Jump to content
Българският форум за музиканти

От лампово радио към лампов амп за китара


Recommended Posts

Здравейте! 

Обръщам се към колегите, които разбират и ремонтират лампова апаратура.

Така.....

Наскоро се сдобих с лампово радио "Орфей" , което искам да направя на малко комбо да си "джиткам" вкъщи, че ми писна от тъпия транзистор, дето съм в момента с него.

Въпросът ми е следния: 

Кой от вас би се наел да го направи така, че да стане усилвател за китара? Съответно ще заплатя труда и материалите, на този, който се заеме с тази трудна за мен задача.

Можете да се свържете с мен на Л.С. , по скайп : agrogrind или чрез фейсбук: Петър Карадачев

Снимки на радиото >>>> тук <<<<

Благодаря предварително.
Поздрави от Плевен !



 

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И на мен ми е интересно има ли някой, който 

би се наел да го направи така, че да стане усилвател за китара? 

 

031162086.jpg

agrogrind даже ще плати за материалите ! 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена , че изкарва звук от китарата през грамофонния вход, но има доста нежелани шумове и други гадости по звука.

Козметиката и кутията я ще си ги направя сам.

@Parni_Valjak Горния пост като подигравка ли да го приемам или ... ?

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В никакъв случай! Ние тук сме с нисък IQ и се радваме да четем постове като твоя.

 

ПП. Това по железата и дървото курешки ли са, или обикновени боклуци?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak Горния пост като подигравка ли да го приемам или ... ?

 

Специалитет му е да се заяжда, не му обръщай внимание. Българщинка. Разбира се, можеше човешки да ти каже, че начинанието ти просто не е рентабилно и освен ако нямаш някакъв супер афинитет да реставрираш ТОЧНО това нещо, ще ти излезе (доста) по-скъпо да ти го направи някой, отколкото да ти направи от нулата някакъв елементарен лампов китарен амп. А и да го направи така, че да работи - в крайна сметка това е усилвател за грамофон, а не за китара с всичките последствия от това, така, че имам едно съмнение, че би бил доволен. Затова по-добре не се занимавай :) Това разбира се е мое мнение.

 

П.П. Винаги ме е учудвала немарливостта на българина относно съхранение на разни стари неща - стиснати сме като гъза на девственица когато трябва нещо да се изхвърли, след като вече не го ползваме, та затова го захвърляме в курника или в мазата, или в килера дето е бидона с киселото зеле и след 20 години си мислим "бе туй аз не мога ли да го оправя" :) А хората на запад излъскват набързо разни антични техники и джаджи и ги продават с цени с 2-3 нули отгоре. По същия начин тука се появяват пиана, цигулки, коли... сори за офтопика :) Иначе ако беше пазено радиото, макар и не кой-знае какво, можеше да се кефиш на супер яка ретро вещ с която да се хвалиш пред ценители :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не. Само прах, паяжини  и остатъци от дървояди....Според лепенката на металния корпус е произведен 1958 година

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще го поизчистиш ли поне преди това :D.

 

Като цяло да се преправи означава едва ли не да се направи наново.

Нито кутията е нещо много хубаво, нито шасито ще е много удобно за работа, ще ти трябва и лицев панел.

 

Позачисти го, виж там да смениш потенциометрите за тон и звук или дупни по-нагоре, сложи някакви нови. Сигурно те шумят.

Дупни му там една дупка за жак отпред и тва може да стане от това нещо.  (без да се направи изцяло наново)

 

Иначе звука трябва да е ок за вкъщи през грамофонния вход. Той е високоомен и си дава ок клийн саунд. 

Не може да изкара нито крънч нито драйв, просто клийн и с камионче отпред може да си джъткаш.

Вариант е и да го продадеш във форума за стара електроника и после да се чудиш откъде да намериш изходящ траф... а и захранващ, за нов мини проект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Agrogrind, не му връзвай кусур на Валяка за реакцията, знам от какво е продиктувана. Аз го тормозих преди време по същия въпрос. Ако напишеш "Акорд" в търсачката, ще ти излезе темата. В интерес на истината, външният вид на твоето радио е наистина трагичен и много по-зле от това което аз реставрирах с негова помощ. Дали си е струвал крайния резултат е спорен въпрос. За мен да, защото обичам да се занимавам с такива неща и ми е хоби. На теб може би няма да ти хареса звука и свирнята, ако са ти по-големи очакванията, тоест да получиш "истински" китарен лампов амп. Като гледам изходния материал, май бих подкрепил 7thString... много средства, знания и усилия ще трябват, и търпение.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми е да остане само грамофонния вход и потенциометрите ,радиоприемника  да изчезне и да го монтирам в кутия тип "комбо" с приличен вид и говорител. Това е.

