Jump to content
Българският форум за музиканти

Интегрална схема Ne5534p с каква друга мога да я заменя?


Recommended Posts

Имам един правен дисторшън нещо от сорта на Милин Камък интегралната схема е NE5534P на цокъл е и лесно може да се смени. Интересува ме да ми кажете може ли да се смени с някоя друга за да се промени малко звученето или няма смисъл.

Ако въпроса ми е глупав изтрийте го.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за дисторшъните ли го казваш или за дисторшъните Милин камък ?

 

Защото специално за други драйв педали (разбирай TS808, TS9 например), както и за микрофонните предусилватели например, от опампа много зависи звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При дисторшъните, опампа прави грубо изкривяване, което звучи подобно при всички интегрални схеми. Смяната на опамп в дисторшън, може само леко да промени характера на изкривяванията, както и, ако се подбере по-качествен усилвател, ще намалее шума.

 

При предусилвателите е друго - там е важно да има минимални изкривявания, и играят редица параметри на чипа.

При дисторшъна, тези параметри не са от голямо значение.

 

Принципно, мисля, че би могло, да се замени със uA741, а в много педалчета, използвания чип е JRC4558(двоен).

Разбира се, може 741 да има различни функции на пиновете, а 4558, TL072, и др. са със съвсем различен корпус, и трябва да връзваш чипа с проводници за платката. Виж Datasheet-овете на различни опампове, и виж означенията на изводите.

 

Също така, 5534 е операционен усилвател с външна компенсация, както и 741(но се компенсират по различен начин), докато 4558 и TL072(също двоен) са вътрешно компенсирани чипове.

 

Прегледай datasshеet- ове на споменатите чипове, в тях пише всичко, необходимо за целта ти.

 

Ако не се занимаваш с електроника, дай на някой да ти направи манипулацията.

 

А Tube Screamer не е същински дисторшън, това е просто казано за маркетинг, понеже го използват за да буустват хай-гейн усилватели. Всъщност TS е буустър/лек овърдрайв.

 

В метълзон, или РАТ, ако сменяш чиповете, разликата е от "почти никаква", до "никаква".

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От опампа Евтиме зависи много звука!! повярвай ми!

всичките тези неща за компенсацията ги има във всички единични операционни усилватели тл071, тл081, 5534 и тн..

 

Има друга работа: 5534 е с биполярни транзистори на входа, докато тл серията с полеви. Полевите имат по-малко изместване (дс офсет) докато с биполярни на входа се постига по-нисък шум и по-голяма скорост на нарастване.

 

Аз лично много харесвам звученето на така наречените rail-to-rail операционни. tlc2201 - единичен (но скъп)

Въпроса е, че не се сещам за много единични операционни...

 

vlado1113, този чип 5534 е добър- нискошумящт най-малкото. Без да си дал схема не мога да ти кажа с какво може да се смени. Дали става с полеви на входа или не. И дали има смисъл да се инвестират повече пари в 1 чип при условие, че останалата схема е калпава. Все едно да наливаме скъп бензин в запорожец от преди 30 години :ph34r:

 

Въпроса е и за какво искаш да ги сменяш ? очакваш по-добър звук или по-различен? защото ако е така най-вероятно ще трябва да се преправи схемата за по-добър звук :greenball:

 

При звука на дистърите ако се ползва диодно ограничение според мен оказват голямо значение и диодите (помисли над това)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Tube Screamer не е същински дисторшън, това е просто казано за маркетинг, понеже го използват за да буустват хай-гейн усилватели. Всъщност TS е буустър/лек овърдрайв.

 

туб скриимъра е овърдрайв

и на него си го пише :greenball:

клик

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, е аз за това съм написал драйв педали - не дисторшъни.

А разлика има като го смениш определено, но пък съм и съгласен, че и останалата част от схемата вероятно ще трябва да се пипне.

 

А в Метълзона к'вото и да набуташ все тая :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе да ви кажа, оувърдрайв вкъщи нямам в момента, но ще се радвам, ако запишете семпли с 2-3 различни операционни усилвателя. Въпреки всичко казано дотук, аз продължавам да твърдя, че разликата е малка, макар и осезаема, да не говоря, че често по-добрия звук е въпрос на вкус.

 

Ако имате възможност, запишете семпли, и неко човека чуе за какво иде реч.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

споменатия дист на милин камък съм го имал (и още се подхвърля на чаркове у нас - някой ден ще го съживя)

 

понеже съм слагал поне три вида опампове -звука е различен !

 

за да звукне тоя дист обаче трябва да се направи трю байпас - да се прескочи часта от схемата която е с полеви транзистори .

 

второ трябва да се сменят всички кондензатори по пътя на сигнала иначе схемата е адски близка до ДС-1 на БОСС

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.