Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на куфар .....


Recommended Posts

Здравейте на всички във форума.

Бихте ли препоръчали как безопасно да почистя /изпера/ замърсен фендерси куфар

от този тип

http://www.bgwguitars.com/data/acchardcase.htm - горния.

Покритието е някакъв плат.

Поздрави и весели празници ! :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Платът не е какъв да е, а туид /tweed/, т.е. пресована вълна. Скъп плат, с ясно очертан релеф, в сплитка. Често използван както за костюми в GB, така и за куфари и китарни ампове /предимно Fender, Peavey и др./.  Все още не ми се е налагало да почистя ампа и куфара досега, които са от същата материя /въпреки, че вече имат нужда :greenball: /. Виждам, че за почистване на вълнени материали посочват разтвор от вода и сапун. За по - безопасно първо се пробват скрити части, за да се провери дали не уврежда материята. Специално за вълна намерих това - http://www.xcosports.com/index.php?section=store&prg=14&p=696

Успех!

Редактирано от panhead
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не използвай силни препарати, защото разтварят лепилото, с което е залепен платът за основата.
Разтвор от вода и веро бих използвал, и то внимателно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както се спомена т. нар. tweed  е вълнен плат. Има едни спрейове за почистване на вълнени килими и дамаски на мебели. Представляват пяна в аерозолен флакон. Пръска се, търка се с четка и веднага се попива с чиста кърпа. Аз бих опитал това, като първо бих направил проба на някое по-малко видимо място.

Не използвай органични разтворители (спирт, ацетон, разредители за бои...) защото могат да разтворят лепилото, както и обикновен прах за пране, тъй като ензимите, които се съдържат в него повреждат вълната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случаи на силно замърсяване, всички подходящи продукти за поддръжка и почистване на автотапицерия.

В по-леки случаи, чиста кърпа, вода и сапун, са напълно достатъчни. Внимавай, влажна кърпа, не мокра.

В този ред на мисли, хубаво е да имаш под ръка прахосмукачка, която да може да смуче вода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не случайно препоръчах аерозолната пяна. Това е почти сухо почистване, т.е. пяната съдържа много малко вода. Не бих го мокрил по-сериозно за да не се изметнат/раздуят плоскостите. Ако куфарът е от старите, под плата са летви и пресовани плоскости. Виждал съм такъв куфар, който е бил мокрен от дъжд и се беше изметнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за всички отговори.

Куфара не е чак толкова мръсен и наистина става въпрос за някакво почистване.

Притесненията ми са по-скоро да не се разлепи нещо при по-висока влажност а не

че ще се повреди плата. Явно и тук ще се прави с минимано мокрене и бързо изсмукване на

влагата. Препарати - само на водна основа.

А това френското май не е аерозол - пише за изпиране. Както за термобельо и други такива.

Поздрави !

Редактирано от Mar4enko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.