Jump to content
Българският форум за музиканти

Необходимият и достатъчен китарен "парк"...


alexthegreat

Recommended Posts

Колеги и приятели,

 

бих искал да отворя тема за това, с колко и какви китари разполагате (или бихте искали) ....и най-важното ЗАЩО?

Причината е НЕ да се хвалим и мерим пи*ките.

 

Ясно е, че:

- универсална китара, която да става за всичко няма

- всяка китара си има своя специфика и цел, за която се използва

 

 

Та целта на темата е следната:

 

Да добия (аз и др. като мен) представа какъв "китарен парк" му трябва на човек за да си прави проектите. Много полезно ще е мнението на колеги, които не са в група т.е. сами си записват сола и ритъм и т.н. От значение е и стила музика, която правите.

 

Представям си следния примерен пост:

-----------------------------------------------------

Стил музика?: предимно heavy & death metal

Свиря сам/в група?: сам - и рътъм и соло партии

 

Китара 1:

Модел: Ямаха XYZ

Ползвам я за: соло партии

Защото: е с флойд; 24 прага; S-S-H комбинация на пикъпите; дълга мензура = много състейн....

 

Китара 2:

Модел: Лес Пол

Ползвам я за: ритъм

Защото: къса мензура, което дава характерен звук еди какъв си......има много добър акустичен звук за балади...комбинацията на пикъпите е H-S-H и са с голяма динамика....

 

Китара 3:

Модел: Ibanez XYZ

Ползвам я за: ритъм

Защото: 7 струнна, детюнната в .... използвам я за брутален звук....

----------------------------------------------------------------------------------------

 

С две думи изкажете се: какви китари имате и за какво са ви повече от една. Искам да добия представа за различията в инструментите и комбинациита между тях за да открия необходимото и достатъчно количество:thumbs_up:

Намирам темата за доста благодатна за размисли...а дано и вие така.

 

Благодаря.

 

Тези само с по една бройка могат също да се включат..да не се стесняват. Те пък може да са открили универсалния инструмент или да защитят мнението, че повече от една не е необходимо. Мисля да се въздържаме обаче от мнения от типа: абе искам една като на Джеймс-а (Металика) и една като на еди-кой-си..щот мнооо мъ кефят по форма и щъ ми ходят на черната фанелка и якето с шиповете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

интересна темичка :thumbs_up:

Стил: погресив, мелодичен дет,

Свиря в група: соло и ритъм

 

Китара 1

Mодел: Jackson js-35 Kelly

Ползвам я както за соло така и за ритъм

Защото е с флойд, 24 прага и два хъмбъкера, звучи доста добре и аз я намирам за много удобна както за свирене на ритъм партии, така и за сола

 

Китара 2

Модел: Washburn Wg-587(7 струнна)

Ползвам я за по-тежки и не много бързи неща, защото има доста плътен и басов тон.

 

Китара 3

Модел: Kirkland електроакустична с активна електроника

Ползвам я да подрънквам разни акустики чат пат, нищо повече

 

Китарата която искам е: някакъв роудс с 24прага и флойд, защото дизайна ми допада, няма нищо общо със страт формите, които аз лично намирам за крайно грозни и неудобни и няма долен рог(който при келито затруднява достъпа до 24 праг).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стил музика: Rock, Metal, Fusion, Acoustic, Funk, Jazz

Свиря: сам - всичко, в група - соло и ритъм китари

 

Китара 1:

Модел: Ibanez RG370 (с доста подобрения)

Ползвам я за: ритъм и соло партии в едната ми група

Защото: е с флойд, 24 прага и е настроена DGCFAD

 

Китара 2:

Модел: Ibanez RG7420

Ползвам я за: почти всичко

Защото: е 7-струнна, с 24 прага, има яки адаптeри и стабилен флойд

 

Китара 3:

Модел: Russtone

Ползвам я за: ритъм

Защото: е настроена CDCFAC и ме мързи да пренастройвам "Китара 2"

