Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпросче за нивата на песните RMS


Recommended Posts

Здравейте , 

дръпнах няколко албума в WAV. и си слушам и гледам, че клипват....някой с малко, някой с много....

гледам RMS стига до -6 (Jeremih) и -8 на Гънс.... нормално ли е? Или някой е правил нещо допълнително след това.......?

Нали стандартните нива са -10..? Или аз живея в 1998г.?

Мерси за отговорите предварително...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понякога в нета се появяват някакви нескопосани "Radio Edit" версии, в които някой сополанко просто вдига нивото докато почне да се чува "силно" през колоните, а понятието "клипване" е вън от менталните му способности :) Може да си попаднал на такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Често риповете са куци, някой път са дори подсъдно лоши!

Подобни гнусни версии (и то не една) имаше на Metallica - St. Anger албума например, а резултатът беше извън всякакви хуманни граници. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OMG, ясно....и аз седя втрещен в метъра и викам: б*х мааму...ко стаа тука......?

А откъде мога да намеря нормални wav. тракове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-любимият ми вариант е когато MP3ка я обърнат на WAV и я качат. Яко кеф (особено ако входа е куц рип). Чисто информативно - с какво мериш. И друго - не мисля , че има стандарт в тая работа. Може да е -5 , -10 , -30 , и пак да си звучи както трябва (за -5 може би малко трудно , но все пак) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност повечето lossless файлове в мрежата, които съм преглеждал са си точно обърнати MP3-ки :) Опитвам се да го обясня на мои познати, които като видят FLAC разширение, мислят, че са хванали на Господ шлифера, но не вдяват :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива са и част от многоканалните DTS-AudioCD имиджи, които в най-добрия случай (тия фалшивите, де) са правени с едни скъпи машини за "съраундиране" на звука от стерео източник (разбирай СД, а защо не и МР3 :) ). При тях обаче лесно може да се провери дали конкретния албум изобщо е издаван в такъв формат. Досадно е, но поне има начин да се провери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теглих нещата от Замунда, иначе меря с Reaper, Izotope Ozone, T-racks Meter....всичко показва едно и също..... На -30 мисля, че е зле....но друга тема е това.... 

Значи в нета няма wav. дето да са читави (разбирайте - истински)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не стига, че пиратсвате, а се и оплаквате на всичко отгоре! Като искаш повече, купуваш си оригиналното издание.

Иначе, има си начини да се определи съвсем еднозначно дали е минавано през компресия. Има си и начини да се определи дали е идентично с оригинала, от който е свалено, но тъй като автора е указал, като един от инструментите си "computer"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично мое мнение е, че -10 РМС е в историята вече...Новите "Рилиизи", които мога да взимам от един приятел на ЦД,  звучат толкова прекомпресирано, че като ги меря са около -6 -5дб в Озона...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не стига, че пиратсвате, а се и оплаквате на всичко отгоре! Като искаш повече, купуваш си оригиналното издание.

Иначе, има си начини да се определи съвсем еднозначно дали е минавано през компресия. Има си и начини да се определи дали е идентично с оригинала, от който е свалено, но тъй като автора е указал, като един от инструментите си "computer"...

Прозвуча, като заяждане, но както и да е...... Като има начини, и ако искаш да помогнеш на темата - сподели ги. 

Не разбрах какво те учуди от думата "computer"??? Написана е правилно и точно съм наясно защо е написано.... Моля те, обясни ми, че нещо съм доста несхватлив....  :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гаранция има места в нета, където се споделят само перфектни рипове на оригинални медии. Въпросът е да успееш да намериш някое. ;)

 

Аз имам два оригинални многоканални диска (DTS AudioCD & DVD-Audio). Имам и доста свалени от нетя, но тези конкретно са купени и гарантирано истински. Второто със сигурност има траковете И в стерео вариант. Доста е различно и странно от МР3-ките, с които сме свикнали, особено ако са digital remastered вариант от по-скоро. Тези дискове ги чуваш тихи, рехави, странни... Като го послушаш обаче (може би ухото си има лек период на свикване) започват да звучат по-истински, приятни, с много "въздух" (тоест динамика). Не твърдя, че е непременно по-добре, вкусове всякакви, но определено е доста интересно преживяване. :) Та тях ако ги измеря ще са на минус много, гаранция. :)

 

Проблемът при тези гореспоменатите носители е, че трябва да имаш подходящи хардуер/софтуер/кабели. Но гаранция има и "обикновени" аудио СД-та рипнати от наистина оригинални дискове. Търси! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха...малко ОФФ:

 

Сетих се за един гъзар, който живее в къща като блок...та там като се иде музиката се слуша в специално помещение в хола (който е като два апартамента) и са едни лампи, едни платинено-златни кабели, три метрови колони...и кво мислите... пуска макбука и Итунеса и се кефи яко...Опитах се да му обясня да се вземе един грамофон...поне като има лампи да слуша истински звук...абе изобщо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

РМС-а няма нищо общо с клипването. Ако мастеринг инженера е преценил, че трябва да го направи да е -2 дб - няма проблеми. В легалните копия ако ще мп3 да са няма да има клипове, защото те са направени от опитни хора на които това е професия. Оттам нататък пиратските копия защо клипвали мисля, че е несъстоятелно да се коментира. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.