Jump to content
Българският форум за музиканти

Две полезни джаджи за педалборд


Recommended Posts

Нито са "екзотични ефекти", нито са за темата за педалбордовете.

 

Пускам отделна тема, в името на DIY-а, може на някой да му е от полза :)

Пък ако някой модератор прецени, да мести или трие :)

 

Две удобни и много прости за правене джаджи --->

 

1) Сплитер на ефекти.

    Идеята е чейна да се раздели на отделни "кръгове". В тях може да се сложат ефектите без "true bypass". Проста идея:

looplx.jpg

Позволява повтаряемост на n-та степен. В моя случай имам три отделни "кръга" (EQ / CE-2 компресор / KLON CENTAUR като буфер или отделен ефект), които могат да се добавят в основната верига. Кутийката е закрепена под педалборда, използвам обикновени 3PDT ЦК ключета, които могат разбира се да се заменят с "настъпващи се" такива:

img1890ks.jpg

 

pboard.jpg

 

2) Сплитер за колони.

    Също супер проста идея - един вход от усилвателя, три изхода. В моя случай към колона 1, колона 2 и Palmer PDI-03. Работи само един от избраните изходи. Елементарно и супер удобно. И много "хеви-метъл" предвид употребения

    подръчен цокъл за контакт  :) :

74701692.jpg

 

Не поствам никакви схеми, защото всичко е базирано на схемата на връзване на "true-bypass" за китарен ефект, чрез някакъв вид 3PDT ключ. Елементарно и всеки средно към малограмотен DIY-каджия (като мен :) ) би следвало да се сети как става. Ако на някой му хареса идеята и не може да си го измисли сам, ЛС. Ще драсна схемичка.

 

Туйто. Не сме умрели, мърдаме. 

Long live DIY :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много готини И полезни джаджи! Респект!

 

 

Схема за първото съм правил за един френд.

Вариант за един педал:

TrueBypassBox.png

 

Вариант за два педала:

DualTrueBypassBox.png

 

Аз бях го направил в малко по-засукан вариант - бях добавил още един комплект вход/изход (между тези), за да може да се ползва преампа на ламповото комбо между ефектите (например драйв/буустър и Дилей). Позволява и други вариации като например два лампови преампа с тотално различен цвят и к'во ли още не... ;) Но за него нямам схема, само няколко снимки.

Изглед отгоре преди да сложа светлинната индикация:

Dual-TrueBypass-01.jpg

 

Изглед отвътре с Millenium платката за светлинната индикация:

Dual-TrueBypass-04.jpg

 

 

Джаджа сходна на втората, описана от автора на темата, която смятам да си направя, е сплитер за два микрофона, сложени всеки пред различен кабинет/спийкър. Понеже ме кефи Vintage 30 за ритъм стъргалки, а Greenback за солца. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Millenium bypass-ът не е лош, но не го ползвам, тъй като обичам да замасявам изхода на ефекта (говоря най-вече за high gain схеми), когато е в байпас позиция. Millenium bypass не позволява тази опция. Обаче в този случай губим възможността да добавим светодиод, който да индикира дали ефектът е включен/изключен. Заради това е измислен 3PDT ключ, който позволява замасяване на изхода (даже има схема, която замасява входа и изхода) и наличието на светодиод.

3PDTgroundedinandout_zpsc8aaa909.gif

Този тип байпас го използвах за направата на един от любимите ми фъзове - Fuzz Factory. Получи се много добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.