 

Китара 4:

Модел: Alhambra

Ползвам я за: акустични неща

Защото: е жестока испанска класическа китара

 

Китара 5:

Модел: Ibanez AEL2012

Ползвам я за: акустични неща, както и за допълнение към по-твърди работи и като цяло доста често

Защото: е 12-струнна, с микрофон, балансиран и небалансиран изход и звучи убийствено

 

Китара 6:

Модел: Орфей

Ползвам я за: глупости

Защото: е фретлес

Редактирано от Chrysalid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китара 1:

Модел: Stagg

Ползвам я за: всичко :thumbs_up:

Защото: с флойд; 24 прага; затворени ключове; Jumbo позиции, готини адаптори и супер звук за китайска китарка :)

 

 

Китара 2:

Модел: Орфей

Ползвам я за: за нищо не става

Защото: адапторите са ужасни, грифа е странно неудобен, струните браждят, правилна настройка е почти невъзможна а и да се настрои не държи дълго

 

Китара 3:

Модел: Незнаен

Ползвам я за: леки балади, за подобряване на техниката на свирене

Защото: има приличен мек звук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е доста интересно. А, имам предложение за темата. Според мен ще е хубаво ако всеки каже по какъв начин работи и с ефектите си - процесори, камиончета.... и така нататък. В смисъл за постигането на определен вид звук допринася много и самия ефект. Примерно, кой къде слага повече гейн, с коя китара(щото гледам имате по-повече :thumbs_up: ) свири с уа уа и други такива, абе разбрахте ме предполагам :) Демек същото като при китарите.

Иначе за мен

 

Китара 1: Скуайър стратокастър

Приложение - Предимно за записи на компа в нас за ритъм.

Причина - Ритъм партиите, защото е много удобна и за ритъм е доста добра.

 

Китара 2: Ибанец RG 270

Приложение - ритъм и сола за в групата. Предимно хеви метъл и рок.

Причина - Има флойд и 24 прага, пък и е доста удобна за сола и вади як звук.

 

Ефекти - Зуум 606

Приложение:

За китара 1 - повече гейн, по-тежки ефекти за траш за записите на компа.

За китара 2 - По мек солов звук. Уа Уа за някои песни в солата. За ритъм - по-малко гейн и също по-мек и рокаджиски звук. Понякога коръс за по-плътен звук при двугласия. Мод пич не ползвам, понеже все пак е зуум 606 и не е върха на възможностите :) а самите такива ефекти са направо изгъзици.

Редактирано от Janick_Gers
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и моя пост:

-----------------------------------------------------

Стил музика?: предимно хард рок (в т.ч. и балади)

Свиря сам/в група?: сам - и рътъм и (опитвам се) соло партии

 

Китара 1:

Модел: Скуайър Страт

Ползвам я за: всичко

Защото: първата ми китара е, 21 прагчета, винтидж стил тремоло, три единични адаптера и все пак си мисля, че звучи сравнително добре

за цената си

 

Китара 2:

Модел: Най вероятно би бил Страт или може би Джаксън Солоист или Уориър

Ползвам я: -

Защото: пробвал съм Стаг ЛП и един Шоумастер (Скуайър), но най-удобни ми бяха Страт-а и Джаксъна. Ibanez не съм пробвал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стил музика: мелодичен death метал, с временни колебания към thrash.

 

Китара 1:

Модел: Ibanez RG 370 DX BK без никакви подобрения :thumbs_up:

Ползвам я за: За почти всичко, с нея свиря в групата, където се водя соло китарист.

