Jump to content
Българският форум за музиканти

Как вадите по слух бас бе хора?


ludmata

Recommended Posts

Абе имам голям проблем - по слух мога да си извадя неща за китара и по слух мога да ги сравнявам дали всичко е ок, но не мога да правя същото с бас партиите. Чувам баса, но просто не мога да го диференцирам и да го сравня с моя бас... Абе и въобще как вадите по слух - аз слушам хващам китарата и каквото сабя покаже... Накрая отивам в нета вадя таб и ааааа така било :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Winampa нали има equalizer е там намаляваш високите плъзгачи и увеличаваш ниските и така се чува прилично - не всичко, но и това е нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много прост,лесен и вършещ работа трик е да вдигнеш плейбека 1 октава нагоре.по този начин баса започва да се чува съвсем ясно.А в днешно време има много софтуер,който може да свърши работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навремето и аз така правех. Имах двукасетъчен касетофон "Камосоник" :) , който можеше да прави презапис на бързи обороти и така... Натисках с химикалка щифтчето във второто гнездо и връти (гъза дръти....) :)

Сега к'во ше му е. Софт табс, прочее лиготии :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе имам голям проблем - по слух мога да си извадя неща за китара и по слух мога да ги сравнявам дали всичко е ок, но не мога да правя същото с бас партиите.

Въпрос на нагласа и на практика. Аз с баса нямам проблеми да вадя каквото и да е, ама "тънките струни" на китарите хич не ги чувам. <_>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Както пише МДфк най-добре е да познаваш колкото се може повече песни, независимо как си ги научил, дали от Гитар Про-то дали от някой който ти ги е показвал, но колкото повече песни знаеш толкова повече новите песни ти се струват по познати и по лесни за вадене и т.н. ... докато в един даден момент вече нямаш нужда от помощници и единственото, което може да те спре да извадиш някоя песен са или бързината, или настроиката, или нещо, което не зависи от слуха ти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Абе имам голям проблем - по слух мога да си извадя неща за китара и по слух мога да ги сравнявам дали всичко е ок, но не мога да правя същото с бас партиите. Чувам баса, но просто не мога да го диференцирам и да го сравня с моя бас... Абе и въобще как вадите по слух - аз слушам хващам китарата и каквото сабя покаже... Накрая отивам в нета вадя таб и ааааа така било :P

 

Пробвай да махнеш излишните низки честоти. Те звучат готино но понякога пречат. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Еми първо налучкваш на акустична примерно, основните акорди на песента, ако те мързи - вадиш ги от интернет, макар че НЕ Е препоръчително. После започваш да ги свирш на бас-а като удряш само основните тонове на акорда. Ако има някакви украшения, трябва много внимателно да се заслушаш дали са арпежи или разлага 5-ици или пълни акорди (трябва да знаеш горе-долу как звучат акордите - мажорен, минорен, умален, сус и т.н...). Ако пък е по гамата, най добре е да си го изтананикаш (аз така правя) и после всеки тон поотделно да си го изпяваш и да го налучкваш на бас-а. Ако ти е по лесно, можеш завъртулките първо да ги налучкаш на 1-ва струна, пък после да ги транспонираш с 1 октава или там кокото е в оргинал.

Това е моят метод, на мен ми помага :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За елементарните неща е ясно, за по-сложните ги вадя тон по тон - спирам плейбека точно на въпросния тон , намирам го , после на следващия , и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Привет на тайфичката хе хе

Ами понякога макар и неуспешно ползвам ето този плъгин за уинамп (имам чувството, че са го направили с мисълта "ей да имат и ония, с х..вете в ушите, шанс да поизвадят някое парче")

Казва се Pacemaker plugin, а линка ако преживее деня е този http://www.surina.net/pacemaker/download.html.

 

Ама да знаете "На прост човек пари не му отиват" - перефразирайте си го както искате :metalist: (на мен например каквито и програми да ми сложат то докато не си ги извадя от ушите ..... )

 

1.gif

 

Чао и успех!

Редактирано от hippie
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина със забавянето на оборотите ваденето ше стане доста по-бързо, само че не можахме да разберем как точно се работи с тази програма, можеш ли да ни упътиш как точно се действа? И запазва ли се същата тоналност след като се забави?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.