Jump to content
Българският форум за музиканти

Адаптиране на метъл композиции в Unplugged вариант


Recommended Posts

Здравейте, надявам се да не ми се смеете много. Начинаещ съм. Още от малък дрънкам на китара, но не съм се занимавал сериозно. Обаче наскоро си купих много яка акустична китара и искам горе-долу да науча акордите и такива неща.

Та... Интересно ми е по какъв начин квинтите могат да се свирят на акустична китара. Тоест ако искам да изсвиря например някоя метъл песен, на акустична китара с квинти ще звучи тъпо. Мисля, че бях чел някъде, че квинтите всъщност са непълни акорди, но не съм сигурен.

Например, ето тази квинта как може да се адаптира за акустична китара:

 

e|----------------

B|----------------

G|----5-----------

A|----5-----------

D|----3-----------

E|-----------------

 

Ще се радвам, ако някой ми обясни тези неща по-подробно. Благодаря ви предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-----------------------

-----------1-----------

-----------------------

-----------2-----------

-----------3-----------

-----------3-----------

 

Принципно акордите имат нек'ви заклавия, наклонения, обръщения и пр.

Чети този форум и няма да ти се смеем :)дерзай

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-----------------------

-----------1-----------

-----------------------

-----------2-----------

-----------3-----------

-----------3-----------

 

Принципно акордите имат нек'ви заклавия, наклонения, обръщения и пр.

Чети този форум и няма да ти се смеем :)дерзай

Мдааа... Значи трябва да е акорд C/G 3 3 2 0 1 0... Аз пък си го представях нещо като:

 

e|----3-----------

B|----3-----------

G|----5-----------

A|----5-----------

D|----3-----------

E|----3------------

 

Но явно не съм си го представял правилно. А има ли някъде из нета, където се обясняват тези работи? Четох някакъв самоучител в kitara.hit.bg, но там не се обясняват тези работи. Какво са квинтите и каква е зависимостта в "превръщането" им в цял акорд?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност вече разбрах какво са квинтите, но никъде не намерих да се обяснява всяка квинта на кой акорд трябва да отговаря. Ако някой си направи труда да ми го обясни, ще му бъда много благодарен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глей са :)

Това, което искаш да направиш не е никак лесно. Аранжирането на песен за класическа китара изисква доста усилия, познания и опит. Сега ще се опитам набързо да ти разясня накои неща а ти наистина прочети и другите теми тук за да ти стане по-ясно.

 

Значи... За да имаш акорд трябва да имаш минимум 3 тона. Квинтата не е акорд - това е интервал от 2 тона и те са част от акорда - 1-ва и 5-та степен. Но за да стане акорд ти трябва 3-та. И освен, че ти трябва е много важно да знаеш каква е 3-тата степен. Минорна или мажорна. Това обикновено се разбира от линията на вокала или от някой друг съпровождащ инструмент, който свири тази степен.

Но понякога за да се запази звученето на оригинала тези акорди се налага да си останат "безполови". С две думи налага се да си свириш квинтички. Но пак повтарям това много зависи от парчето и какво ти си решил да правиш с него.

 

В твоя случай това, което си дал е квинта на до с добавен основен тон отгоре. Демек до, сол, до.

Най вероятните акорди които биха си паснали с тази квинта са До мажор и До минор. Но не са това единствените варианти. Може парчето да е във Фа и китариста да свири терца и септима. Вариантите са много но най-вероятно е да е До мажор или До минор. Ако не ти харесва какзвучи - опитай да "разтегнеш" или "обърнеш" квинтата.

 

e----------------8-------

B----------------8-------13

G-------5-------5-------12

D-------5-------5-------10

A-------3----------------10

E-------3----------------

 

Нещо такова...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, musicman! Значи, доколкото разбирам, в повечето случаи като имаме квинта на До, значи й отговаря акорд До Мажор или До минор, или ако имаме E5 значи може да се изсвири акорд Е. Мерси, сега през уикенда, ще пробвам, да видим как ще ми звучи. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се отбележи, че тъй като мажорната терца си е напред в обертоновия ред, по-естествено и близко до powerchord би звучал мажорен акорд, тъй като терцата повтаря тъй или иначе слабо генерираната мажорна терца. Има обаче значение в какво обръщение е този акорд. Но както бе казано, има и други варианти, които трябва да съобразиш в услуга на тоналността, и няма да се свирят само мажорни акорди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тъпо е да се действа по пътя на логиката, в случая е важно как звучи

 

метъла е музика (е има и изключения) и като такава си има мелодия, има си основен тон, а това в какво съзвучие ще преобразуваш пауър корда зависи от самото произведение...

 

има метъл парчета които са немислими в ънплъгд вариант, разните му там полутонови прогресии и т.н.

 

според мен акордите трябва да следват емоционалната страна на нещата, нема да седнеш да пееш за някой умрял и да жулиш мажорни акорди... в случаите които няма вокал пак търсиш настроение, всеки акорд си има специфично звучене

 

и все пак не забравяй че акордите не се изчерпват с мажорни и минорни

 

 

нито пък е задължително да са акорди

 

примерно имаш си хармония, може да я разчупиш между двете китари така че да се допълват

 

варианти много, сядаш си на задника, препоръчително да не си сам, и почвате да го мислите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мога да ти препоръчам да слушаш един албум на pain of salvation

 

записван е на живо, само с акустични китари, акустичен бас, пиано и перкисии от типа "коктейл парти" и представлява песни от албумите им

 

изключително добре изсвирено и изпято, може много да се научи от тях, защото музиката им е доста разнообразна откъм аранжименти и може да чуеш как всеки от тях се преобразува в ънплъгд вариант

 

албума се казва 12:05

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

записван е на живо, само с акустични китари, акустичен бас, пиано и перкисии от типа "коктейл парти"

Казва се: Перкусионни инструменти! :unsure: :read:

 

а не пер-кисии :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих ти препоръчал unplugged-a на Anal Cunt - ще ти отговори и на въпросите, които не си задал :bravo:

 

:unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...
Аз бих ти препоръчал unplugged-a на Anal Cunt - ще ти отговори и на въпросите, които не си задал ;)

 

:huh:

 

Мдъ-ъ, и на Meshuggah - Futile Bread Machine (Future Breed Machine Campfire Version), нема такива изроди :>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе щом Корн направиха Unplugged...явно всчико може да се направи така...зависи кой го прави де.

То и Ричард Чийз направи кариера с джаз варианти на рок парчета...

Така или иначе аранжирането на каквото и да е за акустична китара си е бая сложна задача, щото то не е само да сметнеш кой акорд е мажорен и кой минорен, ами и трябва да се преценят запомнящите се фрагменти от линиите на всички инструменти, да се съобрази цялата динамика на парчето и всяка негова част, след това да се мисли как ще се изсвири всичко това така, че да няма нужда от 6 пръста на едната ръка и едновременно с това да звучи хармонично, издържано и приятно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих ти препоръчал unplugged-a на Anal Cunt - ще ти отговори и на въпросите, които не си задал :greenball:

 

:greenball:

Picnic of Love е изключително прогресивен албум. Твърдо го препоръчвам на всеки, решил да разгадае тайните на превръщането на жицата в нежен акустичен тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.