Jump to content
Българският форум за музиканти

От лампово радио към лампов амп за китара


Recommended Posts

Можеш да ползваш изходния трансформатор. Може би можеш да ползваш и някои други неща.

Сигурен съм обаче, че може да се реализира ново усилвателче, може би това е по-практично, поне ако искаш да имаш някакъв "китарен" усилвател. Да, повечето части ще трябва да бъдат нови....

 

За реставрация.. ако държиш на това, дано намериш човек. Ето, никони каза суперлативи за тия машинки, питай го.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хубаво е че има кой да реставрира радиото.

 

За да има наистина полза от темата, остана да направим една проста сметка "по укрупнени показатели":

 

- работа по самото радио, вкл. подмяна и нови части (освен ако не е про-боно от Никони) - бих предположил някъде между 100 и 200 лева. Да приемем 150.

- нов говорител, сравнително качествен - 150.

- кутия / шаси (хубав шперплат, разкрояване, винтове, толекс, крачета, дръжка, ъгли) - 100.

Или общо около 400 лева.

 

Сега, да направим сравнение с цена на малък ( бюджетен ) лампов

Амп на старо. Имал съм само Вокса, затова сравнявам с него. В базара скоро се продаваше за същата сума ампа + окомплектоващата го колона с 10" Celestion. В ибей се намират за около 500-550 лева.

 

Поддържам тезата, че цялата операция е икономически нерентабилна, освен ако не се прави много бюджетно, но в такъв случай и крайният резултат очаквано ще е куц.

 

Успех, и след като не е в стила на никони да споделя направеното, дано agrogrind демонстрира крайния резултат.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такааа, да направим още една рекапитулация -

...Не съм публикувал нищо във форума /не смятам и да публикувам/ ...

 

...въпросната операция няма да е нито с особен резултат, нито ще е рентабилно.

 

...

Все някой ще наклепа монтажите, ама не знам кой....

...

Като човек който да сглоби електронната част - не знам кой ще се захване.

За реставрация.. ако държиш на това, дано намериш човек. Ето, никони каза суперлативи за тия машинки, питай го.

 

Какво стана накрая? НИКОЙ няма да свърши работа. 

Благодаря, че доказахте моята теза с факти!

 

ПП. Имам едно послание към agrogrind -  Виж синия цитат в подписа ми!

Последният цитат също е много сполучлив за повечето от участниците! 

Повече скромност драги!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм с шина на дясната ръка-преди 6 дена ми правиха изключително тежка и дълга операция на раменната става.
Въпреки това бих помогнал БЕЗПЛАТНО с монтажа на елементите или с оформлението на кутията.
Ще следя темата.

Редактирано от Rumen.Kolarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валяк, това че не съм публикувал нищо във форума не значи че няма да се хвана да "наклепя монтажите".Ако младежа ми изпрати това старо радио ще ми отнеме  1 ден да го преработя и това ще му струва около 120 лв. заедно с частите /без говорителя разбира се/.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето,че се намери някой да помогне.

Аз например мога да помогна с лампи,кондензатори-подарък.

Имам и някои други говорители.Някои от тях мога да подаря.

Не всичкото е пари...

Уменията ги имат и други...

Скромноста се желателна за всички...

Постоянното парадирането показва други неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оффтопик :) Хубаво е, че темата се разви в положителна посока и да виждаш, че има хора, които биха ударили рамо когато човек има нужда от помощ въпреки всичките хейтвания породени от българщината в манталитета :) Има надежда у форума!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-сетне! Ама все някой трябва да разръчка застоялата вода и да засегне някого на чест, иначе никой не се сеща!

 

...

Не всичкото е пари...

...

Така ли? А тези 120 лева вярно не са пари, само дето на приказки много  ни бива!

 

Нека само да изчакаме съгласието или НЕсъгласието на автора на темата. Да не стане сметка без кръчмар!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко зависи от това колко неща може сам да си направиш или някой познат да ти ги направи.

Кутията ако я направиш от старо запазено пдч от някакви шкафове и си я тапицираш, върховния разход ще ти е 20 лева за изкуствена кожа. И ще е доста здрава, като се има предвид как са правили пдч преди.

Разбира се трябва да пипаш с прободния трион и такер. Супер ще е ако имаш някой приятел мебелист. 

 

Ъгли за кутии и глупости - цената ще е според това колко разкош искаш да вкараш, може да е доста бюджетно и напълно ок ;).

 

За говорителя, аз не бих се напъвал първоначално. Когато схемата тръгне, ако всичко е ок, ще звукне доста, ама доста добре и с нещо такова

Сега ще кажат, че бил широколентов, не знам си какъв... има лепила, бомбета за части за говорители, ножове :D

После, има celsestion на старо и под 100 кинта, само трябва да търсиш.

 

В крайна сметка и изходящия траф не е 'марков' но за това биха се заяли в един друг форум.

 

За такъв проект, ако търсиш рентабилност, най-добре е да го правиш сам/ с познати. 
Иначе, 400 лева...  Но пак, 20 лева за това, 20 за онова, ще се събере някаква сумица.

Като тръгне, ако се изкефиш, вземи си говорител и за 200 кинта ако искаш, да му чуеш там характерната честотна характеристика (EQ).

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Широколентовият говорител би бил по-скоро загуба на пари. Тия говорители просто не са за китара, дори да оставим темата с чувствителността.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами при low gain чувствителността, динамиката може хич да не му хареса..

(кво да я правя тази динамика, чува ми се как пипам китарата, като натисна струните вдига много аларма изведнъж... :D )

Зависи как  свири. При повече гейн ще е по компресирано и силата на звука ще е в по-тесни граници. С такъв говорител - още по добре за компресията :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Динамиката е само една част от това, което имам предвид. Китарните говорители имат съвсем различна АЧХ.

Повечето широколентови говорители просто не звучат добре с китарен сигнал, особено хай-гейн.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се прави усилвател с наличния изходен трансформатор и лампи ще се получи около 3-4 вата.

Говорителя,който и да е той трябва да е 4 ома-за толкова е изходния трансформатор доколкото си спомням.

Е,може да свири и с 8 омов,но ще падне мощноста,а тя и без това е малка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, както за позитивните така и за негативните мнения.

Козметика,кутии ще направя сам. Имам нужните инструменти и познания за да се справя с тези неща

Имам и три неизвестни говорителя 12" от стар правен български кабинет , на които не им знам съпротивлението, но не е проблем да се провери .

Това, което трябва да има по преработения  "Орфей" е:

- ключ ON/OFF
- ключ Stand by
- вход за китара
- тон корекции  (евентуално за ревизия, понеже си има)
- изход за говорител  (по възможност женски жак) 
- захранващ кабел с букса ( от тези дето ги има по компютърните захранвания )


От мен по темата за момента  - толкова.
Очаквайте снимков материал :) 

Поздрави от Плевен !

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако говорителите са такива за които си мисля са 4 и 15 ома.

Иначе нещата които си изброил ги имам и мога да ти пратя,но ще ти излезе по скъпо да платиш куриера отколкото да отидеш и да си ги купиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.