Jump to content
Българският форум за музиканти

Китари с един бридж адаптер


NamelessOne

Recommended Posts

Досега не ме беше интересувало толкова, но напоследък се замислих за китарите и комбинациите от адаптери и в крайна сметка в главата ми изникнаха китарите с един хъмбъкър при бриджа. (Например този Charvel <_< ) :)

 

Та интересно ми е какви предимства дават този тип китари, имат ли недостатъци в сравнение с другите, каква е като цяло идеята и приложението на "самотния" адаптер, какво се търси като звучене със самата китара и какво предлага тя като такова? :)

 

Мерси предварително за отговорите ;)

Редактирано от NamelessOne
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

'мчи, доколкото съм чувал, повече състейн има китарата <_<

Сигурно има и други неща де, не съм запознат.

 

 

.....lots and lots of metal :green:

Редактирано от _-BlackDragon-_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук добре :):) От към звукова гледна точка всичко е ясно, остана само малко някой да ми разясни техническата, към която ще добавя и още един въпрос: Какво е състейн? <_<

 

П.С. Извинете ме, но нпоследък ми наизскачаха прекалено много термини, затова ще използва темата да попитам и какво е гейн и какво е ривърб?

 

Едит: Малко ще разширя питането си: за метъл звучене съм забелязъл, че се използват и китари с хъмбъкери на нека и на бриджа, едва ли някой би отказал още един адаптер, който да добавя по-различен нюанс на звученето, също и се съмнявам производилтелите да слагат само един хъмб, за да намалят цената, каква е тайната на този адаптер?

Редактирано от NamelessOne
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами принципно в метала ритъм се свири на bridge адаптора, защото звукът е по-режещ, ако мога така да го кажа, а neck адаптора има повече приложение при солата и чистото свирене (без дисторжън). А както сам се досещаш при яка бичкия едва ли някой би свирил кой знае колко чисти неща, а за сола тип Кери Кинг мисля че е излишно самото съществуване на neck адаптор, ако ме разбираш какво имам предвид.

 

Относно изцяло липсата на преден адаптор... Както си знаем, дървото от което е направена китарата оказва голямо влияние върху звука й, а също и че хубавите китари са от масивно дърво, а не от някой пресован картон или шпертплат ( и такива съм виждал <_< ). Та като го няма предния адаптор не е дялано и самото дърво и звукът по-добре "изпълва" тялото на китарата и адапторът по-дълго време обработва истинския звук, без да се налага да се слагат състейн педали и т.н., които не могат да докарат 100% реалния звук. Ако пък и самата китара е nech-through (общо казано грифът си е като продължение на тялото на китарата, не е отделно парче дърво, завинтено с болтове), тогава ефектът е още по-осезаем и има повече състейн. A състейн е най-общо казано дължината на тона, който може да изкара китарата. Хубаво е при сола и при ритъм, защото при солата може да се изкарат много продължителни и интересни тонове (сега ми идва на ум солото на Nothing Else Matters на Metallica), а при ритъм са ефектни дългите "увиснали" акорди :) От друга страна китарите с повече състен се контролират малко по-трудно, особено при свирене на високи децибели, ама това вече не е дефект на китарата, а на свирещия :Р

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

 

Мерси много за подробното обяснение, разясниха ми се нещата и разбулих мистерията в главата си :) Сега като го знам това, наистина бих се зарадвал на такъв тип китара, определено усещам, че ще си паснем <_<

 

П.С. СъмуанЕлс - Може ли един пример за дълъг "увиснал" акорд, че дори и да съм срещал, думата "увиснал" не ми говори много ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се сещам за ритъм китарата на "Purple Rain" - Prince ако се сещаш акордите са "дълги" тоест с голям състейн ( продължителност) - отзвучават по дълго... добри ефекти за този тип звук са хоруса и фленджъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.С. Извинете ме, но нпоследък ми наизскачаха прекалено много термини, затова ще използва темата да попитам и какво е гейн и какво е ривърб?

Ако някой може да отговори и на този въпрос :headbang: Че... и аз не разбирам много , а имам чувтството че този въпрос ще го пропуснете :virtuoz: Айде мерси !

Редактирано от flipsy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на избор са тези китари само с един хъмбъкър. Струва ми се, че този тип китари бяха по-използвани през 80-те години, предимно от глем-метъл бандите.

Но така китарата е по-малко версатилна, с по-малко опции за звук.

Еди Ван Хален например дълги години си жулеше с KRAMER с един хъмбъкър.

Марти Фридман също свиреше на Jackson Kelly само с един хъмбъкър.

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на избор са тези китари само с един хъмбъкър. Струва ми се, че този тип китари бяха по-използвани през 80-те години, предимно от глем-метъл бандите.

Но така китарата е по-малко версатилна, с по-малко опции за звук.

Еди Ван Хален например дълги години си жулеше с KRAMER с един хъмбъкър.

Марти Фридман също свиреше на Jackson Kelly само с един хъмбъкър.

Забрави Малкълм Йънг (АС/ДС),даже май има сигнечър модел на "Греч"

Аз сума ти време дрънчах на японско SG с изкормен нек, и бих казал че дупката играеше ролята на резонантен отвор донякъде-кат на кухарка :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен всичко зависи от уменията на музиканта. И тъй като нещата отидоха на изброяване на китаристи, които свирят на китари с един адаптор, не мога да не спомена един от най-талантливите музиканти, в екстремната музика. Надявам се че вече се сетихте че става дума за Чък Шулдинър. И в албумите с DEATH и тези с CONTROL DENIED китарата му звучи страхотно, а иначе някои други и пет адаптора да си сложат се тая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.