Jump to content
Българският форум за музиканти

Сменяте ли китари по време на свирене на живо ...


sevenstring

Recommended Posts

^^Интересното също е, че кабела не е запоен за жаковете. И ако се скъса - само се изрязва скъсаната или повредена част. После здравия кабел се набива в жака - се прехваща с странично болтче. Така до безкрайност може да режете и снаждате - докато свърши кабела Супер са го измислили Оправя се за секунди - няма поялници, моялници и от сорта.

 

А иначе за смяната на китарите - @Мюзикман не е прав съвсем. В клуба, в който свиря в момента (свирим само акустично) ползвам 4 акустични китари и 1 банджо. И всяка китара си има своята задача -

 

- едната китара е 6 струнна - основна - надтроена в Ми (нормално)

- още една 6 струнна настроена в РЕ - за критично високи песни, които не могат да се изпеят нормално в Ми

- 12 струнна китара - за парчета от сорта на "WANTED DEAD OR ALIVE"

- 6 струнна китара с найлонови струни - за испански пинизи и Ричард Маркс изгъзици

- банджо - то я ясно за какво

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
... А да носиш 2 или повече китари на сцена 5 Х 6 при група от 5 човека - сори ама няма място. А и е малко смешно да няма къде да застанеш ама да си сменяш китарите. ...

 

И ти си прав:thumbup:. От друга страна, шоу да става :recourse: !

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :recourse:

Много добре знам за какво служат всички тези китари :thumbup: и аз в къщи имам 5 броя и ги ползвам за различни неща.

За да бъда разбран правилно, прати ми снимка на твоята сцена, после аз ще ти пратя снимки от 4-5 столични клуба да те питам къде ще ги тургнеш тея 6 китари и едно банджо :whistle:

А ако искаш ще ти пусна и записи да ми кажеш чува ли се нещо като хората.

Това е :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сменянето на китари губи смисъл, ако са настроени по един и същи начин (без значение дали са с humbucker-и или singlecoil-и), ако говорим за свирене в клуб пред 150 човека... Всяка друга разлика (брой струни и прагчета, различна настройка) е оправдана. Наскоро с едната група, с която принципно сме в нормална Ми настройка, свирихме и един от кавърите беше God Put a Smile Upon Your Face на Coldplay, където едната китара е настроена C# B F C# A C# :thumbup: Пренастройване на сцената от стандартна настройка в тази е малко...трудно, да не говорим как ще звучи струна девятка в До диез...

 

А иначе...и в един клуб тук в Пловдив свирукаме редовно, на сцена дето няма и 2 х 4 е забавно, да не говорим и ако има и друга група, която също си е оставила инструментите на сцената, освен трите кубета (за бас и две китарни) + барабани...положението става яко! :recourse: За клавирист/ка не ми се мисли :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно аз също имам А/Б селектор и кабел със жак който се изключва автоматично когато се извади от китарата, струваше 15 лева от РФ марката му е Ърни Бол. При мен е необходимо да имам такива джаджи, тъй като използвам китари със различни настройки понякога. Това не е гъзария а необходимост...:metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

musicman, telerig е прав.И при мен е необходимост а не гъзария.Нося на сцена по 2 китари, просто защото обикновенно едната е настроена в ла а другата в ре.А 7 струнна нямам, но и да имам не бих я ползвал вместо двете защото при толкова различни настройки се изискват и различно звучащи адаптери за да е близък звука между двете китари.А адаптерите винаги трябва да са хъмбъкери на бридж позиция, защото е с много гейн - grindcore - brutal death metal.

А по темата - Volume педал.

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ами ако ти трябва 6-струнна за някои парчета и 7 струнна за други какво правиш?

 

За чистото чесане на пръстите - не виждам защо на 7струнната да не можеш да изсвириш каквото и да било дето е за 6 струнна... просто не ползвай 7мата :metalist:

 

Иначе, за песни в различни настройки или за да имаш една резервна китара, е напълно оправдано според мен. Но да имаш две, дето разликата е само в дървото на едната, е и ти няма да я усетиш :dance:

За малката сцена също musicman е абослютно прав.

Но все пак не ми е ясно, защо трябва да е на сцената изобщо китарата. В калъфа и отстрани и толкоз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично ми е почти неизбежно да не сменям китари - поне две, защото едната е настроена CDCFAD, а другата е 7-струнна в нормален строй. Ако ми се наложи да свиря и акустични неща - тогава китарите стават три...добре, че поне акустичните неща минават само в един строй, че иначе мамата си джаса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ами ако ти трябва 6-струнна за някои парчета и 7 струнна за други какво правиш?

 

За чистото чесане на пръстите - не виждам защо на 7струнната да не можеш да изсвириш каквото и да било дето е за 6 струнна... просто не ползвай 7мата :thumbdown:

 

Както казах по-горе, аз това и правя (успешно като цяло:greenball:). Само че си има и някои дертове в тая работа:

- трябва да заглушаваш 7-мата, когато не свириш на нея, но близо до нея; иначе, като избумти едно ниско ЛА не на място, басистът почва да се оглежда и да се чуди дали не са му направили черна магия:rocker: ;

- понеже 7-струнната ми е с флойд, т.е. почти нулева дъга на струните, някои заглушени рифове от 6-та струна са ми много по-удобни и сполучливи като звук на стратокастъра;

- като трябва да изсвиря нещо примерно в идея DADGBE, колкото и да транспонирам акордите върху 7-ма струна, звучи и се свири много по-куцо, отколкото с отворена 6-та на 6-струнна, както е било замислено.

 

Тия неща не са болки за умиране, ама все пак с две китари би ми било малко по-удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, смисъл има да се носят примерно 2 китари, с оглед на различна настройка, или пък електрическа/акустична, или пък фиксд бридж/тремоло и т.н.

 

Обаче смисъл от много китари и усилватели според мен има, само ако плащат достатъчно за изпълнението, та да се оправдае пренасянето им, както и звука в заведението да е на нивото, необходимо за да бъде ясно чуваема разликата, и да можем наистина да гоним някакъв ефект от използването на различните китари.

 

На нашто бг ниво - където собственика на заведението му дреме на шапката за вашта група, озвучителя му е често приятел(и това е причината, поради която е озвучител), освен това и често не му пука за звука, или скапва звука на групите от "конкуренцията", пари или не се плащат, или са смешни, и изобщо целта на музикантите в заведението е единствено да привличат клиенти.... смисъл от големи разправии с китари/техника няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В зависимост от условията използвам от една до три-четири китари.На по отговорни гигове винаги имам 2.Но за мен разликата между Фендер и Гибсън(сингъл и хъмбъкър)е огромна.С едната китара свиря едни работи ,а с другата съвсем други.Ако саунда в някой клуб е чак толкова лош,че да няма никаква разлика между двете и клуба не е голям,бих си изключил уредбата от централното и бих свирил само с кубето(100 вата лампа вдига доста шум),тогава поне озвучителя не може да ми развали личния душевен комфорт

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги мисля, че отиваме в страни от темата...тя беше за начините да се превключва сигнала при смяна на китари, а не до колко това има смисъл. Може би най простичкото и евтино решение до тук да обобщим е този тип silent жакове или волюм педал, който излиза по скъпо обаче... За мен А/Б селектора ( в този случай) е решение ако на човекът не му се играе да вади жака от китарата и да го включва пак. Това обаче си е вече глезотия - за мен А/Б селектора има повече смисъл когато се използват различни усилватели - за което тук подкрепям идеята на Мюзикмен , че от това едва ли има смисъл в тукашен клуб. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.