Jump to content
Българският форум за музиканти

Taлашитена китара


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

В темата има сравнения между gibsol LP, explorer, и китара с тяло от ТАЛАШИТ(не шпертплат).

http://projectguitar.ibforums.com/index.php?showtopic=29195

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пуснах си clean записа и скролнах надолу - ми както и предполагах талашитената беше #2. Разликата е много малка, но на места според мен се чуват разни там обертонове и подобни, които просто ги няма в талашката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между две китари с еднаква електроника би била много по очевидна когато свириш с тях,не като слушаш семпли.Важни сса разни неща като изравненост на саунда,обертонове,глухи ноти,състейн поведение при по силен драйв и тн.Аз например имам един Гибсон леспол и една Ямаха СА2200.И двете имат абсолютно еднакви адаптори.Гибсъна е солид,а Ямахата-семиакустик.Разликата в саунда е огромна.Ямахата има доста по прозрачен тон,а със силен драйв звучи съвсем различно(много по размазано)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз най-лесно познах талашитената на записа с оувърдрайв - просто звучеше някакси доста по-грубо при по-силните акорди. При това въобще не бих казал, че съм някакъв разбирач. За чистия запис в първия момент си помислих 2-та, но може би заради поста на Liquid бях предубеден, иначе при чистия запис разликите бяха най-незабележими.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги посочвам тази тема от Проджект Гитар на хората, които мислят, че дървото има значение за звука при ел. китарите.

И не мис е правете,ч е от първо слушане сте отгатнали коя е талашитената китара - всички знаем, че сте прочели директно отговора. :)

А аз тази тема я следя от самото и пускане в ПГ и докато оня не каза какви са китарите, не можах самостоятелно да направя разлика.

 

Всичко е в адаптерите, но дървото има значение за състейна, атаката и общото усещане на китарата по време на свирене.

Интересното е, че това са няколко фактора, които доста известни световни лютиери смятат за "overrated".

Как може да кажеш, че състейна бил overrated? Трябва или да си малоумник, или псевдо лютиер, или просто да шикалкавиш хората, за да им пробуташ мизерна талпа без състейн.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, в интерес на истината записите в темата не са особено качествени. Предполагам, когато свири човек, разликата ще е доста по-осезаема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля си, че след като китаристите попрегледаха темата, би било добре тя да се премести в изработка и ремонт на инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Е хубу де, ма ква е разликата между талашит и шперплат, че нещо ги бъркам :P Освен в гъстотата на частичките и пресоването им нещо друго? :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам, талашита се прави от стъртотини, т.е. талаш, слепен и пресован, а шперплата - от слепени тънки и порести плоскости. Талашита е много здрав, а шперплата се огъва и се чупи много лесно, също и не е устойчив на влага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е хубу де, ма ква е разликата между талашит и шперплат, че нещо ги бъркам :P Освен в гъстотата на частичките и пресоването им нещо друго? :blush:

Талашитът е известен като ПДЧ - Плоскост от Дървесни Частици.

Остатъците от производството на различни дървени детайли или шперплат се събират и се вкарват в машина, която ги натрошава на много дребни късчета. След това тези късчета се пресоват и се получават талашитените плоскости.

Талашитът е рехав, с много въздух в него.

Рони се лесно, раздува се лесно, прецаква се лесно.

 

Шперплатът се прави от дървени трупи, които огромна машина, с принцип подобен на острилка за моливи, върти и обелва от тях тънки дървени листи с определена дебелина.

След това тези "обелки" се изправят и наслагват една над друг с лепило между тях. Пресоват се с температура и се получава шперплатът.

Той е доста по-плътен, доста по-здрав и жилав от талашитът.

 

леснос е различават двете визуално - едното са лепени гладки листи, другото са пресовани дребни трошляци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между две китари с еднаква електроника би била много по очевидна когато свириш с тях,не като слушаш семпли.

 

'бсолютно съм съгласен. Дори разликата между добър и много добър инструмент е много по-явна при свирене, отколкото при слушане. Представям си какво е удоволствието да опъваш жици на талашита :blush:

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Талашитената лесно си личи на чистия запис, липсва и живина спрямо другите две. Признавам, че на другия запис не я познах.

 

Но пък и слушам на супер умрели ПЦ колонки в момента.

Редактирано от sw1tched
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Аз пък обратното, с драйв талашитната ми звучи много по грубо, за разлика от другите две, които ми звучат меко и 'култивирано' :yes:. Чистите обаче - никаква идея...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както някой е отбелязал в оригиналната тема в Проджект Гитар - талашитената си личи по-светлия звук, понеже е с по-дълга мензура от другите две в семплите. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.