Jump to content
Българският форум за музиканти

Предпочитани методи за добавяне на крънч към кривоч на усилвател


Slacoth

Recommended Posts

Здравейте,

Когато си правя вкъщи джемчета за удоволствие, съм установил,  че стегнат и плътен дисторшън не ме предразполага толкова към импровизации, колкото това се получава при по-разлят и поизчистен кривоч.

 

Няма да изпадам в детайли относно китарата и усилватела с които свиря, защото бих искал въпроса да се обобщи по-глобално.

 

Та хайде да обсъдим според вас, кой начин за добавяне на крънч към кривоча на усилвател е по предпочитан от вас и откривате ли някакви разлики ако преди ампа боцнете: буустер, овърдрайв, дс-1, фъзз и т.н.?

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм преди време с бустер преди практис фендер и комбинацията от една страна ми хареса, но същевременно ми идваше прекалено сочно звученето за моя вкус.

 

Моята терминология не ми позволява да го обясня по-ясно, но имам предвид с едно такова камьонче отпред, не толкова да се постигне някакво допълнително количество драйв, колкото да се придаде някакъв различен feeling при тоноизвличането.

Също така може би и звука да снане някак си по рязък и хаплив, но без да се добавя прекалено презенс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз като musicman - оставил съм си едно драйвче на MXR, и го размъквам насам-натам винаги. В момента за разсвирване съм го бучнал в евтино 8 инчово транзисторно комбо, и е сносно, като за условията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз го постигам с компресор, който скоро си взех точно за да пробвам дали ще стане. Преди това с няколко камиончета 2-3 без драйв, само с волум бууст. Слагам компресора след драйв педалите. Получава се усещане за по лесно свирене, по напомпано и динамично. Обира малко изкривяването и звучи по фюжънистик  :greenball:  :metalist: и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми е хрумвало да преместя компресор зад дисторшън.Няма ли да направи така свързан две бели: да ореже изкривяването и да увеличи шума?

 

Би било изключително любопитно ако в темата напише два реда някой запознат с другата страна на въпроса - как се постига клипинга съответно при един фуз и при един овърдрайв?Нещо като сравнение.

Също така как се дефинира клипинга, ако е постигнат със светодиоди, а не силициеви и каква е разликата в тона, която би следвало да се очаква в двата случая?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, крънч е кривоч с намален гейн.

 

По принцип да се прави подобно сравнение е тъпо, но според количеството изкривяване и ако използваме/земем чуждици аз ги подреждам така:

 

clean < compressor < boost < crunch < fuzz < overdrive < distortion

 

Когато дисторшъна има добавен параметричен еквалайзер в схемата и е с компресиран входен сигнал вече отиваме извън настоящата тема.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, до колкото мога да те разбера ти трябва нещо такова:

MicroAmp-11.png

 

Става и с TubeScreamer или друг овърдрайв, който може да се ползва като буустер. Но все пак това са мои интерпретации на твоите обяснения, които са абсолютно субективни очевидно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За вкъщи ползвам Boss DS-1 в Bugera V5 (настроена на чист звук). Обикновено оставям gain-на на ds-1 под 9 часа. В зависимост дали хъмбъкерите ми са във full или split режим и в комбинация в volume/tone потенциометрите (LP), могат да се получат доста разнообразни звуци.

Мен ме удовлетворява :)

Редактирано от n1k0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то точно понеже е супер субективно създадох темата, за да сподели който желае какъв вариант е избрал за себе си и да се опита с две думи да дефинира как предхождащото ампа му камьонче влияе на звука.

Например съм чувал и преди че DS-1 боцнат в лампов усилвател звучи коренно различно в положителен смисъл.

 

Няма как да искам от вас да ми предложите варианти, защото самият аз не търся нещо строго определено.Не е това и целта.

 

Просто темата ми е интересна за дискутиране и бих прочел с интерес чужд опит по въпроса.Както споменах бустер преди усилвател с набримчен гейн на мен ми звучи прекалено сочно, но на друг китарист може точно това да му допада.

 

И наистина, ще се самоцитирам, но:

Би било изключително любопитно ако в темата напише два реда някой запознат с другата страна на въпроса - как се постига клипинга съответно при един фуз и при един овърдрайв?Нещо като сравнение.

Също така как се дефинира клипинга, ако е постигнат със светодиоди, а не силициеви и каква е разликата в тона, която би следвало да се очаква в двата случая?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bugera-та принципно е с доста среди; DS-1, от друга страна, почти няма (mid-scooped). Двете доста добре се допълват честотно според мен. Иначе драйва май почти изцяло ми идва от Boss-а - на ниските нива, с които трябва да свиря вкъщи, няма как... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата при ограничението е нещо такова:

 

Силициевите диоди започват да провеждат при около 0.65V напрежение в права посока.

 

Светодиодите - 1.6-4 и повече волта в зависимост от типа и цвета, като някои имат по-рязко коляно от други.

При една и съща схема, ограничението на светодиодите е малко по-ненатрапчиво и се получава при по-високи нива.

 

Германиевите - около 0.25 волта.

 

Трите типа диоди изискват различно усилване/затихване в последващото стъпало, за постигане на идентично изходно ниво.

 

 

Лампите - решетковият ток тече и при доста отрицателна решетка, като нараства с нарастването на решетковото напрежение.

Тъй като повечето стъпала имат 68-200К решетково съпротивление, решетковият ток на практика ограничава положителната полувълна на входния сигнал (отрицателната на изхода, при стъпало общ катод). Това ограничение е незабележимо при малки входни нива, меко заглаждане на едната полувълна при средни и ограничаване(в повечето типични китарни стъпала) но не рязко, а пак полегато, гладко. Другата полувълна (горната в изхода) е почти неизкривена до определено входно ниво (където вече ниската е видимо ограничена), след което рязко се ограничава на нивото на положителното захранващо напрежение. Кривата на нарастване на решетковия ток е много плавна и почти не може да й се забележи някакво изразено коляно.

 

Не знам какво да те посъветвам за по-хаплив драйв. Може би требъл бустер с регулируема честота.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Евтим, именно нещо подобно ме интересуваше.

 

Трите типа диоди изискват различно усилване/затихване в последващото стъпало, за постигане на идентично изходно ниво.

 
На практика това трябва ли да означава, че ако имам в дисторшъна схема на клипинг изпълнена посредством светодиоди, не мога просто да ги подменя със германиеви или силициеви?
Ако го направя освен промяна в нивото ще има ли някакви поражения?
 

 

Не знам какво да те посъветвам за по-хаплив драйв. Може би требъл бустер с регулируема честота.

 

Всеки вариант има своите характерни особености.

Затова ще повторя, че не съм пуснал темата, като запитване, ами за да се заформи дискусийка, като сегашната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако посоката на смяна е светодиоди->диоди, нищо друго няма да се промени.

Ако посоката е обратна, най-вероятно ще получиш изкривявания от последващото стъпало.

По принцип, всеки бустер в някаква степен има потискане на ниските честоти или усилване в средите/високите във входното си стъпало или следващото.

Това, кое ще звучи добре при теб, зависи най-вече от характера на изкривяванията, които усилвателят ти създава.

По мое наблюдение, бустерите, предназначени за "подгряване" на лампови усилватели, рядко звучат особено добре, когато ги сложиш пред транзисторни такива. Та.. и това има значение.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.