Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампов усилвател, подходящ модерен метъл


Rezachka

Recommended Posts

А кога ще си поговорим за това колко е практичен един 100 ватов лампов усилвател, с 4х12 или 2х12 кабинет, за домашно свирене в панелка? Пък било то и с атенюатор. (за без такъв въобще да не говорим. Тия "мчи то моя на 1, 1.5 пак си звучи добре.." можем да ги оставим настрани).

 

Ясно, че кеф цена няма, особено за този, който може да си го позволи, било то само и единствено като хоби-свирня, ама в тоя форум предимно си говорим като някакви елитари, които може да обсъждат сериозно само и единствено за техника и китари, струващи общо 6-8 бона. Другото е плява и "по-добре събери парички за по-скъпо и хубаво".

 

Имаше един стар виц за юпита:

Навън почна да вали сняг..
-Мани ги бе, комплексари!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти сега не ми обяснявай,че готина китара и 100 ватов лампов амп звучат кофти в апартамент,защото ставаш смешен.Не мисля,че съм се минал,даже обмислям ъпгрейд с Меса марк 5 и не смятам да ползвам атенюатор.Щом смяташ,че с 1000 лева бюджет за китара и амп си ок супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво търсиш. Със сигурност, с 1000 лева за усилвател и китара, не можеш да направиш достатъчно добър и класен звук, за записи.

 

За домашно свирене и дори репетиции обаче, в зависимост от това, колко по принцип си музикален и колко добре можеш да си избереш китара (а и по принцип - какво точно в този момент може да изпадне втора ръка), можеш да постигнеш най-малкото, доста приличен звук за тези цели.

 

Въпросът, освен до възможности и цели, опира и до отношение (максимализъм, практичност и т.н.).

Със сигурност обаче може да се каже, че от всичко, най-важно за звученето е, колко добре свири човек.

Със всичко, освен най-ниският клас техника, която по принцип не става, добрият китарист може да звучи доста добре.

 

ПС: Rezachka, взе ли решение?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте отново ;)

Само информативно, вече взех усилвател, попаднах на много добра оферта от съфорумник. Очаквам кабинета и китарата да пристигнат скоро от томан.. Като дойде всичко ще показвам.

С този бюджет който споменах в началото, могат да се вземат доста добри амп+кабинет, но сега като си сметнах колко още трябва да дам за педалчета, педалборд, кабели, че и струни... става по-сложно.

Относно свиренето в блока, поне не е панелка :) Ампа който взех има вграден атенюатор. Пробвах го преди да го взема, вярно е че намален не вади такъв звук, както усилен, но мисля че си заслужаваше. (имайки предвид цената.. колкото сегашния ми Line6 като нов) Нямам предвид, че звучи зле, харесва ми, много повече от сегашния ми амп.

Иначе след като веднъж подрънках в репетиционна... ще търсим хора да се събираме някъде, вече нямам намерение да си го държа само вкъщи, но това ще е за напред. (че и кола с по-голям багажник май ще трябва хаха)

Благодаря отново на всички за мненията и съветите.

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Надявам се, да сме били полезни.

А по отношение на сградите и звукоизолацията - всяка жилищна сграда, която няма двоен под или таван, е "панелка", или по-зле. ППП са чуваемо по-зле от панелките, ЕПК - горе-долу там някъде. Тухлените сгради с тънки плочи - по-зле и от панелките.

 

Единствено в богаташките кооперации от 30-те години, от всички по-масови сгради, съм усещал, че е по-прилично.

Оттам идва и мнението ми, че последните по-масово разпространени сгради, които са строени наистина с мисъл за тия неща, са някъде още от преди соца, или най-късно от началото му. За масовите нови "луксозни" кооперации от кашон и стиропор, не искам да обелвам и дума. След соца, малко преди яките мутро-години, имаше едни опити, като "Колонел" за относително прилично и среднодостъпно строителство, но те останаха в историята.

 

Имаш ли съседи - все тая.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Разбирам какво имаш предвид относно блоковете.

Аз панелка викам на тия, сравнително скорошни сгради, чиито стени са от кнауф (не съм наясно дали има някакъв пълнеж въобще) или от онези леките бели тухли... Не знам как ги правят, но съм оставал на гости в такъв, и там дори телевизора да си пуснеш - пречиш.

Нашето е тухлена сграда.

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти сега не ми обяснявай,че готина китара и 100 ватов лампов амп звучат кофти в апартамент,защото ставаш смешен.Не мисля,че съм се минал,даже обмислям ъпгрейд с Меса марк 5 и не смятам да ползвам атенюатор.Щом смяташ,че с 1000 лева бюджет за китара и амп си ок супер.

Питaм колко е прaктично дa вземеш хaй-енд 100 вaтов лaмпов усилвaтел със съответния кaбинет (4 или 2 х 12), зa ценa от 3-4 бонa и товa зa дa свириш у вaс си, нa 1-2 усилен.

 

Дaли си де минaл с Месaтa и китaрa зa 2 бонa (или колкото тaм е) не знaм. Не прaвя сметкa нa пaрите нa хорaтa.

