

 

Но по-добре отиди малко на даскал, да ти обясни това-онова, или поне си намери из нета литература, със семпли, или някакви аудио-уроци, където да се запознаеш с основите. И запомни 3 неща:

 

1. Ако ти е трудно да изпееш нещо, всички ще го усетят, и ще ти се дразнят. Ако се мъчиш, мъчиш и публиката.

2. Ако от нещо те боли гърлото, или ти се вдига/изсъхва гласа, или пък води до пресипналост, избягвай да го правиш. Особено ако наистина те боли от него.

3. Ако обичаш да се позадираш, и да правиш глупости с гласа си, най-малкото не пей всеки ден. Не всеки ден е великден, и след сериозно пеене е възможно да усетиш лека умора и нежелание за пеене на следващия ден. Ако пък си пресипнал, и не звучиш като себе си, значиси прекалил, и ти трябва почивка, както и преосмисляне.

 

И слушай как пеят певците, какво вибрато правят, как си пеят фразата - това са важни неща. Ако трябва забавяй песните, и слушай орнаментите, и украшенията.

 

Записвай се, и се слушай дали звучиш добре, и най-добре недей да слушаш приятелите ти, които, дори, когато сам чуваш, че не е добре, ти казват че е добре, за да не те обидят. Записвай се и се слушай. И гони добро звучене и фраза. Ако имаш усет, ще го направиш с времето. Ако нямаш-няма. Учителят ще ти е от голяма полза, но той просто помага.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Абе аз не мога да пея високо, ама искам, искам да се дера като моите любими певци метълите, ама понеже съм чувал, че фалцета е висок, та сигурно на фалцет ще да трябва да пеят моите идоли. Та как се пее на фалцет?"
Има и вярно и невярно..Искам да пея високо, но в никакъв случай да се дера. Аз съм фен по скоро на "обемните гласове" примерно гласа на Брус Дикинсън. До колкото смятам той дори не използва фалцет, ами по-скоро пуска мощният глас на воля. Именно за това и питам как става това "изкарване на гласа напред", което при пеенето на Брус се долавя осезаемо според мен.

 

За фалцета питам информативно, защото наистина нямам идея как се прави, а не защото искам да се "дера".

 

Записвай се, и се слушай дали звучиш добре

Имам микрофон на компютъра ама едва ли под "Записвай се" това имаш в предвид и ако е това, дайте някя програмка за записване.

 

или поне си намери из нета литература, със семпли, или някакви аудио-уроци, където да се запознаеш с основите

Ако знаете от къде мога да намеря подобни неща плс насочете ме.

 

ПС:А и ако знаете за някой известен певец с уникално пеене, който да е самоук кажете, че съм любопитен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За изнасянето на гласа опитай да пееш с повдигната горна устна, все едно искаш да си покажеш зъбите.

Това ще ти помогне да свикнеш да насочваш въздушната струя по правилния начин (към твърдото небце)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

the_gorer, не че нещо, ама... обяснението ти е... :dance:

 

Чисто и просто фалцет е пеене, при което гласът звучи въздушен, лек - няма сила и дълбочина. При по-малко подаден въздух звучи като шепот. Ако трябва да бъдем анатомично точни (както гледам писалите тук искат), само периферията на гласните струни трепти за възпроизвеждането на тона. Т.е. можеш да си караш на фалцет без усилия ...

 

На писане няма как да ти се обясни. Свали си парчета на Earth Wind and Fire. Филип Бейли е може би най-добрият фалцет в света, така че можеш да научиш всичко необходимо, слушайки него, отколкото да четеш писания. Даже почни с песента Fantasy - там Бейли пее само на фалцет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От всичко написано дотук мисля ,че unicorn го е обяснил най-точно.При фалцета капацитета на гласните връзки не се използва 100%,звука излиза по лесно по леко и по-тихо.Фалцет има и при жените и при мъжете.

 

А относно Брус-това е специфчно звукоизвличане , което не всеки би могъл да постигне,не заради друго ами защото всички сме различни,принципа е еднакъв но това което излиза от нас като звук-тембър при всеки е различно и това ни прави уникални.Затова съветът ми е;

Опитите за имитация на някой любим изпълнител да НЕ Е за да го наподобим,ами просто да се научим повече за различните техники на пеене и НАЙ-ВЕЧЕ -опознаване на собствените ни възможности и дарби!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чисто и просто фалцет е пеене, при което гласът звучи въздушен, лек - няма сила и дълбочина. При по-малко подаден въздух звучи като шепот. Ако трябва да бъдем анатомично точни (както гледам писалите тук искат), само периферията на гласните струни трепти за възпроизвеждането на тона. Т.е. можеш да си караш на фалцет без усилия ...

 

На писане няма как да ти се обясни. Свали си парчета на Earth Wind and Fire. Филип Бейли е може би най-добрият фалцет в света, така че можеш да научиш всичко необходимо, слушайки него, отколкото да четеш писания. Даже почни с песента Fantasy - там Бейли пее само на фалцет.

 

След като изслушах песента Fantasy, ми стана повече от ясно какво представлява фалцета. Теорията и техниката ми се изясниха благодарение на обширната информация, която дадохте, само "жив пример " ми липсваше. Благодаря на всички аз отивам да спя :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
Новобранец съм във форума и във пеенето като цяло, прочетох доста теми, но така и не си отговорих на въпроса- "какво е фалцет всъщност"

Моля за съпричастност към невежеството си, а не омраза :)

Бих се радвал на разбираемо определение, начин на изпълнение(техника) и по възможност линк към песен/изпълнитиел, който да набляга на фалцет(rock/metal по възможност).

Също ме интересува как става всъщност "извеждането на гласа напред", защото ми се струва че моя глас е имменно "вглъбен и дрезгав"

Най-добър фалцетен рок-певец от нашите съвременници е (поне според мен) Джъстин Хоукинс - екс-вокалистът на "The Darkness". Потърси което и да било от неговите изпълнения и ще добиеш представа. Има ги в youtube.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.