Jump to content
Българският форум за музиканти

Да махна ли всички струни?


jav

Recommended Posts

Здравейте, имам въпрос относно струните на китарата ми. Ще правя промени по електрониката, а за целта ще трябва да работя по пикгарда т.е. да го махна. Да махна ли всички струни? Четох доста из интернет, някои казват, че има опасност от огъване на грифа, други, че няма проблем, трети, че тръсродът трябва да се отпусне. Китарата е Squier Strarocaster, не е желателно да стават проблеми с нея. Ако може някой, който го е правил, да сподели как се процедира.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на стратокастера попринцип цялата електроника е захваната за пикгарда, така че ще трябва да махнеш струните, иначе няма как да го свалиш. Аз когато правя разни манипулации по електрониката на моя Страт, първо отхлабвам тръс рода малко, махам струните, махам пикгарда правя, каквото правя и веднага след това си слагам обратно струни, настройвам тръс рода и така... т.е. не оставям китара продължително време без струни, особено ако шиша не е отхлабен достатъчно. Само ако пипаш тръс рода внимавай (особено при натягането му после), да не направиш беля :) Попринцип добре е  да го завърташ поетапно, примерно с по 1/4 оборот... но за това вече е писано много :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако махнеш струните за час-два няма да се прецака грифа... ;)

Ако пък случайно това стане - значи китарата си е за боклука!  :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако слушаш RZArector при всяка смяна на струни трябва да пипаш грифа, нали и тогава ги сваляш. Това е нежелателно и абсолютно безсмислено. Спокойно свали струните и си свърши работата. Няма да се учудя ако някой напише след време, че подобни операции се вършат само при определена стайна температура. И задължително на четна дата...

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Нека не намесваме тук смяната на струни! :) Той нека си ги сваля, но за 15 мин. работа (за колкото спокойно може да си смени струните) невиждам или по точно никъде не съм писал, че трябва да пипа и грифа. Още повече, че има и хора, които предпочитат да премахват и съответно подменят струна по струна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Махай смело. После като ги сложиш може китарата малко време да е "болна", но ще се оправи сама. Ако е читав грифа няма нищо да усетиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекаленото вманиачаване е изключително вредно. Държал съм китари седмици без струни и нещо не им е станало. Пак ще повторя, всяко излишно въртене на тръсрода води до нежелателни последици за инструмента. Както и на всички останали системи, подлежащи на регулиране. Ако въртите при всеки възможен случай, нищо чудно, че инструментите ви почват да реагират по нежелан начин. 

Не искам даси представям каква е тая китара, чийто гриф ще се изметне ако постои някой и другден без опъна наструните. Поне аз никога несъм имал такива...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ако слушаш RZArector при всяка смяна на струни трябва да пипаш грифа, нали и тогава ги сваляш. Това е нежелателно и абсолютно безсмислено. Спокойно свали струните и си свърши работата. Няма да се учудя ако някой напише след време, че подобни операции се вършат само при определена стайна температура. И задължително на четна дата...

И да е вторник, щото в понеделник се почива от уикенда

 

Аз разхлабвам жиците на моя страт до толкова, че да се извади пикгарда, след това ги затягам докато правя промени по електрониката. После ги свалям, слагам пикгарда и след това нови 

Редактирано от agrogrind
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

давай смело , но преди това изгледай някое и друго видео от тубата за конкретната маниполация , от едно видео можеш да научиш много повече отколкото хиляди сьвети от сорта може да стане това или онова

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Досадното или "баято" сваляне на пикгарда на Страт модел (при което или се отпускат струните, или се махат) разреших с разделянето му на две части! Струните с адаптерите са в едната част, не са пипани, настроени са, а електрониката е във втората част.

http://forum.muzikant.org/topic/133056-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0-zenith/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.