Jump to content
Българският форум за музиканти

2 или повече Дисторшън педала едновременно?


Satanachrist

Recommended Posts

Аз не мисля, че два диста един върху друг не могат да дадат добър резултат - възможно е , може би, да се случи с някои два конкр педала, заради някакви конкр техни характеристики, които случайно да си съвпаднат така, че да излезе нещо ... но общо взето би трябвало да стане боза, особено при много гейн. Освен това е излишно, при наличието на толкова много хай-гейн педали на пазара, с различни характеристики и звучене. Бих те посъветвал следното: пробвай, докато чуеш каквото ти трябва. Дори бих ти казал къде - дано не е неразрешена реклама, но аз, като искам да пробвам нещо, отивам в ммг мюзик  - там има много неща, голяма част са употребявани и може би и по тази причина обикн. никой не ме притеснява докато пробвам каквото искам, колкото искам. Има техен банер във форума и в базара, даже на 30ти т.м. откриха магазин в София - още не съм бил там, но казват, че е готино. Та отиваш, пробваш, разбираш - включително може да пробваш комбинации от два диста с хай-гейн и после да споделиш резултата - всички предполагаме, че ще стане голяма мазня, но кой знае ... може пък нещо да ти се получи :-) 

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Satanachrist

Не знам дали не съм леко офтопик, но се опитай да слушаш китарите само в ляво или само в дясно от компютъра или стереото си. Бъди сигурен, че здравият звук обикновено се изкарва с 2 различни настройки за ляв и десен канал, или 2-ма китариста, които свирят в някакво съотношение, например единият 70/30 % в ляво, другият 70/30 % в дясно. И когато сложиш различни китари, различни еквализации, различни преампове или каквото там се сетиш, този звук е крайният резултат. Иначе винаги звучи сухо. Освен ако не свириш кораджийски неща, но ти определено не свириш такива неща.

Ако си мислиш, че с 2 дистъра ще изкараш звук както 2 китари в СТЕРЕО запис, то това няма как да се случи, освен ако не се записваш и ти така. А ако е само за практика и личен кеф пред кубето, най-добре е да пробваш.
Но пак ти казвам, тежък детметълски саунд няма да постигнеш с 2 или 3 навързани дистъра, без значение какви са. Шумът се вдига (а ти май нойз гейт нямаше..), мазаницата е трудна за контролиране, освен ако единият ти дистър не е слаб дистър като DS-1 на BOSS, а в крайна сметка пак няма да звучиш така, както звучат ENTOMBED. Казвам ти го от личен опит с дет метъла около 19-20 години и като човек, който ползва(ше) услугите на хай-гейн кубе + процесор + камионче (не и трите заедно, де!).
Освен това много хора писаха тук, но никой не добави, че в този микс има и едно нещо, дето обикновено е с 4 или 5 струни и му викат БАС. Не забравяйте, драги колеги, че ако разполагате с един DAW софтуер и микса на тази песен на ENTOMBED и като имате опцията да изключите баса, познайте какво ще се чува :) Ами какво, нищо толкова плътно и яко. Идеята е да се получи правилната комбинация между китара и бас. Нелепо е да се мисли, че само с 1 китара без бас може да се докара тази плътност и окраска на звука. Който не ми вярва, нека си запише китарата, нека запише и бас партия към нея, нека ги миксира добре и да го кефи. След това да махне баса и да слуша. Надали ще е толкова очарован ;)

Малко смело изказване от моя страна, но най-добре си инсталирай един Reaper например и си запиши 2 китари в левия и десния канал. После можеш да оцветиш звука там допълнително с амп. И слушай ефекта. И ако не друго, ще излезе безплатно.

 

П.П.: звукът на Marshall MG15 е меко казано гаден за такива експерименти. Лично мое мнение!