Защото: Има всичко, което може да се иска от металска китара - H-S-H адаптери, стабилен флойд, 24 прага, плосък и удобен за мен гриф, по-плътен басов звук, който в комплект с дисторжън с повече среди (както обичам) дава един доста балансиран звук с голям диапазон на честотите. Комбинацията от преден bridge + middle адаптери пък е много добра за чисто свирене, особено с delay и chorus след него. Настроена е D-G-C-F-A-D

 

Снимчица:

rg370dx.jpg

 

Китара 2:

Модел: Немско копие на Stratocaster с МНОГО подобрения - първата ми сериозна електрическа китара

Ползвам я за:Свирене в настройки различни от на китара 1, защото тази е с обикновено тремоло, което съм застопорил и настройването в различни настройки е по-безболезнено, от колкото на другата, която е с флойд, а и вече почти никой не използва стандартната Ми настройка, тенденцията е такава и със стандартната Ре, по мои наблюдения. Последно беше настроена B-E-A-D-F#-B с 13ки.

Защото:След солидният ъпгрейд който й направих (смяна на прагчетата с Medium Jumbo, слагане на H-S-H адаптори, оправяне на bridge-а, смяна на потенциометри и 5-степенния превключвател) звучи много, много добре, защото явно е от качествено дърво. Малко по-среднист тон от този на Ibanez-a.

 

Снимчици:

dscf41361js.th.jpg dscf4132pp1.th.jpg

 

Китара 3:

Модел: Stagg SW201RDS-VT - акустична

Ползвам я за: За нормална акустична китара, нищо че е електроакустична, пиезо адапторът й за нищо не става. Ползвал съм я няколко пъти на концерт с гръндж групата си, добрата озвучителна техника кара иначе лошият пиезо адаптор да звучи прилично. Иначе за запис (любителски) я ползвам, защото има благ тон, особено със струни от фосфорен бронз, но записана с микрофон, не през пиезото.

Защото: Изглежда добре, удобна е, с ниски струни и, както вече казах, има хубав тон. Най-голямо приложение е имала до сега на събирания с приятели и на unplugged в едно заведение в комплект с още една акустична китара и бас :)

 

Снимчица:

sw201rdsvtlk1.jpg

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе не ми е много работата тука...ама айде и аз да се обадя :cheers2:

 

Стил: Rock, Hard Rock, Heavy Metal, Melo Death, Jazz, Latino, Experimental, Blues..абе квото ме изкефи искам да го изсвиря

 

Китара 1: ел.Кремона..май

Приложение: Вече почти няма

Причина: 20 прагчера, S-S-S, имитация на Fender Stratocaster, по-дърта от мене Беше евтина и ми вършеше работа като за начинаещ (не че сега съм кой знае колко по-напреднал де)

 

Китара 2: Washburn X40BK

Приложение:Соло, ритъм, упражнения..абе всичко

Причина: 24 прагчета, floyd, H-S-H, удобна....изобщо неможе да се сравнява с Кремоната

-и ако някой може да ми каже какво означава това BK на X40BK, защото има и X40Pro (имам съмнение да е за цвета щото е черна)

 

Китара 3: Encore акустична

Приложение: Рядко употребяема

Причина: ами....акустична

 

Искам: и аз като Alexi RR поради същите причини....и още много..ама като няма.. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стил: Alternative, с отклонения към Industrial, джаз, фънк, реге, електроники и каквото ми падне

Свиря сам в момента :cheers2::)

 

Hagstrom Swede

Ползвам я за: всякакви хай гейн положения, сола, ефекти, маймунджълъци. Също и за чисти китари.

Защото: Изкарва доста много приятен лес поул звук. Супер удобна и доста по лека от Епифона ми

 

Epiphone Les Paul Standard

Ползвам я за: откакто си взех Хаг-а си почива, иначе преди за същото. Звучи по басово от Хаг-а и грифа е по дебел

Защото: еми щотоо си имам Хагстром :cheers2:

 

Squier Telecaster Афинити

Ползвам я за: по фънки моменти.

Звукът и е мн як, ама е скапана като изработка.

Защото: Като бях в Мексико нямах китара и сред евтините китари, които пробвах, тая ми се стори най-прилична

 

Yamaha: евтина акустична, класически стил.

