Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Публикувано

Винаги ми е било интересно как се постига по-добър звук на китара.

Всеки от нас е забелязал, че по-добрият инструмент има по-продължително звучене на тоновете и това ни дава възможност да свирим полифонични мелодии, арпежи, хармонии с външно и вътрешно гласоводене. Така се доближаваме и задминаваме по изразни техники "царя" на инструментите - пианото. Също струнен инструмент.

Разлистих учебника на проф. Сагаев "Музикални инструменти". В темата за електрическа китара намерих грешки. Той пише: " Електрическите китари с резонаторна кутия и тези без корпус, заменен с права дъска без какъвто и да е резонатор нямат никакви различия в тоновата характеристика когато са включени в електрическата система." И добавя:" Електрическата китара има добри технически и художествени качества, стига да се използва разумно."?!

Много повече вярвам на Робен Форд, който на мастъркласа в София обърна специално внимание на факта, че резонансът на дървесината допринася за благородния тембър на неговия Телекастър.

Направих експеримент. Ето го:

DSC00718(2).JPG

DSC00719(2).JPG

Реших, че едната струна ще трепти по-дълго от другата. Хвърлих се в голямо приключение. Оказа се, че теорията на струната се разглежда от квантовата механика. Квантовата механика е атомна физика. Изскочи вечният Айнщайн. Струнната теория обяснява Големия взрив преди възникването на Вселената. Тя обяснява и съществуването на Тъмната материя, но в друго измерение и като вибрация на струните в по-високи октави. А какво ще докаже колайдера? Притъмня и стана страшно! Чак сега разбрах съвета на професора да използваме ел. китарата разумно. :)

Отговорено

В икономическата наука има едно понятие "при равни други условия" (ceteris paribus за държащите на съвсем нАучното), с което се обяснява всичко, което теорията желае да обясни, а практиката упорито отказва да приеме :)

Отговорено (Редактирано)

Нормално е да изкочи Айнщайн. Както всички знаем той е ползвал цигулка за запълване на свободното време. Какво е цигулката - струнен инструмент /е не е електрически/, но ако е използван разумно /вярвам на проф. Сагаев/, всичко си идва на място - "Големия взрив" + "ceteris paribus" = на по-"дълъг" състейн!!! Сега не съм сигурен ама може Айнщайн да е бил настроен в Drop...щото не ми се вярва да е ползвал "Floyd"! А Вселената, ееех Вселената.

Сериозно - какво установи?

Редактирано от tatkoogi
Отговорено

Допускаш няколко грешки, които няма как да те доведат до правилни изводи. Не случайно Валякът се къса от смях.

 

Сагаев го прескачай директно. По темата не е показал никаква компетенция.

"Експериментът" е изначално погрешен. Схемата на взаимодействие м/у струната и китарата е по-различна. Ако искаш дълъг състейн  трябва да осигуриш безрезонансна опора. Локалните резонанси заглушават съответните тонове. От друга страна това няма да звучи интересно.

Между "Теория на струните" и нашата струна има една вселена разстояние. Не ги смесвай. Трептенето на струната се описва с диф. уравнение от втори ред - http://www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/diff_equ/exams/drugi%20materiali/fourier.pdf и няма общо с квантовата физика.

Отговорено

Много професори бре,като малък се зачетох в в някаква школа за китара,където беше обяснено , че има китари за джаз Джипсон,това ме отказа да чета повече.

Отговорено

L.K., щом Валякът се къса от смях това е добър знак. Не ме шашкай с висша математика. Взел съм 4-те изпита и то при проф. Брадистилов и асистента му "Поразяващата ръка" в МЕИ-то. Но Съпроматът не ми се понрави и с няколко приятели с които повече време си "дрЪнчахме" с китарите задружно напуснахме Техн. у-т. И влязохме в казармата.

Цитат: "Ако искаш дълъг състейн трябва да осигуриш безрезонансна опора. Локалните резонанси заглушават съответните тонове."

Тооочно това ще докажа.

Горната дъска е безрезонансна, а долната се огъва и се поддава на локални резонанси. Нейната струна ще звучи по-кратко. Чудя се какъв "звукоотнемател" да използвам.

Сагаев съм го прескочил. Не се гордея с вземането на неговия изпит защото не ми харесва неговото раздразнение от "пилите" и "бичкиите", съпровождащи електрическите китари. Това е имал предвид с думите "стига да се използва разумно".

Отговорено

Хайдеее, станах разменна монета  :slap: .

Не съм коментирал нищо по темата! 

Просто ми харесва чувството за хумор на чичо  Митко, с когото сме много близко по години, отношение и ...чувство за хумор.

 

Що се отнася до математиката, тя си е вярна, ама твърде често се употребява едностранно. В случая идеализираната струна, предварителните и начални условия представят ограничена визия на проблема в темата. Основа, да, но само за основа на по-нататъшно развитие. Практическата струна и в случая "околността и" вкарват толкова много нови условия, че е нужен съвсем различен анализ.

Отговорено

Неуспешен първи опит. Не се виждат светодиодите и стрелката. Но аз съм свикнал да губя. Ще проведем сухи тренировки с жената, за да се научи да борави със зума. След обед още 1 видео, а това ще го трия. :thx: 

Отговорено

Според мен удара по струните трябва да се прави от някакво механично устройство за да бъде винаги с една и съща сила. Помисли дали някой домашен/кухненски уред може да свърши тази работа. Нещо с пружина или двигателче! Успех!

Отговорено

Лими, прав си, но какво?

jabs,  :thx: за готиния прякор (художествен псевдоним).

bluelemon, жена ми ги изпрати на нейна приятелка да ги бродира в Пловдив. Любимият ми град.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.