Редактирано от Akerfeldt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи начина за миксиране на 2те китари в 2те колони отдавна го практикувам.Като записвам някакви любителски работи,точно както каза ти,пращам едната да звучи почти изцяло в лявата колона и много слабо в дясната,и обратно.Е,за по-добър усилвател определено пари нямам ама след време кой знае,може и да се намерят.Абе като цяло отговорите тука ми вършат работа.Може след време да си изнамеря някой по-евтин драйв ефект и да почна да си играя да си ги мешам.Общо взето съм намерил подходящ звук за авторските си идеи,но разни експерименти,било то с "ЯКО ЛЮТЕНИЦА" или с по-low gain настройки,не биха били излишни.А това за настройката на BOSS HM-2 със всичко на макс ми изглежда много тъпо някак си и съм убеден,че с мизерно домашно оборудване освен мазньоч друго няма да излезе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Ами, зависи какъв звук гониш...

Очевидно гаден :greenball:

 

Еми очевидно е,че за такава музика не ми е нужен чистия звук на Fender Stratocaster или някъв vintage rock тон.Явно обаче за тежък звук се приема звука на модерните дет/метъл кор групи,а олд скуул звука е считан за гаден.Въпрос на разбирания.За мене модерния метъл звук е стерилен и тъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и съм убеден,че с мизерно домашно оборудване освен мазньоч друго няма да излезе.

 

За съжаление това изчерпва темата - хората за да получат добър хай гейн звук нариват една кошница пари - китари, адаптери, буустери, разни бутикови драйвове, усилватели, кабинети... и студио :) Като смаляваш бюджета, почваш да гледаш кои компромиси ще те докарат най-близко до целта. В началото на темата обаче, може да намесим и люде като Варг Викернес, който си джитка със съвсем минималистични и гадни техники, и звука на китарата в Бурзум е под всякаква критика... НО е яко! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О,наистина се учудвам,че във форума се е намерил някой,който да уважава работите на Варг!Аз,като негов върл фен,харесвам всички негови метъл издания,но не съм се и опитвал да го споменавам,защото зная каква би била реакцията на повечето хора тук,относно звука му.Нали за първото си издание ползвал 10ватов Маршал :D Е,в крайна сметка повечето съфорумници си гонят висоти относно звук,оборудване и качество докато моите разбирания за тези неща са доста по-минималистични и изкривени така,че е възможно да има доста несъответствия в идеите за кое е добро и кое не е.Anyway,хубава дискусия се получи смятам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, преди когато почвах да свиря имах едно фендерче - ФМ15 - на ""драйв"" канала му, като вдигнеш гейна докрай, дисторшъна беше отвратителен като любовния позив на Луцифер. Доколкото се сещам, някакъв подобен "детски" практис амп е част от китариня саунд на Каркас. 

Carcass, по специално Бил Стиър, казва, че си прави звука с 5150, SL-X и 10 ватовия Valvestate микро-стак, който, по мое мнение (а и цялата Valvestate серия) е доста по-добър за хай-гейн от настоящите практисчета/VS маршъли. Но на живо звукът им си е 5150/SL-X.

 

^ То и Entombed са си правили звука точно с HM-2 и мизерно оборудване, Peavey Bandit, доколкото си спомням - точно за Left Hand Path. След това минават на JCM-и. Като преслушаш първите записи на Dismember, At The Gates, Entombed - всичко е HM-2 и SS ампове. Даже мисля, че At The Gates са си слагали микрофоните зад говорителите, което следва да покаже, че всякакви извращения са допустими, ако си швед и свириш дет през 90-те.

 

Въобще, SS амповете правят голяма част от дет звука на повечето олдскул групи, поне докато не намерят пари за лампи. Макар че има солидстейт ампове, които си носят статут на класика за тежък звук, което си е интересна тема, която си заслужава разговори, особено в условията на родния метализъм - SS амповете са дърти и евтини, най-малкото.

 

Иначе, не знам дали си се сблъсквал с НМ-2 на живот, но това е тъпото копеле на всички дистове и в каквото и да го включиш звукът е един и същ и без всичко да е на 10, пак звучи като кошер. Направи си емпиричния опит и го включи с всичко на 10 в нещо с 12-инчов говорител - получаваш Entombed. Ако си гурме, останалото на вкус, а средите пак на 10 - отново същия резултат се получава. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.