Ползвам я за: като записвам акустични тракове (рядко) и като си посвирвам разни класически пиески, чат пат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиря хеви метъл в група, ню метъл, алтернатив, инструментален рок, а понякога и поп рок за удоволствие.

 

Имам 2 китари: седемструнен Washburn WG 587 V с 24 прагчета, FR и upgrade с Di Marzio Evo 7; Eko (стара инталианска марка) strat replica с 21 прагчета и upgrades с Di Marzio Fast Track 2, Wilkinson тип тремоло и Sperzel locking tuners.

 

На репетиции, записи и участия свиря основно със седемструнната, защото си има всичко, което може да се желае, в едно. Другата използвам по-рядко в случаи, в които трябва да се правят бързи смени в D-drop и/или имам технични ритъм партии с двугласи върху 5 и 6 струна (поради почти нулевата дъга на грифа 7-струнната е малко неудобна за такива, щото "пазенето" на 7 струна малко ме ограничава).

 

Бих искал да експериментирам с много други китари: ESP (M-series, Steven Carpenter модели), Shecter Damien, 8-струнния модел на Ibanez, Fender Telecaster. Ако се бях родил в САЩ, това нямаше да е проблем, но, тъй като съм роден в БГ и не ми се ходи да живея другаде, ще си ги гледам само по сайтовете:D.

 

Четейки какво пишат хората от по-заможни държави, стигам до извода, че през първите 10 години от свиренето си, човек трябва (и доста хора го правят) да изпробва поне 10 различни марки/модели, като най-накрая си запази 2-3 китари, които наистина му пасват. Вероятно няма смисъл да имаш едновременно повече, но със сигурност има смисъл да си изпробвал възможно най-много!

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и аз на хорото :D

 

Стил: джаз, блус, поп, фънк, блуграс, рок, реге, ска, латин, класика, електронна музика

 

Свиря сам - всичко и в група - квото трябва, в дуети и триа на същия принцип :D

 

Epiphone Joe Pass Emperor II

ползвам я за: джаз

защото: е приемлива джаз китара, има плътен звук и доста удобен гриф

 

Epiphone Les Paul Standart

ползвам я за: рок, фънк, модерна музика,поп

защото: е готин инструмент, държи се доста мъжки и вади хубав звук, изключително удобен гриф

 

Yamaha SLG100S

ползвам я за: класика и латин(когато е с пластмасови струни), фънк(когато е с метални), всички стилове(когато е за репетитции)

защото: е изключителен инструмент, тежи кило и нещо с все калъфа, има вграден ривърб и еквалайзер и може да свири директно и в пулт, пиезото е готино, и най-вече - невероятно компактен инструмент; якото е, че може и с метални и с пластмасови струни :metalist:

 

Yamaha F310

ползвам я за: акустични неща, делта блус, джаз и най-вече - свирене по градинки и планини

защото: е по-добра от всички акустични китари до 5-600лв, които съм пипнал (и най-вече Фендер, разбира се), има много плътен тон и сравнително удобен гриф, пък и човек е хубаво да има кухарка за мъкнене :)

 

Squier Telecaster Affinity

ползвам я за: блуграс, реге и ска, блус

защото: е изключително евтин инструмент, пълна тояга, но пък цяло лято е свирил на 15м от морския бряг и не ръждяса - а това му беше и замисъла :D

 

ами това е засега арсенала, принципно ми върши работа за всичко, с което се занимавам в момента, занапред ще видим :)

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиря в доста различни насоки според случая,но предимно джаз,блус,рок и понякога (когато съм на кеф)и по тежки хави.

 

китара 1

Yamaha SA2200

15306493420-thumb.jpg

Използвам я за свирене на чист канал или смалко драйв.22 прага,адаптори Гибсън(сменени,не че оригиналните бяха лоши,напротив,но тези ме кефят повече),много ниска и удобна акция,мек и плътен саунд.Използвам я предимно когато свиря джаз и някои видове блус

 

китара 2 Фендер американ страт 1984.

