Jump to content
Българският форум за музиканти

Дърводелска агресия


Recommended Posts

Зрдавейте,

 

отдавна се каня да драсна една темичка, но чаках да завърша проекта. Тая събота най-накрая сглобих всички партакеши, тъй че смятам вече съм готов

 

Ми да почвам по същество

Като начало ви трябва китара, върху която да издевателствате, в моя случай старо басче "Кремона" :read: Боята беше брутално изсъхнала и олющена. Вместо един страп болт имаше обикновена видия за дърво 8-ичка, a другия си е неизползваем

 

1253302770a2047128084b79883046l.jpg

 

Първото което му причиних, бе да сваля боята. Бавно и мъчително начинание, както всеки, който е боядисвал китара знае! Накрая приложих за плоските страни на тялото и по-брутални мерки, като взех една пропан-бутанова горелка и свалих остатъчната боя с една шпакла. Много лесно става, само дето трябва да си свалил преди това боята на поне 1-2 помещения от соц панелка, за да не стане гафа "ама що дървото изгоря? :( "

 

1253302770a2047166518b143871342l.jpg

 

След като твърдо бях решил, че китарата няма да бъде вече "мики маус" както чувам братушките (май само те :lol: ) наричат този тип китари (с равни рога), ами ще бъде а'ла Gibson SB, се наложиха малко дърводелски интервенции: Първо по един реферънс на Gibson SG нарисувах приблизителните срезове, после изрязах ненужните парчета със зеге с нож за метал на висока скорост (за да роши най-малко) и останалото взех с помощта на шкурка облепена на главата на електрическа дрелка.

 

1253302770a2047199677b743034506l.jpg

1253302770a2047215959b15698547l.jpg

 

Скосяванията поради липса на лентошлайф или друг уред за снемане на материал с въртящ се прибор за снемане, взех пак с шкурката и дрелката. За шлайфане мисля 500 беше най-фината която съм използвал, като преди нея минах през 60, 80, 120 и чак тогава 500. Междувременно изрязах тапи, за да запуша част от дупките, които са били прикривани от предния пикгард, като после замазах цепнатините с кит за дърво и след това изшкурих със шкурка 500:

 

1253302770a2047248612b890631468l.jpg

 

След това изрязах дупка на задната страна на тялото, за достигане на електрониката и капак от някаква пластмаса, която сестра ми беше домъкнала като й правехме дипломната работа:

 

1253302770a2054388767b836495017l.jpg

 

След това, поради неразбирателство не можах да намеря грунд за дърво под формата на спрей (да знаете не се води грунд, а Primer!), взех една кутия обикновен грунд за дърво и минах грифа и тялото 2-3 пъти.

Последва неколкократно боядисване с черна боя с гланц (съжалявам не мога да ви кажа в момента марката, но ако има заинтересовани ще проверя). Процеса на боядисване няма да го обяснявам има си специална тема за това малко по-нагоре... В края на краищата стигнахме дотук:

 

1253302770a2141807596b234403328l.jpg1253302770a2141807769b474044313l.jpg

 

ВАЖНО Е МЕСТАТА НА СГЛОБКАТА ДА НЕ БЪДАТ БОЯДИСВАНИ! Облепете с тиксо преди това!

 

След това свалих черната кофти боя от фборда и изрязах къстъм инлеи от същата бяла пластмаса, която ползвах за пикгарда. Теглих няколко ръце орехов байц и сега по-отдалечко в леко нетрезво състояние може и за махагон да мине :P Голям зор беше с тия инлеи, защото снемах размерите от една картинка 8-9 мегапиксела и после правех по отношенията на картинката отношения и размери за моите инлеи. Абе зор голям беше, то и смех голям си беше/е де ама нейсе... А щях да забравя, че понеже имаше лайсни (които както в последствие рзбрах бяха заедно с пикгарда от КАМФОР! :blink:), парчена от които бях загубил или просто ги нямаше от същата легендарна пластмаса направих липсващите елементи. Точките ги направих с черен перманентен тънкописец и стана що-годе добре

 

Следващата задача, бе да сложа лого. Чудих се как да го направя, чудих се и най-накрая взех малко рекламно фолио, намерих си някакъв готин готик шрифт и на лазерния принтер си изпечатах кунтурите, по които после изрязох буквите и ги залепих... Резултата поне за мен е задоволителан :blink:

 

1253302770a2251881857b290475561l.jpg

 

Следващото, което сторих бе да си направя пикгард. Принципно в плана се включваше да ходя да го режат на лазер, както и да преникелирам хардуера, но нито ми остана време, нито пари за никелирането ми се даваха, та останах без никелиране и без лазерно рязан пикгард ;) За това процедирах типично по български и си го направих на ръка :D Взех малко паус, който ми се въргаляше в последно време, и прекопирах контурите на китарата. След това си намерих картинка на пикгард за Gibson SG, от която гледах, докато рисувах пикгарда. Накрая прекопирах пикгарда на милиметрова хартия, поизгладих къде каквото трябваше и го изрязах пак от същата черна пластмаса, която ползвах за капака, но й сложих отдолу един слой тънка бяла пластмаса, за да копирам максимално точно пикгард а'ла SG :metalist:

 

1253302770a2731924960b64680802l.jpg

 

Междувременно ударих на басчето... хъмм... колко? 7-8 ръце лазурен лак за дърво с UV защита (в Бриколаж го има по 5,75/флакона).

