Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на човката на поялника


Recommended Posts

В едно от изданията на Tektronix от преди много години е показано едно устройство за почистване  човката на поялника. Лесно за изработка и ефективно, това устройство може да се направи от всеки , извън групата "ръцете ми пречат" :) .

 

 

 

zROkrwS.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В отговор на въпроси за материала, употребен за четките :

http://www.tampicofiber.net/

Tampico Fiber is a soft to medium-soft bristle with the following qualities:

- It is a very resistant material, but with a very fine, delicate and smooth texture
- It has abrasive qualities which makes it ideal for polishing applications
- It keeps its qualities and smoothness over time, while other fiber becomes hard and the quality deteriorates

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам топка домакинска "тел" за миене на тенджери. Има едни доста пухкви. Боцваш вътре и си готов! :)

 

Подобно на това:

HSSI002_g1.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За у/вото по-нагоре, не се сещам какво може да се ползва за четчици, нещо термоустойчиво.

Пише, че може да се закупи в any 'hardware store', обаче какъв ще е този материал, който да не изгаря.

Иначе, набързо, става и с пръсти, макар че е супер мърляво да се прави така :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четките са фибри на едно растение - Агаве. Предполагам, че може да се използва и метла(растението) за да се направи такова нещо. Инак нито бояджийските четки, нито тези за рисуване стават, щото много бързо ще им изгорят косъмчетата. Аз лично ползвам навлажнена и намачкана хартия. Това дето Baby Thomas го е постнал също става ама май не е полезно да се дращи с метал по човката особено на скъп поялник. Умовете да кажат така ли е, не е ли така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам тел, която прилича на домакинската, но е поръчана от магазин за електроника. Но това, само когато е много мръсен. Иначе си ползвам гъбичката намокрена с вода, която си върви в комплект с поялника. Преди, когато ползвах по-груби поялници за по-груба работа, използвах нишадър (не знам от къде, как, защо и т.н. просто така го знам) и върши също много добра работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз ползвам ето това: http://dx.com/p/soldering-iron-tip-cleaner-black-34154

Забравих за гъбички и глупости!

И човката си остава калайдисана и готова за употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^А гъбичката защо да е глупост, ако мога да попитам? Винаги използвам гъбички и мисля че работят перфектно, от гледна точка на бързо и добро почистване. Вече не знам как се справят със силно замърсени човки, но до такова положение не трябва да се стига по принцип, според мен, ако човек се грижи добре за поялниците си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От водата по-бързо се износва човката. Получава се много рязка промяна на температурата и защитното покритие на човката се пука и впоследствие се люспи. А и при високата температура някакви химични реакции може да се получават при допира с водата.

Електро инженер съм и боравя с поялник от повече от 15 години, ползвал съм доста неща за почистване. "Телената" гъба която съм дал като линк е едно много добро решение за сравнително малко пари, като може да си поръчаш само гъбата за под 2$. 

Не препоръчвам обикновените телени гъби за миене на чинии, защото и те са от знайни и незнайни сплави...

Най-добра работа вършат медни или помеднени стружки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.