15306484895-thumb.jpg

22 прага,три сингъла Фендер(най предпочитаните от мен сингъл коили),двуточково тремоло,много приятен винтедж саунд.Свиря с нея предимно в блус контекст.

 

китара 3 къстъм страт.

23611155666.jpg

Мейпл тяло,кленов гриф,електроника Бартолини(HSS),гриф на Диката,двуточково Шалер тремоло,22 прага.Саунда сходен с този на Фендера,но е леко по плътен,а адапторите са с по силен аутпут.Китара е подходяща за много широк спектър стилове,синглите са почти безшумни(не съвсем) и това я прави много подходяща за студио.Общо взето с нея свиря почти всичко освен джаз(рок фюжън ,фънк,реге и тн.)

 

китара 4 Гибсън Леспол

24907103918.jpg

Махагоново тяло и гриф,по къса мензура два хъмбъкъра.Много плътен и дълбок чист тон и много добра дефиниция с драйв.Повечетето ми участия в форумните джемове са правени с нея.Според мен е много подходяща за рок.

 

китара 5 Такамине Санта Фе

15306472587-thumb.jpg

Ниска акция и готин приамп.Готина за латино и неща от типа на Орегон и тн.

 

китара 6 Рамирес.

15408230521-thumb.jpg

Хайенд класическа китара,звучи доста по добре от Такаминето(и е доста по скъпа за съжаление).Използвал съм я няколко пъти в студио с кондензаторен мик и в къщи когато свиря класика.

 

Китара която бих искал да имам(и вече е поръчана при Диката) Телекастер с хъмбъкър отпред и сингъл отзад(може и хотрейл)

 

някой ден бих искал и ПРС,много са добри за почти всичко,но са адски скъпи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми трябва в момента (още) една акустична китара, която да настроя с два полутона надолу от стандартна настройка, заради акустичното свирене на едната ми група, в която се налага - ту така, ту иначе. А другата акустична си я настройвам с половин тон надолу и нещата заспиват. Това е - две китари, за да не се престройвам през песен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стил: ...моята е лесна...свиря в една единствена група...и в един единствен стил...нещо като МЕТАЛ...от което следва че нямам необходимост от кой знае колко китари...тъй като никога не сменям нито звука нито ефектите...а свиря с перманентен "дист"...така че всъщност са ми необходими само две китари...една основна...една за backup...и един процесор...

 

Китара 1: Ibanez RG 1527 RB

Приложение: ...Основнa китара...

Причина: ...24 прагчера...7 струни...два хъмбъкера...Edge Pro двойнозаключващо тремоло...невероятно удобна...перфектно звучаща...убийствено изглеждаща...въобще за моя стил не бих могъл да искам повече...освен j-custom някой ден разбира се....

 

Китара 2: Olp

Приложение:...backup...

Причина: ...за жалост понякога и най-добрите струни дават фира...и като се случи на концерт е хубаво човек да има резервна тояжка под ръка...за да продължи незабавно...иначе китарката е ... 22 прагчета...6 струни...два хъмбъкера...стандартно шестболтово тремоло...за backup става...макар че като забогатея мисля да си взема седенструнен backup както си му е реда...

 

Ефект: BOSS GT8

Приложение:...забучен директно в пулта...за постигане на идеален звук(тук е момента да бъда напсуван от ламповите фенове) без допълнителни свръхтежки устроиства...

Причина:...най-добрия процесор на пазара...вади убииствен звук без усилвател...има всички ефекти за които бих могъл да си помисля...тъй като е настроен предварително позволява саунчека да се направи невероятно бързо...което е огромно предимство в случай че закъсняваме за гиг или от много банди по фестовете няма време...мога да го мъкна навсякъде независимо дали пътувам в претъпкан автомобил...влак...или дай боже самолет...

Редактирано от preIbanez
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.