Jump to content
Българският форум за музиканти

Blocking distortion и шум, Xotic RC, EP boosters


Recommended Posts

---

Synchu и другите diy маняци, сблъсквали ли сте се с явлението blocking distortion и как се справяте с него?

Семпъл с rc booster clone: http://picosong.com/RzJt/

Гейна е наполовина, изходното ниво и то там някъде.

---

А тук, едно специфично шумче, de*a negovata **ma, от ep booster clone: http://picosong.com/RzSw/

Записа е доста повдигнат, за да се чува ясно. На какво ви прилича? Успях да го намаля доста, като свързах електролитния кондензатор след диода на захранването (схемата), НАОБРАТНО ...?!? Електролитния кондензатор е наобратно :D и така шума е най-нисък.

---

п.п. Относно въпросче 1 - при еднакви изходни нива на еp и rc буустерите, с ep няма кривене в ниските, не мисля че претоварвам преампа след буустера

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От телефона трудно гледам и нищо не мога да чуя, но какви са транзисторите и напреженията там?

Иначе Jabs мисля е по-запознат с Xotic :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Замерих нещо :). Потенциометрите са на 12 часа, без включена китара, спрямо маса.

http://schematic.exteen.com/images/Copy%20of%20xotic.JPG

Q1 - e 1,7v; b 1,33

Q2 - e 3,15v; b 2,7v

--

Като гледам, клипващите диоди са както са на схемата - 2+1 асиметрично. Това май е варианта за AC буустер.

За RC са 6 броя, 2x3 симетрично. Може от това да е.

---

За еп буустера, за какво е кондензатора при led-a (4,7uf)? Някаква филтрираща верига? Склонни ли са светодиодите да тонгенерират :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Братле, аз правих RC по тази схема:

 

http://tagboardeffects.blogspot.com/2012/10/xotic-rc-booster.html

 

Работи добре. Доколкото ми позволява малкото време, гледам че заменките от от твоята АС схема са коректно отразени. Провери темата. Има много въпроси и отговори, може някой да те насочи в някаква посока. Не знам какво е "blocking distortion", но Gain-a не е силата на RC според мен, дори напротив.... дано съм помогнал малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери си внимателно схемата, след това я включи в истински или импровизиран осцилоскоп и разгледай осцилограмите. Нагласи работните точки според тях. Биполярните транзистори си приличат доста. Може би има известна разлика в изкривяванията, които създават различни видове, когато се сложат в схемата, но подозирам, че ако се подберат транзистори с едно и също усилване по ток, разликите в звученето ще са скромни.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евто, схемата е нефелна. Има много недоразумения, правена е от някой подобен на нашите специалисти

Само един пример - кондензаторите в обратната връзка на първото стъпало осигуряват 3Hz и 0.3Hz с превключване. Е, какъв смисъл имат въобще?

А когато се посочват "измервания" при които потенциалът на емитера е над този на базата, когато се свързва поляризиран кондензатор в обратна посока, и т.н. започват да се задават доста нелицеприятни въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да призная, че не бях погледнал точно схемата, която имаш предвид, а другата, с ОУ, публикувана по-късно.

Тази наистина изглежда малко странно. Дори това преднапрежение 4.5V през 1 Мегаом на втория транзистор изглежда малко недоклатено.

Много вероятно е и там да е причината за описвания проблем. Другият ваиант е, ползваният полеви транзистор да няма същите Idss, Vp, както този на схемата и входното стъпало да работи в погрешна работна точка, което може да се коригира, с малко познания и наблюдение на тестов сигнал, включен в устройството.

 

Emosms, имаш ли ясна представа какво точно представлява феноменът "blocking distortion", та питаш за него, или просто си го мернал някъде из статиите и изказваш предположения с гръмки имена? Този проблем може да се корени на две места:

1.Неточни работни точки на стъпалата.

2. Сигнал с твърде много ниски честоти, подаден на стъпало с голямо усилване. Тогава стъпалото остава запушено или е в режим на насищане за голяма част от периода на ниската честота, която "накъсва" средно- и високочестотните съставки на сигнала и се получава характерното неприятно звучене.

 

Наскоро си говорихме с валяка, че дори при перфектна схема, много зависи кой върти донастройващите тримери.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията :). Не ми дойде на ум да проверявам режима на транзисторите.. 

 

Схемата с полевия звучи добре, поне от гледна точка на изкривяване, не съм мерил нищо на втория транзистор.

Превключването на кондензаторите би трябвало да е за bass boost, но кондензатора от 100uF не съм го слагал изобщо.

Другия превключвател, при байпас на резистора от 15к би трябвало да има изрязване на високите, и това не съм го включвал в изработката.

 

И в двете схеми, стойностите на резисторите при базата са доста големи. Има си делител на напрежение и в двете схеми, но защо биаса на базата минава през тези допълнителни резистори, не знам.

 

Схемата с ОУ (RC booster), в линка на jabs, видях други който са я правили да постват реалистични измервания на транзисторите, примерно

2,3 on B and 1,9 on E.  Никой не споменава да е променял стойностите на R3 и R15.

 

Блокинг дисторшън не е ли точно това което се чува на семпъла - на самия край на записа, където има акорд без ефекта и после акорд с ефекта.

 

За какво трябва да служат кондензаторите при светодиодите? Пропуснал съм ги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Взе да се получава системата :)

От клипващите диоди е гадното кривене на RC boostera. Сложих 2 x 3 последователно, както си е в схемата.

Втория транзистор пак има по-високо напрежение на емитера отколкото на базата, но го няма това запушващо кривене.

 

Пипнах и преампа. Лампата е 6н2п. Катодните резистори и кондензатори са както си е в схемата.

Кондензатора за басите в тон стака го направих от 100n на 470n. Изходния резистор го байпаснах с кондензатор 300pf и сега кърти от високи. Жалко че нямам тонконтрол за високите, свалям ги от китарата :D

 

Запис 'чист' звук от преампа (има си гейн) по някое време включвам и RC буустер с гейн до средата.

(RC е преди преампа в чейна)

Напънал съм преампа с изходното ниво на RC буустера до края:

http://picosong.com/y3P9/ - само на Little WIng e станало :D

 

'Чейна':

http://postimg.org/image/mw0zjqa39/

плюс guitar rig 4 - само ревърб, дилей и проби с различни кабинети (matched, control room, т.н.), варианти бол. Иска още малко бас от преампа ми се струва, но може да се вкарат разни EQ в gr.

 

На ЕП буустера този тъп шум не съм открил още от какво е. Само с този извратен трик с електролитния кондензатор наобратно шума пада доста. Иначе е много, ама много силен:

http://picosong.com/y3Pt/

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как на базата да имаш едно и също напрежение с емитера, когато транзистора е отпушен. Разликата винаги е около 0.65V при нормален режим на работа.

Настрой си китарата :).

"Шума" на ЕП бустера не е само шум, а има и някакъв тон. От външен източник ли е или самия бустер си осцилира?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен започни да се съмняваш във саунд картата.  :secret:  Мяза на някакво бледо копие на беринджър. Аз имам подобна и е доста гадна и шумна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.