Драив и крънч не ми трябват, понеже ползвам "камиончета"

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук, приказките са сладки, не са като моите.

Акъли колкото щеш.

Хайде да видим, кой ще се навие да СВЪРШИ работата. Много бих искал да видя кой и как ще се справи !

Ааа, и колко ще струва!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За цената отговора е лесен: още малко отгоре и си взел един Vox Lil Night Train на старо. На другия въпрос отговора е по-труден. ;)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радиоприемникът "Орфей" е добър донор за направата на малък амп за домашно свирене  -  захранването е прилично, изходният трансформатор е за ултралинейно свързване, при 4ома си свири доста добре, крайната лампа е EL84, шасито също върши работа, триода на ЕABC80 звучи доста бизко до звука на ЕСС83...Просто трябва да се добави един тонкоректор и  един двоен триод в което няма нищо сложно.Крайният резултат ще е усилвател значително по-добре звучащ от всеки транзисторен или интегрален усилвател със същата мощност. Казвам това не защото така предполагам или съм го прочел някъде.Направил съм няколко подобни ампа.За донори съм ползвал "Мелодия 2", "Акорд 102", Симфония 10", "Орфей", "Хр.Ботев" и няколко руски приемници и радиоли.Не съм публикувал нищо във форума /не смятам и да публикувам/ защото не са ми интересни нито коментари от типа "Как сделать конфету из говна?", нито "Много яко е станало".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Брейй, чак се изненадах, че някой отвори смислено по темата.

Какъв е проблемът, вместо в прав текст да се каже, че въпросната операция няма да е нито с особен резултат, нито ще е рентабилно.
За сметка на това авторът е засипан с обидни коментари за състоянието и мястото, в което е държано радиото.
Ами къде да си го държи тва радио човека, до леглото ли...
Замислете се, ако вие питате нещо (на каквато и да е тема) и чакате помощ, вместо съвет, бивате осрани до уши...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откъм частта приказки и благопожелания>

 

Скови си кутията, постарай се там, не знам не знам какви сръчности имаш.

Малко трябва и да проектираш размерите, да нахвърляш някакви скици или да си го начертаеш прилежно. Добре ще е да имаш леееко умения за работа с материали, корпусна мебел, тапициране с поне една дясна ръка ако ще го тапицираш :D.

 

П образно шаси на абкант и светъл отвор да се вижда от предната страна на кутията, над говорителя.

Предния панел ще ти е шасито, или си правиш дизайн на аутокад, корел, там квото, и си поръчваш - прахови, ситопечати, лазерни рязания - наиграй се :D.

 

Избираш си схема, маршалско копи пейст, tiny terror копи пейст ax84 project копи пейст - ровиш в ютюб да се ориентираш какво искаш и как звучи.

От радиото запазваш само двата трафа, другите елементи ще ги ровиш по магазините за електроника.

Цокли за лампите - от ибей, или по форумите бройка по бройка, керамични. Примено два екранирани и един с обтегач за крайната лампа (тия с обтегаш без шипинг оферта не можах да намеря :(, дебни по форуми)

Лампи за предусилвателя има китайски евтини, ползвани старо производство по форумите, руски аналози - и с тези може да се получи нещо

 

Все някой ще наклепа монтажите, ама не знам кой....

 

Накрая носиш при валяка да го биасне и да го види на осцилоскоп, за да звукне като хората. (не го знам какво пие :P).

 

Като цяло не е невъзможно, но си е занимавка. Човеко-часове. Квалифициран изпълнител ще си калкулира съответната ставка на час. Без удобни условия на работа - още повече човеко-часове и като цяло работа само за ентусиасти и хоби маниаци.

И колкото и скромни дизайн и като изпълнение решения да избереш, работата върви на правене наново. Цялото.

За да е някакъв китарен амп, а не радио на което да му ползваш грамофонния вход. (пак става за нещо).

Като пари за части, ако ползваш трафовете, няма да е особено скъпо. Предполага се че и говорителя няма да е много скъп за тази мощност.

Е може, да си вземеш един 10'' или даже 12'' 4ома, куче марка или по доволен (celestion, кото тама..) с голям говорител ще е супер.

 

Като човек който да сглоби електронната част - не знам кой ще се захване.
Като настройване накрая да звучи - може да стане и на късмет, ама... Проба грешка...
За квалифициран специалист ще струва пари (ако иска да се захване с нечии нахвърляни монтажи)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.