Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно лампи


vlaefff

Recommended Posts

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ми цените ги има на сайта. Начините за плащане също. Шипинга е 12-18$. Две лампи ще ти дойдат скъпо, няма особено сми. Освен ако не се комбинираш с някой, но най-добрия вариант е да си намериш оттук, няколко човека ти предложиха услугите си... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре а какво ви е мнението за Тесла ламбетата, защото гледам, че из Софийските магазини за електроника може да се намерят 83-ки за по 2-3 кинта парчето. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами да ама защо? аз примерно съм ги слагал на най различни усилватели от правен маршал до пиви класик и си работят нормално...нито тона се променя драстично нито усилвателя работи зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е за такива неща човек да си ползва ушите - ако не намираш разлика, значи това са твоите лампи и тогава няма смисъл да даваш пари за други. Ако друг вид лампи ти звучат по-добре, значи това са твоите лампи. В такъв случай марката и производителя са без значение. Убеден съм, че ако се направи един сляп тест повечето от участниците доста биха се объркали и затруднили.

Между другото цените на лампите в магазина на JJ ми се виждат височки, ако изключим 300В, но това е друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е за такива неща човек да си ползва ушите - ако не намираш разлика, значи това са твоите лампи и тогава няма смисъл да даваш пари за други. Ако друг вид лампи ти звучат по-добре, значи това са твоите лампи. В такъв случай марката и производителя са без значение. Убеден съм, че ако се направи един сляп тест повечето от участниците доста биха се объркали и затруднили.

Между другото цените на лампите в магазина на JJ ми се виждат височки, ако изключим 300В, но това е друга тема.

 

Аз абсолютно се присъединявам към това становище...бях дал 100$ за комплект Руби тюбс 3х 12Ах7 + 4хЕЛ 84 от Норвегия за Пиви класик 30 комбо и звучаха много меко и "благо" така да се каже...докато с руски светлана за по 1 лев от бракувани партиди по магазините за електроника в софия кубето звучеше с убийствен "резак" за здрави неща беше къртач....но ламбетата много дрънчаха отзад от вибрациите...което при усилен звук не се чуваше даже хич... и на мен по скоро ми се струва, че тука като се говори за микрофония май нещо от сорта на това дрънчене се подразбира защото то звучи така...иначе тя микрофонията няма как да стане ако адаптрите на китарата са ок...не виждам причина просто...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тука като се говори за микрофония май нещо от сорта на това дрънчене се подразбира защото то звучи така...иначе тя микрофонията няма как да стане ако адаптрите на китарата са ок...не виждам причина просто...

 

Това за различни видове "микрофония".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"... Само не разбрах как една лампа 12АХ7 може да е хем HIGH GAIN, LOWER GAIN, NON MICRORHONIC и MICRORHONIC ..." - Очевидно, това няма как да се случи :) :read: Очевидно изобщо не си правиш труда да прочетеш постовете на другите и обмислиш отговора си.

В стремежа си в един пост да покажеш наведнъж знанията си по Звукотехника, Автоматизация, Електроакустика, Акустични и Звукотехнически Измервания, Силова електроника, Конструиране и Сервиз на Про апаратура те подведоха. Молбата ми е друг път, когато се наложи да обсъдиш устройство, което не си виждал, и вероятно няма да видиш изобщо (да не говорим, че изобщо нямаш идея за архитектурата му) ... да си направиш поне труда да разбереш какво по-неуките от теб пишат, и поне да разбереш, че ставаше дума за няколко различни гнезда за лампи, а не за едно и също, в което едновременно се слагат хай-, лоу-гейн, балансирани, небалансирани, електрически крушки за осветление, лунички и прочие ...

 

"... А какво означавa BALANCED ..." - надявах се ти като специалист да ни осветлиш по въпроса Но тъй като да чета постовете ти за мен е малко губене на време - се обърнах доректно към Меса. Отговора ще пусна тук, за да няма съмнения :read: А и най-вероятно @Метълхамър-а ти отговори ...

 

"... Редовно ми се случва да се дават описания на претенции за звук, а после се оказва, че не е точно това което е искано ..." - най-вероятно това се дължи на невъзможността ти да свържеш теоретичните си познания в приложен резултат, което мен лично не ме учудва

 

"... И накрая, беглите технически познания не бива да са основа за високо самочувствие ..." - и аз така казвам, добре е да се замислиш, :D когато искаш да направиш огромно впечатление с един пост, това просто не се случва :read: аз лично не бях впечатлен :)

 

И наистина, за да научат съфорумците истината, ще публикувам отговора от Меса, на въпросите ми :D За да не се налага да четат мнения пълни с уклончиви становища и приблизителни величини - като ХОМО САПИЕНС :D ВАН ГОГ, МОНЕ и платната им :D

 

Айде със здраве !

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, последното мнение беше малко прекалено, и също беше доста заядливо и неосновано, със леко изсмукани от пръстите аргументи, та реших да се включа.

 

Усилването по напрежение на триода ECC83 е около 100. Всички лампи тип ECC83 се правят така, че да имат усилване, максимално близко до 100.

Има леки толеранси, например, можем да намерим екземпляр с усилване 96, такъв, с усилване 103, но, едва ли ще намерим такъв, с коефициент на усилване 20, ако ще и 10000 бройки да си купим. Причината за това е, че в завода, лампите, които не отговарят на спецификацията се изхвърлят, или по-вероятно - рециклират.

