Jump to content
Българският форум за музиканти


anto17

Recommended Posts

здравеите реших да си зглобя колони сам , но разбрах че не е толкова лесно. реших да си взема 2 колони ( http://www.hit-electronics.com/ozvuchavane/niskochestotni-govoriteli/15-incha-38sm-18-incha-48sm-grupa/vg-fml1565.htm ) и 2 хорни ( http://www.hit-electronics.com/ozvuchavane/visokochestotni-govoriteli/horni-grupa/vg-f-18-6146.htm ) но разбрах че ще ми трябва и филтър. Така че решх да попитам какъв филтър ми е необходим и дали е необходим въобще ? и дали си струва да се занимавам ?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не знаеш дали ти трябва филтър мисля, че е най-удачно да си спестиш време/главоболия/пари и да си купиш готови озвучителни тела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са т. нар. crossover филтри, които ти разделят входния сигнал на ниски и високи честоти за различните говорители. Какъв тип филтър като спецификации, зависи от дизайна на колоните, двулентови, трилентови, импеданс (тук теоризирам, тъй като нямам практични умения) и пр.

Аз не бих се наел да си правя сам колони при това предлагане на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На страницата където си купил говорителите има няколко двулентови филтъра:

 

http://www.hit-electronics.com/ozvuchavane/za-doma/tonkoloni-aksesoari-grupa.htm?page=1

 

 

Но както ти казах аз нямам практическия опит за да ти препоръчам точния модел, според мен ще е най-добре да питаш хората от магазина кои са най-подходящите за твоите говорители.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственият смислен отговор в темата е този на Baby Thomas.

Да се препоръчва търсене на съвет от некомпетентен търговски служител е много неправилно и безотговорно.

В общия дух на темата обаче една глупост в повече няма значение.

Както споменах преди време - 

^^ Добре, че форумът не е на медицинска тематика... Сума ти смъртни случаи щеше да има.

Което разбира се не променя нищо. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинете момчета но аз просто искам да знам дали има разлика когато има филтър и когато няма ? и когато няма филтър какво може да се случи със колоните ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

здравеите , 

взех едни филтри но ми не ми обясниха как мога да го свържа към 1 колона и 1 хорна.

Ако можете да ми кажете как мога да ги свържа - ето това са филтрите http://www.hit-electronics.com/images/products/small/filtar-tonkolona-2-way-12db-okt.jpg

колоните са 8 ома :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без филтър гори високочестотния говорител, а баса свири гъгниво. На показания филтър (на малка снимка) си пише кое къде се свързва. Гугъл преводача за In сигурно ще изпише "във", за по-надарените обяснявам - вход (има май и минусче и плюсче, евентуално е добре да се спазва тоя поляритет, а пък ако и на двата бокса е еднакво - супер!), а пък на изхода на филтъра има нарисувани пиктограми за съответните честотни диапазони, някак си в света се е наложило високите честоти да са нагоре в диапазона, а пък ниските (представяте ли си?!) са надолу в същия. Ама понеже (и що ли? - само объркват хората) високоговорителите са с по цели два входа, та май единият изход от филтъра е общ за двата говорителя - сложнотия, но с логаритмични таблици и взета първа част на Математически Анализ, горе-долу се оправя човек....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хвърляйки един поглед на страницата на търговеца открих това:

 
Извършва услуги свързани с къртене и пробиване
  •  Къртене на тухла, бетон, замазка, фаянс, теракот, мозайка,  на бани, балкони, фасади,покривни настилки.
  • Направа на канали.
  • Пробиване на отвори в стени и под. 
  • Направа на ВиК инсталации.

За целта се използват професионални умения и инструменти

 

Явно това обяснява защо  " не ми обясниха "... как се свързват филтрите , какви параметри имат, стават ли за чеп за зеле.

Не трябваше да се трие всичко от модераторите! Особено цялата страница обяснения как се правят филтри. Резултатът се вижда без очила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свържи ги както ти казва Пресли, Валяка ще ти изпише 3 поста за да ти каже как няма да стане. Общия изхода за говорителите е за 0.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако съм честен докрай - и с описаното свързване НЯМА да стане звучаща "тонколона", поне нещо ще мъца, но с какви изкривявания, с каква честота на кросоувъра, колко ще издържи хорната, дето е 30 Вата (разбирай реални 5) спрямо 15инчовия бас (1000 Вата - яката раута), пък и тоя филтър дали изобщо ще издържи на мощността - куп въпроси, на които отговора само късото съединение, в процеса на пробване, ще отговори.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значение има? Природата си знае работата. Тя ще оправи нещата.

ПП. Особено електролитният кондензатор е черешката на тортата  :)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.