Jump to content
Българският форум за музиканти

От лампово радио към лампов амп за китара


Recommended Posts

Що нещо се изписа, със и без смисъл. Като има толкова можещи и знаещи, съберете се и направете добро на човека.

Пък аз през цялото време се сещам за маймуните и триците, лозето и мотиката, козата и пръча, а най-вече за пръднята и боята...

 

П.П. Лош човек си ти, Валяк, много лош. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Затова е по-добре да се въртим около идеята кой може да помогне на човека и срещу каква сума...

 

Хименно! Ама гледай, навитаци няма. А желаещи да дават половинчати съвети - бол!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като махнем обичайната плява в темата, стигна се до следните наистина конструктивни резултати (нали съм си подреден и обичам да конспектирам):

 

- за определена сума, радиото може да се превърне в китарен амп от Никони. Остава отворен въпроса дали всички промени искани от agrogrind са:

                   а) възможни и

                   б) влизат в цената

- алтернатива: предложена е помощ като схемотехника и съвети по нея, въпреки че според мен автора заяви ясно че няма познанията да се занимава;

- предложена е помощ като подарък / намалена цена на: говорител, части и шперплат;

 

Според мен, сега е времето agrogrind да се насочи нанякъде, да покаже инициатива и да ни информира иска ли или не да се възползва от някое от предложенията. Иначе, оттук нататък, само си чешем езиците.

 

(Много силно подкрепям Евтим и Fats за маймуните и триците, както и за пръднята и боята)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fats,  :thumbs_up: .

Зададох си въпроса - Защо именно agrogrind получава толкова силно съчувствие, подаръци, потупвания по рамото, когато има достатъчно други с подобни желания и нужди? С какво го заслужава именно той??

Аз отговора го знам, въпросът е риторичен.

 

Само едно предложение  - щом се говори за помощ, да се изключи плащането! Както беше декларирано - парите не са всичко! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко се поувлякох да пиша мохабетчийски словоизлияния сори, ама темата ме кефи

Не е невъзможно да се направи лампов амп - 'народен', като единствената проблематична част е изходящия трансформатор.

И разбира се - know how.

Такива лампови остатъци са идеален донор за това. Мернах и нелоши оферти в ибей за малки трафчета пуш пул, но шипинга дразни. Захранващия също идва бонус, вместо да купуваш такъв за доста пари, да си поръчваш по работилници, да навързваш 2 трафа да вдигаш напрежение.. Предостатъчно мощен е и чак прекалено тежък :D

 

Съжалявам, ако кандардисвам някой без никакви елементарни навици за работа с ток, да пипа това нещо. В смисъл човек поне трябва да е правил нещо вкъщи по инсталацията, да речем да е сменял контакт или да е свързвал някаква линия към разпределителна кутия, при инсталация под напрежение... Така формираш един навик да НЕ докосваш проводими части, с удобни инструменти, но никога не е невъзможно да те шибне тока... 

Не означава разбира се, че трябва да запояваш нещо под напрежение :)

За други инсталации и устройства, с хиляди волтове AC, вече е друг филм.

Удрял ме е ток няколко пъти и да приемем че съм овчарчето калитко  :girl_cray2:

 

С най-важната част със сигурност би могъл да се справи човек като Парни Валяк, Garland, сигурно и Евтим, Sunchy. Да го направи да звучи. 

При няколко неквалифицирани опити да правя такива неща, съм бил крайно неудовлетворен да получа лампов овърдрайв, преаситен с омазан бас и крайно неприятен за ухото. 

Човек трябва да вкара лампите в режим, да го види на осцилоскоп и да пипне тук таме, за което тук таме повечето форумни приказвачи (вкл. аз) имаме бегла идея, но е нещо подлежащо на крадене като занаят (при достатъчно упорство :P).

 

Схемата по-нагоре, с еф86 и ел84 съм я правил почти същата, но с пентодната част на ецл86, чийто триод изгорих поради крайна некадърност :D. Дава много приятен чист звук. 