 

Понеже единия ключ пък беше със счупена дръжка се поитах да си излея нова, като топих пластмаса в калъп от сапун, който бях направил от друг ключ... Ми с две думи не стана, ами Евтим ми даде един негов...

 

Следващата стъпка беше електрониката и екранирането. Съжалявам на този последен етап от тунинга не съм правил почти никакви снимки, но за сметка на това в другите теми има предостатъчно и за wiring и за екранирането бе въобще стигат си и ония. Само че не мога да се сдържа да се похваля със величествените части на бг соц завод кремона:

 

1253302770a2732106869b348262042l.jpg

 

Така и не намерих 500к лог пот затова си симулирах кривата с едно съпротивление (миля че накрая сложих 1Мом, защото сякаш най-се доближаваше до кривата на лог функцията ), а понеже с РокоБГ така и не се разбрахме за тоя ключ, пък и SB 350, 400 и 450 са с два единични ключа сложих и аз така 2 - за всеки адаптер по един :lol: Капачки за потовете си харесах и взех (пък и цената им ми допадна ) и дотук беше електрониката

 

Накрая понеже бях хвърлил прекалено много пари взех един пакет струни 45-105 от РФ за 12 кинта и сглобих всичко

 

В края на краищата се получи ето това:

 

1253302770a2732271227b963948415l.jpg

 

За тези които искат кратка равносметка на извършената дейност - ето я:

 

1253302770a2732271468b637996644l.jpg

 

Остана ми само страп болтове да сложа, но те не са чак толкова страшни

 

за тези, които искат да видят повече по работния процес можете да проследите всички снимки, които съм направил по този проект тук!

 

Благодаря за вниманието и се надявам малката статийка да се е оказала полезна поне на някого. Благодаря за помощта и на пакман и Евтим, които ми помагаха със съвети по време на процеса

 

Айде со здраве

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:blink:

 

Отстрани силуета ти е неравен, а и долните краища на пикгарда не ме кефят нещо, но като цяла си е станало прилично. А и като вземем предвид началното състояние на баса, направо си е чудо !!! :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, адаш:cheers:

Ха-ха, това много ми хареса:

 

...Понеже единия ключ пък беше със счупена дръжка се поитах да си излея нова, като топих пластмаса в калъп от сапун, който бях направил от друг ключ... Ми с две думи не стана, ами Евтим ми даде един негов...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде е админа когато ти трябва - пин пин пин!!! :rolleyes::):)

 

Браво човече, много добра работа си свършил.

Ако смениш адаптерите сигурно и звука ще е на ниво. От какво дърво е китарата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво vlex :) Страхотно си се справил. Направо не съм си и представял, че от такава недодялана соц. пръчка може да се получи една красива ретро баскитара. :rolleyes:

Да си свириш на нея със здраве много да и се кефиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за топлите думи :D

 

@феникс: братко идея си нямам от какво дърво е китарата. Предполагах че е от чам, но ще е прекалено изродско да е от чам :) Аз и фретборд мислех че е орех, ама щото орех не съм виждал откак не съм влизал в дърводелска ръботилница (вече четвърта година), тъй че и фборда не е орех :D Иначе баса шуми учудващо малко. Малко повече от неекранираната ми китара на хъмбъкер, при положение, че на баса и двата адаптера са сингълки и то от любимите ни "плюнка в пликче" адаптери - тези, на които намотката, безразборно навита жица, е нахвърляна в едно целуфанче :D

 

Иначе адаптерите ще се сменят определено, но и на този етап :D

 

Благодаря още веднъж за фийдбек-а :D

 

Со здраве

Владо

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Умишлено прилича на Gibson SG като всъщност се доближава по-скоро до SB-серията. Ами около 2 месеца защото нямах време да се занимавам всеки ден, но иначе мисля че можех да се справя и за не повече от 3 седмици :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страшен си! Много готино в станало басчето и мн се кефя всеки път като чета тема как някой си е стегнал старата пръчка. И аз трябва да го направя някога с един мой зъл телекастър, ама не се очертава скоро. Поздравления за свършената работа и успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.