 

Случaйно попaднaх нa едни видео уроци в Тубaтa, нa Пинк Флойд. Двaмaтa китaристи ползвaхa едновaтов Blackstar с мултиефект, aмa tc electronic и звучaхa стрaхотно. При товa двaмa рaзлични китaристa, с рaзлични китaри.

 

Aко от 5 вaтa клaсен усилвaтел, бил той лaмпa или трaнзистор, не извaдиш добър звук, нямa и със 120 вaтов и с Фендър Делукс дa успееш...

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък гледах Марк Мортън и Уил Адлер двамата разцъкват Меса марк5 и роял атлантик в каравана без атенюатор с кабинети както си му е реда и не се чува кофти.Сравнения с Пинк флойд са неуместни.В твоя случай гроздето е кисело,щото е нависоко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ламби, според мен си прав за това, че немалко лампови усилватели звучат прилично и тихо (ако това е, което искаш да кажеш).

 

Аз бих добавил, че голяма част от усилвателите, които звучат зле на силно, също звучат нелошо на тихо.

Именно на усилено са големите разлики. На тихо... ами, тихо е, какво да кажем повече.

 

Това с домашното свирене, се изтъква във всяка втора тема, и все става дума за едни панелки...

С атенюатор или без, все ще е тихо и няма да е, като на усилено. Без значение колко е скъп усилвателя.

С други думи - в подобни теми все става дума за едни страшни техники, с които стават едни неща, които по принцип, няма как да станат.

После се задъвква въпросът за евтините боклуци и мега-яките скъпи усилватели.

Накрая се пише много повече, отколкото се свири и файдата от цялата работа не е много голяма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Aми свирене му е мaйкaтa...

Aмa форумa е място, където сме седнaли дa се докaзвaме колко сме прaви в изборa си нa техникa...

И рaзбирa се, когaто някой отнесе въпросa лично (Лaмби), особено aко говорим зa скъпa техникa и aпaрaтурa, преднaзнaченa зa стAдиони, a не пaнелки (пaк)... излизa, че си губим времето, нaй-вече. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Месите (или поне тези, които аз съм пробвал) не звучат добре на хай-гейн сетинги и нисък волюм. Моето ректо е кошмарно тихо. Пробвах и с няколко атенюатора (Koch, Soundman и Two Notes Torpedo, който ползвам в момента) и саунда се променя и пак не ми звучи добре. Ако обаче сложиш някакъв dummy load и вземеш звука на преампа и после само добавиш кабинетни импулси на компа за запис става добре.

Защо не ми харесва тихо? Като начало саунда е тънък, защото няма достатъчно плътност от пауър амп секцията. Оттам и проблема с кабинета. Ако е тихо говорителят няма как да се раздвижи. Саундът е плосък и безжизнен. Не диша както се казва и няма тяга.

Виж за 1000 лв бих си взел една китарка и бих си ползвал плъгини. Резултата пак няма да е лош. Важното в случая не е бюджета а музикантът зад устройството. На мен и амп за 10000 лв да ми дадеш, Кольо например ще звучи по-добре с процесор Корг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако обаче сложиш някакъв dummy load и вземеш звука на преампа и после само добавиш кабинетни импулси на компа за запис става добре.

 

Предполагам, имаш предвид звука на ампа, защото с dummy load, "звучи" и крайното стъпало. Аз бих добавил още една информация.

Когато се ползва dummy load, проектиран така, че да имитира импедансната характеристика на китарен говорител, и от dummy-load-а се взима атенюиран сигнал с линейно ниво за запис, промяната в звука идва не само от това, че крайното стъпало е натоварено, а и от това, че амплитурно-честотната характеристика става различна - усилват се честотите около резонанса на "говорителя" и също има повечко високи честоти - както при свързан истински говорител. При транзисторно крайно стъпало, разликата едва ли би била чуваема, защото транзисторните усилватели обикновено имат много ниско изходно съпротивление (висок Damping Factor). Повечето китарни лампови усилватели имат по-високо изходно съпротивление, което кара импедансната характеристика на говорителя да става "по-чуваема".

 

Не съм изследвал схеми на атенюатори и не знам дали товарят крайното стъпало по този начин, както така проектиран dummy load, но предполагам, че поне част от атенюаторите - не. Допускам, че това може да е една от причините за нехаресването на саунда на някои от атенюаторите - няма го характерното бумтене на честоти около резонанса на говорителя и високите са по-слабо изразени.

 

Със относителна сигурност мога да кажа например, че атенюаторите, базирани на резистивни делители, няма да изглеждат като говорител за изхода на усилвателя, тъй като импедансит ще стане много по-"реален" и по-малко "имагинерен" (реактивен), заради добавянето на резистори (които са почти изцяло "реален" товар). При лампови усилватели, това може осезаемо да промени АЧХ, в сравнение със случаите, в които е свързан говорител.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попадна я :) Ама и аз попаднах на купувач...че ако ви изкарам предложенията които получих за тоя амп, някои са направо като вицове.

 

Освен това имаше и възможност да го сравни с други 2 лампови ампа предложени в тая тема.

Да ти е честит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.