 

Също така лампата работи по определен начин, заради пространственото разположение на отделните елементи в нея, и химически обработените повърхности на електродите, и една лампа ECC83, която има коефициент на усилване 20, според мен ще има някакви видими с просто око конструктивни дефекти по нея, или пък различно оцветяване на електродите,иначе с нейната конструкция няма как да се постигне толкова малко усилване. Това е все едно да имате 2 шишета, напълнени на око с вода почти до горе, едното да тежи 1 килограм, а другото - 200 грама.

 

Ако наистина на това място в усилвателя трябваше да има лампа, с усилване 20, инженерите нямаше да избират между 10000 лампи, идващи от завода, една дефектна, с усилване 20, а просто щяха да използват друг вид триод, като 12AU7, например, който по принцип си има необходимия в случая, малък коефициент на усилване.

 

Предполагам, че това LOWER GAIN е някакво измислено понятие, което иска да каже, че лампата просто звучи така, сякаш има по-малко гейн, звука и е по-чист от нормалното.

 

Иначе различията в звука на различните лампи е факт, някои звучат живо, други - остро, трети - меко, четвърти - басово. Тези различия се дължат на неща като конструктивните различия между лампите на производителите(видими с просто око), както и на различната химична обработка на активните повърхности, на възрастта на лампата, температурата на нагревателя и, и дори в екстремни случаи, и на температурата на въздуха.

 

Микрофониите се дължат на хлабава конструкция, или на разхлабена такава, в резултат на дълготраен механичен(и звуков) стрес.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ами каквото почукало - такова се обадило общо взето.

Явно човека реши да каже всичко, което знае наведнъж, но за съжаление отговори от рода на "може би ...", "предполагам ..." (от хора, които явно демонстрират "знанията" си в областта и имат огромни претенции, както се видя) изобщо не са ми полезни, още по-малко на човека, който пусна темата ...

Затова както казах, обърнах се директно към специалистите от Меса Буги Сървис-а, за да не си губя повече времето в безсмислени разправии.

Та като получа отговора, ще го сравня с този на "специалистите" за да видя за какво става дума, понеже аз не съм спец по електроника. Даже ще го постна тук - сигурен съм, че на много хора ще им е интересно да прочетат мнението на истинските гурута в областа, а не на самозванците :blink:;)

 

Със здраве! :hello:

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данчо - като на много близьк приятел ти казвам,може някой ден да опреш до Парния Валяк.

Ако си прочел внимателно - от сайта на китарния фрийк -може да останеш с погрешно впечатление, че може да хакнеш ECC 82 ,ECC 81 - в триаксиса -

и ще го прецакаш.

Знам, че не си зле с парите - и не дай си боже, ако се повреди,може и до щатите да го пратиш на Рандал,

но по евтиния и бьрз начин, да се оправи - някой който разбира оттук.

А разбиращите са малко - и с различно ниво на познанието.

За София ситуацията е такава

Владо Балев - има неща които ще ти оправи и неща които няма да може,

следващото ниво е Румен Спасов ,който е много зает - и общо взето ремонтите ги вьрши като услуга на приятел( с него сме много добри приятели - няма проблем).

Обаче какво се случва - поврежда се екзеф главата - давах я два пьти на Румен - и я пооправи,но драйв канала - не.И каза от мен - толкова.

Обаждам се на Балев -като разбра че Румен я е гледал - направо се отказа.

А повреди които Владо не е успявал - РУмен ми ги е отстранявал.

Опрчх до Парни Валяк - и проблема е решен.

Иначе какво - 90 евро за пьтни разходи и поне още 100 за ремонт от Jochen Koeckler - AmPservice.de - а мерси.

И с Ли Джаксьн се имам(купувал сьм преамп от него и си пишем по майла) - и в щатите мога да го пратя за ремонт - нали се сещаш какви са цените...

За Германия и за Щатите - сьвсем нормални...

 

За София - познавам още - примерно петима които поправят лампови апаратури - но след като, не сьм ги потьрсил - следователно сьм преценил ,че порблема не е по силите им или са били заети с нещо си.

За Грег от Варна - ясно е че е в час , но все пак сме от различни градове - а и километрите са доста.

Сигурно в Бьлгария има още няколко наистина разбиращи от лампови апаратури,които не познавам и не сьм чувал за тях.

В общи линии това е.

Прецени си ,дали не трабва да се извиниш за нападки кьм човек, който наистина разбира...

Пьк Рандал - дано прати повече яснота по вьпроса с триаксиса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много кофти пост

 

Хайде сега да си дойдем на българщината:

1. Онея "специалистите от меса " -хамериканците разбираш ли са ебати гуротата - вие тука да го д**те .

 

2. Абе аз съм бати пича ве на кви ми са праите във тоя форум мен ша ма учите ????

 

Данчо когато не знаеш кой човек стой срещу тебе и какви знания и практика има е много лесно така да се заяждаме онлине да се хулим да се плюем.

 

Хайде един път да се държим малко на ниво и да изтискаме максимално полезното от тоя форум а не само да се караме и модераторите да местят постовете в коша.

 

И не на последно място има хора във форума от които може само да учим

а не да ги гоним със заядливи постове и жлъчна реч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.