 

Сори че пак спамя, пуснаха ме в домашен отпуск от отделението за строг режим :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля си, че предусилвателите е добре да бъдат с ECC83/12AX7/12AU7 и т.н. лампи, които по принцип се ползват в такива апаратури.

Поне ако ще се копи/пейтва схема от популярен предусилвател. Иначе, ако се ползват по-нетипични лампи, а се гони характерен звук, трябва да се преразчита схемата наново за постигане на желаните работни точки и нива на наищане/запушване на стъпалата.

Освен това, трябва да се мисли и в посока бъдеща подмяна на лампите, което със сигурност ще е доста по-лесно, ако се ползват лампи, характерни за китарни усилватели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам че не е мястото тук да питам и да цапам темата, ама като стана дума за лампови соц радиоапарати немога да не попитам. Този апарат го спасих от село, малко преди вуйчо ми да го джасне на боклука. Цял живот е седяло на скрина в хола, покрито с покривка и състоянието му е като ново, също така си работи идеално. Нямам намерение да включвам китара в него, любопитно ми е може ли да се преправи тунера, по точно УКВ-то, за да може да лови в по-съвремения диапазон радиочестоти - до 108 Мхц ? Предполагам, че отговора ще е, че няма смисъл и няма да е рентабилно, но все пак да попитам :)

031179935.jpg?r=0

Редактирано от rbtrjll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази Симфония е флагманът на българското радиостроене. Намираш човек, който разбира и може, осигуряваш съответните ресурси и действаш.

Разбира се трябва много да се внимава, че напоследък само "майстори (на клавиатурата)" се намират.

Дали ще е рентабилно?

Също толкова, колкото е рентабилно да живееш. Или да си купиш картина на Реноар примерно.

От друга страна, Народът е казал "Кеф цена няма!" Остава да прецениш кое е кеф за теб. За вуйчо ти явно не е  :( .

 Мога доста подробно да обясня каква и колко работа трябва да се стори, но не бива да занимаваме форума със странични неща.

За да стане както трябва, няма да е евтино. Доста повече от това да си вземеш втора ръка тунерче .

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Мисля, че знам кой да попитам, има един стар ТВ техник, приятел на дядо ми, предполагам че ще ме насочи. Ако все пак не мога да набавя съответния финансов ресурс, не бих го развалил или из хвърлил. Странно как успява да хване 2-3 станции, който по принцип излизат на деветдесет и няколко МХц, та пак го пускам от време на време. Като стана въпрос за кеф обаче, не че ще ви е интересно, ама да споделя, че до преди няколко години, когато ме заточваха на село за цялата лятна ваканция, другите лапертии по цял ден се киснеха в реката, а аз пусках завесите, намирах някоя станция и зяпах по цял ден как шава зелената светлина на ЕМ80-то, това ми правеше голям кеф, та то и до сега я гледам и и се кефя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всеки който смята че е компетентен да публикува схемата която според него е най удачна за преработка на това радио в китарен мини амп.Ако схемата е придружена с обосновка на техническите решения, това ще спести много въпроси.

 

Съдейки по постовете, забелязвам, че все още няма хора в този форум, които да предоставят адекватно техническо решение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ само аз ли не виждам твоята схема, придружена с "обосновка на техническите решения"? Не че ще я оценя, но може да е основа за дискусия малко по-смислена от тази в последните десетина поста.

 

П.П. Quote Fats: "лош човек си ти Валяк, много лош!"

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ То за тия "много лошите хора" си има определение. :secret:
Относно частите, имам старо лампово радио, което бях разглобил. Пазя някои от частите, ако има нужда, насреща съм. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Странно как успява да хване 2-3 станции, който по принцип излизат на деветдесет и няколко МХц, та пак го пускам от време на време. ...

В наличния обхват (OIRT - 65.8 ... 74 MHz), за разлика от ( CCIR -  88...108MHz) могат да се хванат Хоризонт и Христо Ботев, ако все още се излъчват. Преди това бяха единствените предаватели на укв и естествено бяха в OIRT обхвата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.