Jump to content
Българският форум за музиканти

Voltera: устройство за създаване на печатни платки в домашни условия


Recommended Posts

Ето какво ми споделиха днес във фейсбук:

 

Всеки, който самостоятелно е правил печатни платки, знае че е необходимо начертаване на пътечките, тяхното прехвърляне върху фолирания текстолит, разяждане, пробиване, нареждане на елементите и разпояване. В домашни условия не е лесно да се направят платки със съвременни електронни компоненти, при които пътечките са тънки и близко разположени. Компанията Voltera явно е добре запозната с това и предложи собствено автоматизирано устройства за създаване на печатни платки в домашни условия.
 

434C_54DDD93A.jpg



Voltera V-One е проект, който набира средства чрез потребителско инвестиране и на който е необходима инвестиция от $70 хиляди. Към настоящия момент проектът събра чрез Kickstarter над 267 хиляди американски долара. Принципът е следният: използва се струен печат на пътечките чрез специална сплав, съдържаща сребро. Voltera директно печати пътечките върху текстолита, подобно на плотер. Според фотографиите, възможно е и създаването на метализирани отверстия и падини. Представеният прототип може да създава двустранни печатни платки.



1D44_54DDD93A.jpg



Устройството разполага с три глави - за пътечките, за нанасяне на изолационен материал и за дозиране на тинола. След нареждане на електронните компоненти, запояването може да стане с помощта на поялник или вана.

Много интересен уред, който явно ще успее, но е доста скъп - 1200 американски долара.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак услугите на платкаджийниците са много по-достъпни...

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Интересно в това устройство е, че нанасят проводимия слой, а не го отнемат. Защо така са решили - не знам..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А най-добре една A4 формат CNC фрезичка, може много други неща, включително и платки.

Само дето се изискват и не малко умения и познания за боравенето с подобна техника за това по-добре платкаджийници

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не само заради уменията необходими за работа с фреза, тя е неподходяща. Има подробности като: отвори, солдер маска, сервизен печат, метализация...

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CNC-то ще направи отворите. Ще се оправим и без солдър маска и сервизен печат. И на метализацията и се намира заместител. Затова е DIY и се прави вкъщи, не във фабриката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Така де, но си има своите недостатъци. Може и с принтер, може и с асвалтлак, за да е по-олд скуул :greenball: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за недостатъци не се сещам повечето хоби CNC машинки гонят точност от 0,01мм и са много подходящи:

Аз платките си ги правя по този метод и си е екстра!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Набързо намерих една машинка > http://abcnc.de/shop/en/detail/index/sArticle/234

Струва 1000 лева. Колко ще излезе машинния час нямам идея но да приемем 5 лева на час (само за консумативи и амортизация).

Два броя печатни платки по 1 dm^2, едностранни, без солдер маска и сервизен печат струват около 6 лева за брой в платкаджийница.

На показания по горе клип две платки по 0,25 dm^2 ги чегърта половин час, на всичкото отгоре бяха започнати. За един квадратен дециметър ще ни трябват поне час и половина или иначе казано 7,50 лева за брой. Излиза че цената само на база машинен час е по-висока от тази на платкаджийниците. Изобщо не става въпрос за изплащане на първоначалната инвестиция.

Ако вземем само стойността на машината, 1000 лева. Аз лично за една година за изработка на печатни платки плащам средно около 150 лева. Платките се поръчват с всички екстри: солдер маска и сервизен печат, количеството на слоевете е според нуждата.

От това следва че аз за шест години и половина ще изплатя фрезата (приемаме нулева цена за машинен час), като през това време ще ползвам компромисни печатни платки.

В заключение мога да кажа че изработката на печатни платки с CNC фреза е рентабилно само в случаите когато имаш достъп до такава машина и можеш да откраднеш машинно време.

 

ПП Тези прости сметки могат да се приложат с пълна сила и към устрйството с което започна темата... Изводите са същите.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... изработката на печатни платки с CNC фреза е рентабилно само в случаите когато имаш достъп до такава машина и можеш да откраднеш машинно време.

 

ПП. Тези прости сметки могат да се приложат с пълна сила и към устрйството с което започна темата... Изводите са същите.

:godbless:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така е. Това е и причината, най-ползваният, в много случаи достатъчно добър,евтин и достъпен метод за прилично бързо правене на печатни платки в домашни условия е методът с лазерния принтер, с който при малко повече старание, стават и двустранни платки.

 

Ако човек иска по-добри платки от това, най-разумният вариант е платкаджийница.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми аз си имам вкъщи малка (сам съм си я правил) :blush: точност 2 микрона, работен ход 600мм на 800мм до колкото за методите на мен ми е най-удобно да метна листа на масата и да си пусна файла.

 

Ето я докато я събирах, платформа linuxcnc

 

667de2c00dce4304.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъшност имам но предпочитам да не ги качвам тук, тя не е завършена на 100% има още малко работа по нея. Само ще споделя, че китайските А3, А4 формат такива стават само за платки и дребни неща (меки материали), при мен е вложено много труд и мислене по конструкцията, като идеята от начало беше да се работи алуминий 3D 

Готиното, е че с това нещо можеш да си направиш всичко:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.