Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с лампов усилвател..


Space Rocker

Recommended Posts

Здравейте колеги!
От няколко дни имам следния проблем с ламповия ми усилвател. След като го включа всичко е наред, тих без шумове и т.н., но започна ли да свиря се появява едно неприятно пращене, което продължава докато тоновете звучат. В мига, в които струните на китарата престанат да вибрират пращенето изчезва. Направи ми впечатление, че това се плучава на всички струни и прагчета, без изключение, но е по-изразително когато се свири на по-добелите струни. Първоначално мислех, че е от кабела или от китарата, но пробвах поне с още 2-3 кабела и с друга китара, но проблемът не изчезна. Говорителят е чисто нов и въпреки това закачих друг, но ефект-нулев. Лампи също са нови, смених и тях една по една.. без резултат. Само крайните лампи не съм пипал тъй като нямам други за да пробвам с тях, но се съмнявам, че ще има някаква промяна..

Ето тук може да чуете за какво точно говоря: https://soundcloud.com/user70160472/pra6tene

Въпросът ми към вас е дали някой е срещал подобен проблем и евентуално от какво може да се получава?
Опасенията ми са, че причината е някъде в карантиите под капака, но това може да каже някой от вас, който разбира от електроника.

Всяко мнение ще ми е от полза.
Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време имах сходен проблем на един Fender Twin. Занесох ампа при Владо Балев с намерение за смяна на лампи. Причината се оказа тривиална - разхлабени жакове към спийкъра, съответно слаб контакт. Това водеше  до пращене от вибрациите по време на свирене. Прегледай амп-а при специалист. Може да е нещо не толкова страшно, колкото очакваш. 

Успех! 

Редактирано от panhead
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да гадая, но звучи като лоши контакти или проблемен кондензатор/потенциометър/друг компонент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потенциометрите също ги развъртях и нямаше промяна. Ампа има два входа за говорител, но и на двата положенито е същото, така че се съмнявам точно там да има слаб контакт.. остава да е нещо друго по електрониката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, с тази констатация ни свършват предположенията, базирани на хвърляне на боб.

Значи има два варианта.

1. Ако разбираш, да проседиш проблема.

2. Да го занесеш на някой, който ще ти свърши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да пробваш да разместиш и да смениш позицията на предусилвателните лампи да видиш дали няма да се промени. 

Пробвай и с гумичка от острилка или молив да почукаш на лампите от последното стъпало, ако има шум може някоя да е заминала. Ако това не помогне, занеси на техник.

Редактирано от dissident
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж жаковете дали са добре запоени и тези на сенд/ретърна ако има,защото при мен от вкарване и изкарване на жакове,женските се бяха поразпоили от платката и трябваше да се презапоят.Като ги разклатиш може да разбереш дали е в тях проблема.Ако и това не помогне отиди при специалист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да бъда полезен, но какъв е усилвателя - марка, модел?

Иначе само заради бобеца, залагам на аривидерчи кондензатор.

Ако беше транзисторен усилвателя бих включил в заподозрените и ОУ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Баш по темата: не мога да отговоря, скаран съм с лампите.

2. Заобикаляйки темата, но вписвайки се в нея с оглед заглавието ѝ: абе тук има хора от големи градове, ползвали и пробвали тонове лампови усилватели. Е ли нормално клийн каналът на кубе да изкривява при силно акцентиране по струните без намален сигнал от волюма на китарата? Ефектът, който се получава е малко неприятен за моите транзисторни уши. :) Търси се максимално чист и ясен клийн, дори при по-яко свирене, а не галене на струните. Ако някой колега мисли, че ме е разбрал правилно, нека обсъдим на лични. Мерси :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^По 2: да, нормално е. Зависи от конкретния усилвател до голяма степен обаче. Много усилватели имат и Gain на чистия (или единствения) канал. Максимален чист хедрум (извинявам се за думата) съм чувал от Fender Twin Reverb.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влияе ли се проблема от нивото на китарата и от нивото на volume/master volume(ако има)?

Подобен проблем звук съм чувал при осцилация на усилвателя над горната гранична честота над усилвателя, най-често породена от обратната връзка. 
Подобен е и звука при запушена лампа.

Ако кубето има loop най-добре пробвай звука от fx out как е и също китарата директно(или през преамп) в power in(fx in)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.